www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší stroj ČR

Víte, že? Největší stroj ČR

Publikováno: 5.12.2010
Po návštěvách ryze technických muzeí budeme i dnes pokračovat v technickém duchu. Ač má Česká republika nespočet přírodních krás, najdeme i u nás unikáty, které malebné krajině zrovna na kráse nepřidají, srdce milovníka těžkých strojů však zaplesá. Severočeské podhůří Krušných hor, je již více jak sto let známo svou povrchovou těžbou hnědého uhlí.

Zásadní šrámy na tváři podhorské krajiny se začaly prohlubovat s postupem těžby, která s sebou vzala i nespočet obcí, vesniček a usedlostí, které tak nenávratně zmizely z mapy našeho státu.

Měsíční krajina s dominantami komínů průmyslových komplexů na obzoru,  prach a nehostinnost, to byl obraz severních Čech ještě na konci devadesátých let. Dnes, kdy se tak často diskutuje problematika prolomení těžebních limitů, je však situace diametrálně jiná. Rekultivace a umělá jezera s úspěchem zakrývají to, co člověk svým nešetrným konáním, více jak sto let, vytvářel. Povrchová těžba však i nadále pokračuje a od roku 2009 je jedním z hlavních „likvidátorů“ krajiny i NEJvětší stroj ČR – kolesové rypadlo KU 300.15 !

Obří kolesové rypadlo KU 300.15 však není v tuzemsku žádným nováčkem.  Již dříve, před stěhováním do velkolomu Bílina, pracovalo na lomech v Tušimicích nedaleko Chomutova, asi  70km západně od Mostu.  Původní konstrukce stroje sahá až do roku 1975 – „zlaté éry“ povrchových dolů. Od roku 2005 byl však postupně rozebírán s plány na rozsáhlou rekonstrukci celého stroje, počínaje elektroinstalací , motorem a dovybavením moderními technologiemi  zefektivňujícími odkrývku a těžbu uhlí.  Podvozková část s obřími pásy a mohutná jeřábová konstrukce s kolesem byla rozřezána a převezena v 11 kusech na nové působiště u Bíliny, kde byl stroj více jak tři roky rekonstruován a doplňován o nové součástky a řídící stanoviště. Revize celého rypadla byla finančně značně náročná a celkem se vyšplhala na 200 milionů Kč, ale v porovnání s téměř miliardovou investicí do stroje nového, byl tento krok jednoznačně nejvýhodnějším řešením.  KU 300 tak po všech úpravách váží 1200 tun a jeho těžební výkon je rovný 3 500 metrům krychlovým za hodinu, což je asi 400 nákladních vozů! Celkový stálý příkon stroje je 2000 kW, tedy obdobný, jako spotřebuje střední obec s 250 domy…Stroj během směny obsluhuje 4-6 stálých pracovníků. Krom vedoucího řidiče i zámečníci-elektrikáři a „klapkáři“ zajišťují plynulý chod přepravníkových pásů a dopravníkového systému.

Celková výtěžnost uhlí v regionu lomu Bílina je vypočítána až do roku 2050 a to za cenu překročení místních limitů – celková zásoba čítá zhruba 300 milionů tun! Bílina je zároveň nejhlubším povrchovým lomem u nás (250m), dno se nachází prakticky na úrovni Baltského moře a z hlediska kvality produkuje nejkvalitnější hnědé uhlí, které zásobuje nejmodernější uhelnou elektrárnu – Ledvici. Ač nejste dozajista milovníci depresivní krajiny a dusivého uhelného odéru zimních vesnic, je i na tomto stroji a jeho okolí něco fascinujícího, ať už je to jeho ohromná síla, rozměry či schopnost měnit něco, co příroda tvořila po tisíce let…

Technické parametry stroje:

váha - 1200 tun
výška - 27 metrů
délka - 66 metrů
průměr kolesa - 7,5 metru
rychlost - 6 metrů za minutu
výkon stroje - 3500 m2/hod. zeminy
spotřeba elektřiny - 2500 kW/hod.
spotřeba oleje - 200 kg/měsíc
cena - 700 000 000 korun

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons + archiv

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Krušné hory
Publikováno: 16.2.2008
Pohoří, které bylo až donedávna neprávem opomíjeno, má bezesporu zajímavou historii a především význam, který se za posledních sto let postupně proměňoval z průmyslového a těžebního na ryze tustistický.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Nej vojenská muzea ČR
Publikováno: 28.11.2010
Po návštěvě nejstaršího pivovaru a hornického skanzenu opět zavítáme do muzea. Příslušnice něžného pohlaví nás protentokrát omluví, jelikož dnešní exkurze po českých NEJ nás zavede do největších vojenských muzeí ČR.

Víte, že? Největší muzeum veteránů ČR
Publikováno: 12.12.2010
Od těžké techniky a drsné krajiny se v našem putování po největších zajímavostech, pamětihodnostech a unikátních muzeích ČR podíváme opět na techniku. Ženy již možná budou lehce oponovat a říkat si: „Už zase?!“ Původní plán napsat něco o největším muzeu hraček ztroskotal na otevírací době, která je pouze v letních měsících.

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
0 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C