www.infoglobe.cz » Víte, že? Nej Rybníky

Víte, že? Nej Rybníky

Publikováno: 31.10.2010
Mezi neodmyslitelnou součást naší krajiny patří bezesporu rybníky. Umělé vodní plochy zde vznikaly od nepaměti, konkrétněji od 12. století a centrem této činnosti byly vždy jižní Čechy, kraj Jakuba Krčína či Štěpána Netolického.

Prvně jmenovaný dal světu nezapomenutelný ráz Třeboňska - nespočet vodních ploch a projektů především na toku řeky Lužnice. Mezi jeho vůbec nejslavnější díla patří rybník Svět (1571) a především Rožmberk, který zbudoval mezi lety 1584-1590. Na jeho výstavbě pracovalo najednou až 800 dělníků, kteří během své práce přemístili na 750 000 m³ zeminy. Jedním z hlavních důvodů výstavby bylo i zadržování vody pro případ povodní. V letech 1890 a 2002 zadržela hráz na 70 milionů m³ vody, přičemž se původní vodní plocha 489ha rozrostla až na 2000ha!

Rybník se nachází na oblíbené cyklostezce asi 6 km od Třeboně a cesty k němu jsou, stejně jako cyklistika v tomto rovinatém kraji, velmi pohodlné. Impozantní hráz v délce 2430m je místy až 55 metrů široká a lze z ní pečlivým pozorováním horizontu vodní plochy odhadnout zakřivení země. Nejvyšší hloubka pak dosahuje okolo 6,2 metru. Poprávu tak tento rybník nese titul NEJvětší z hlediska velikosti vodní plochy.

Co naplat, vše má své ale. Plochou je možná Rožmberk největší, ale nejvíce vody zadržuje rybník jiný - rybník Staňkovský. Nedaleko Chlumu u Třeboně, při státní hranici ČR a Rakouska, rozprostírá se rozlohou sedmý největší rybník v ČR, který vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova, podle níž získal i své jméno. Založil ho v roce 1550 rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova, který v polovině 16. století vybudoval na panství Krajířů z Krajku pozoruhodnou soustavu rybníků. Rybník má zemní sypanou hráz o výšce 25m a 160m dlouhou. Za ní je vodní nádrž o obsahu 6,6 mil. m³ vody, jejíž plocha má rozlohu 241 hektarů. Nejkratší vzdušná vzdálenost je 6 km a jeho osa je 7,5 km. Hloubka vody v rybníce dosahuje v některých místech u hráze téměř 14 m. Šest kilometrů dlouhý rybník o obvodu 21 km odvodňuje 124 km čtverečních sběrného území. Svou rozlohou 241 ha patří na sedmé místo, ale objemem vody jde o NEJvětší rybník v Česku!

Text a foto: Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Nejstarší česká rozhledna
Publikováno: 24.10.2010
Nejkrásnější rozhled do krajiny je sice prý z koňského sedla, ale této náročné a často i namáhavé činnosti se může věnovat jen pár vyvolených a především odolných jedinců. Nám musí stačit výhledy, na které si dojdeme takříkajíc po svých. V dnešním zastavení po Nej místech Česka navštívíme rozhledny a ne tak ledajaké! Víte, která je ta nejstarší?

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

ČR: vodní zákon a monitorování sucha
Publikováno: 8.1.2019
Ministerstvo životního prostředí spustilo předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. Ten soustřeďuje informace o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanost široké veřejnosti. V průběhu léta 2019 bude monitorování sucha odpovídat požadavkům vodního zákona, který je nyní v připomínkovém řízení.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
4 °C