www.infoglobe.cz » Víte, že? Kurdistán

Víte, že? Kurdistán

Publikováno: 24.6.2012
Slyšel o něm asi každý, ale jen málo kdo skutečně ví, kde se rozkládá územím, které tak barvitě vykreslil Karel May ve svém dobrodužném příběhu Kara ben Nemsiho – Divokým Kurdistánem.

Ten, kdo se o zeměpis, případně o blízkovýchodní politiku příliš nezajímá, tuší asi jen velmi okrajově, kde se nachází území jednoho z nejpočetnějších světových etnik, žijících bez vlastního oficiálního státu. A skutečně, Kurdistán je území zasahující svou plochou hned do několika samostatných států, jako je Irák, Írán, Sýrie a především pak východní část Turecka. Kurdistán, jako termín, existuje již od  12.století, kdy ho zavedla dynastie Seldžukovců. Samostatný stát však Kurdové nikdy neměli, přesto je jejich kultura nadmíru bohatá a mnoha tradicemi oplývající. Pověstná je především hrdost příslušníků tohoto horského národa. Kurdové jsou půdně íránský kmen, který se postupně usídlil v odlehlejších hornatých částech východního Turecka, na severu Íránu a Iráku. Nejsilnější zastoupení Kurdů je pak právě v Turecku, kde jsou však i v současnosti jednou z nejvíce utlačovaných menšin, byť jich téměř 14 milionů jenom v Turecku. Kurdská kultura nese tíhu striktní legislativy, zákonů, zákazů a nařízení. Původní jazyk je oficiálně zakázán v běžné veřejné činnosti, stejně tak i hudba a další prvky jinak bohaté kultury. Tito „horší Turci“ patří k těm nejchudším obyvatelům, ale i přes tento fakt jsou k turistům, kteří zavítali na východ země, nadmíru pohostinní a vstřícní.

Horská oblast při hranici Turecka a Arménie bude vždy fascinovat romantické duše dobrodruhů, kteří možná právě nad stránkami Májovek putovali údolími a horskými průsmyky ve stínu biblické hory Velký Ararat (5137 m n.m.), kde dle legendy během potopy světa zakotvila Noemova Archa. Terénní průzkumy, letecké snímkování a další pátrání skutečně objevily cosi, co mohlo být za dávných časů onou pověstnou archou. Dobře patrný půdorys plavidla je dobře vidět i z vesmíru. Existenci archy, resp. jejích pozůstatků ztvrdilo vládní usnesení již v roce 1987, kdy na úbočích Araratu vnikla chráněná rezervace.

Kurdistán, jak už zeměpisná poloha napovídá, je tvořen převážně pouštní a polopouštní pustinou, pásmem velehor, které se v zimních měsících skryjí pod 4 metrovou vrstvou sněhu, který pak na jaře vrací vláhu vyprahlé zemi i malým oázám zeleně v údolích. Absence průmyslové výroby či jiné rozsáhlejší infrastruktury nedává místním příliš mnoho šancí na lepší živobytí, a tak je tradiční pastevectví nenáročných plemen ovcí de facto jedinou trvalejší obživou domorodých obyvatel. Toto se má však v blízké budoucnosti změnit, jelikož právě ona rozlehlost nevyužitých území dává dostatečný prostor k investicím a to především do energetiky, ropného průmyslu a dalších odvětví, které snad přinesou i lepší časy…

Kurdistán je vcelku snadné navštívit prostřednictvím některých „dobrodružných“ cestovních kanceláří, které mají zastoupení i v Česku. Asi největším lákadlem jsou pak okruhy východním a jižním Tureckem a především pak návštěva horského jezera Van, největšího jezera Turecka s rozlohou 120x80 kilometrů. Arménská náhorní plošina je vůbec pozoruhodným místem s množstvím polorozpadlých vesniček, kostelů, nad nimiž se tyčí dávno vyhaslé sopky, které o sobě dávají občas vědět prostřednictvím více či méně intenzivních zemětřesení. Nudit se tady rozhodně nebudete!

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Jim Gordon, WoWarmenia, GozturkDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malý Kavkaz a Arménská vysočina
Publikováno: 19.1.2010
Malý Kavkaz a Arménská vysočina představují horské systémy jihozápadní Asie, rozkládající se na území Gruzie, Arménie, Ázerbájdžánu, východního Turecka a severozápadního Íránu. Nacházejí se mezi Velkým Kavkazem, Anatolskými horami, Taurusem a pohořím Íránu.


Souvisejicí fotogalerie

Turecko: Kappadokie - krajina pohádkových komínů
Kapadocie (Cappadocia), toto unikátní místo na Zemi se nachází na území Turecka, konkrétně ve výc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C