www.infoglobe.cz » Víte, že? Nej Rybníky

Víte, že? Nej Rybníky

Publikováno: 31.10.2010
Mezi neodmyslitelnou součást naší krajiny patří bezesporu rybníky. Umělé vodní plochy zde vznikaly od nepaměti, konkrétněji od 12. století a centrem této činnosti byly vždy jižní Čechy, kraj Jakuba Krčína či Štěpána Netolického.

Prvně jmenovaný dal světu nezapomenutelný ráz Třeboňska - nespočet vodních ploch a projektů především na toku řeky Lužnice. Mezi jeho vůbec nejslavnější díla patří rybník Svět (1571) a především Rožmberk, který zbudoval mezi lety 1584-1590. Na jeho výstavbě pracovalo najednou až 800 dělníků, kteří během své práce přemístili na 750 000 m³ zeminy. Jedním z hlavních důvodů výstavby bylo i zadržování vody pro případ povodní. V letech 1890 a 2002 zadržela hráz na 70 milionů m³ vody, přičemž se původní vodní plocha 489ha rozrostla až na 2000ha!

Rybník se nachází na oblíbené cyklostezce asi 6 km od Třeboně a cesty k němu jsou, stejně jako cyklistika v tomto rovinatém kraji, velmi pohodlné. Impozantní hráz v délce 2430m je místy až 55 metrů široká a lze z ní pečlivým pozorováním horizontu vodní plochy odhadnout zakřivení země. Nejvyšší hloubka pak dosahuje okolo 6,2 metru. Poprávu tak tento rybník nese titul NEJvětší z hlediska velikosti vodní plochy.

Co naplat, vše má své ale. Plochou je možná Rožmberk největší, ale nejvíce vody zadržuje rybník jiný - rybník Staňkovský. Nedaleko Chlumu u Třeboně, při státní hranici ČR a Rakouska, rozprostírá se rozlohou sedmý největší rybník v ČR, který vznikl přehrazením Koštěnického potoka u vsi Staňkova, podle níž získal i své jméno. Založil ho v roce 1550 rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova, který v polovině 16. století vybudoval na panství Krajířů z Krajku pozoruhodnou soustavu rybníků. Rybník má zemní sypanou hráz o výšce 25m a 160m dlouhou. Za ní je vodní nádrž o obsahu 6,6 mil. m³ vody, jejíž plocha má rozlohu 241 hektarů. Nejkratší vzdušná vzdálenost je 6 km a jeho osa je 7,5 km. Hloubka vody v rybníce dosahuje v některých místech u hráze téměř 14 m. Šest kilometrů dlouhý rybník o obvodu 21 km odvodňuje 124 km čtverečních sběrného území. Svou rozlohou 241 ha patří na sedmé místo, ale objemem vody jde o NEJvětší rybník v Česku!

Text a foto: Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Nejstarší česká rozhledna
Publikováno: 24.10.2010
Nejkrásnější rozhled do krajiny je sice prý z koňského sedla, ale této náročné a často i namáhavé činnosti se může věnovat jen pár vyvolených a především odolných jedinců. Nám musí stačit výhledy, na které si dojdeme takříkajíc po svých. V dnešním zastavení po Nej místech Česka navštívíme rozhledny a ne tak ledajaké! Víte, která je ta nejstarší?

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

ČR: vodní zákon a monitorování sucha
Publikováno: 8.1.2019
Ministerstvo životního prostředí spustilo předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. Ten soustřeďuje informace o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanost široké veřejnosti. V průběhu léta 2019 bude monitorování sucha odpovídat požadavkům vodního zákona, který je nyní v připomínkovém řízení.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 29. 9. 2020
svátek:Michal
dnes:
úterý 29.9.
14 °C
zítra:
středa 30.9.
11 °C