www.infoglobe.cz » Víte, že? Moravská nej I.

Víte, že? Moravská nej I.

Publikováno: 9.10.2011
V dalším pokračování se vydáme společně prozkoumat některá z moravských NEJ. Víte, které moravské město je nejstarší? Nebo kde se nachází nejvyšší stavba?

Morava a Slezsko jsou v našem seriálu dlouho opomíjeným kusem naší země a tak se jim tímto pokračováním našeho nekonečného seriálu pokusíme splatit onen dluh.

Morava, to nejsou jen širé rodné lány, úrodné vinice či malebná pohoří, ale i zajímavá města, která mnohokrát promluvila i do české historie. Které je však to úplně nejstarší?

Bruntál

V podhůří Jeseníků se nachází město, jímž prochází historická hranice právě mezi Moravou a Slezskem. Zhruba 50 kilometrů severovýchodně od Olomouce, při Černém potoce, bylo okolo roku 1213 založeno horní město, nesoucí název Bruntál. To bylo z hlediska institucionálního pravděpodobně nejstarší město na území dnešní České republiky.  Poprvé zmiňováno v tzv. Uničovské listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1223. Z této listiny vyplývá, že Bruntál byl založen jako vůbec první osada s magdeburským městským právem v českých zemích. Tato skutečnost se odrazila ve výjimečném postavení Bruntálu, který byl až do roku 1352 odvolací stolicí pro všechna města s magdeburským městským právem na severní Moravě, mezi jinými i pro královské město Olomouc či pro Opavu. Honosné výsady Bruntálu vyplývaly i ze značného přijmu daného těžbou drahých kovů. Krom zlata a stříbra se zde dařilo i mědi, železu a olovu. Hornictví je pak spjato s celou historií města, jehož nejkrušnějším obdobím byly novověk, doba povstání, nadvlády němců a celkový úpadek zdejšího obchodu. Naopak rozmach přišel až téměř v polovině století osmnáctého, kdy se zde rozjela významná část textilní výroby a dalších odvětví průmyslu. To je alespoň část historie tohoto zajímavého města, ale my se však musíme posunout dále.

Víte, který z moravských kostelů je vůbec ten nejstarší?

Vůbec nejstarším kostelem na moravském území byla svatyně sv. Jana u obce Modrá u obec Modrá - replika kostelaUherského Hradiště, která vznikla kolem r. 830, po zániku Velké Moravy však zpustla. Dnes je na místě její hypotetická kopie a v blízkosti archeologický skanzen. A právě ona historická stavba by dnes byla vůbec nejstarší svého typu na celém území dnešní republiky.

Svatováclavský dóm v Olomouci Nejstarším klášterem je pak Hradisko, ležící při severním okraji města Olomouce. Klášter založil roku 1078 jistý benediktýnský konvikt Ota I. Olomoucký. Svůj účel plnil i přes mnohá vyplenění, až do roku 1802, kdy zde vznikl na popud Josefa II. vojenský špitál.

Svatováclavský dóm v Olomouci má také jedno velké nej, jelikož jeho jižní věž je s výškou 102 metrů vůbec nejvyšší moravskou stavbou. V celorepublikovém žebříčku je druhou nejvyšší věží, přičemž z novogotických staveb je dokonce na místě prvním v celé ČR!

Tak to byl alespoň malý exkurz po NEJ moravské historii, za kterou se opět podíváme v příštím pokračování seriálu Víte, že?

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia commons: Pudelek ,Clipo ,PalickapDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Olomouc
Publikováno: 9.8.2007
Město Olomouc patří mezi významná městská centra České republiky. Má nespočet architektonických památek.

Olomouc: Festival flamenca a španělské kultury
Publikováno: 26.7.2016
Osmý mezinárodní ročník hudby a tance přinese stejně jako v minulých letech špičkové umělce, filmy a dny španělské gastronomie. Program probíhá od 28. do 31. 7. na různých místech, např. na Výstavišti Flora Olomouc, v Moravské filharmonii Olomouc, na Horním náměstí či v kině Metropol.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

Víte, že? Moravská nej II.
Publikováno: 16.10.2011
V druhém díle putování po moravských nej se podíváme na největší vodní plochy, nejnižší místo a nejhlubší propast.

Olomouc: kostel se změní v kulturní centrum
Publikováno: 12.10.2019
Ještě letos začne Olomoucký kraj s rekonstrukcí červeného kostela v Olomouci, který stojí na třídě Svobody mezi Tylovou a Bezručovou ulicí. V roce 1957 byl odsvěcen a nyní se změní na místo pro koncerty, přednášky, výstavy a kavárnu.

Bruntál
Publikováno: 18.10.2007
Město Bruntál bylo založeno roku 1213 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Do té doby byla severní Morava téměř neosídlená a Jeseníky nabízely bohatství v podobě drahých kovů. Díky nim pak město bohatlo a již od založení města měli bruntálští ve znaku horníka. Kromě těžby tady měla zastoupení i řemeslná výroba. Od 15. století byl Bruntál centrem oblasti.

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 26. 9. 2020
svátek:Andrea
dnes:
sobota 26.9.
9 °C
zítra:
neděle 27.9.
12 °C