www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejdražší každodenní požitky

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky

Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Možná hrozivý úvod do nedělního článku, který má více pobavit než informovat, natož strašit. Bohužel i toto zamyšlení je nutné k uvědomění si síly peněz, které jsou poprvé ústředním tématem našeho seriálu NEJ.

Trochu šetřit se holt musí, ale najdou se i tací, kteří jsou ochotni za nějaký ten komfort a luxus zaplatit o trochu víc než ostatní, přičemž slovní spojení „o trochu víc" znamená o hodně větší investice, než je možné považovat za normální… A my se dnes podíváme na některé tyto požitky, související s naprosto běžným životem každého z nás, které si lze pořídit v opravdu luxusním balení a za ceny, které často dosahují až astronomických hodnot!   

Víte, že nejdražší cigarety světa stojí v přepočtu 80 Kč za jednu cigaretu? Nevíte, to je dobře, protože kouření určitě není IN. Nicméně určitě stojí za zmínku, že cigarety Treasurer jsou výsledkem snažení britské tabákové firmy Chancellor, která tento ultraluxusní model prodává v hliníkovém pouzdře, ukrývajícím 20 cigaret s postříbřeným filtrem, vodotiskem firmy na papírku a údajně nezaměnitelnou chutí vybraných tabáků typu Virginia. K dostání jsou však pouze ve specializovaných obchodech, na mezinárodních letištích, nemluvě o VIP a Cigar clubech. Krabička stojí v přepočtu 750 Kč a údajně má být k dostání v Česku v běžné obchodní síti, ale na internetu jí nejspíš nenajdete. Vyskytuje se však na slovenských e-shopech, ale dejte si pozor. I luxusní kouření není zrovna vitamínovou bombou, ovšem za vše hovoří slogan firmy, tištěný i na samotné krabičky ve znění: „Kouření může vážně ohrozit váš majetkový stav“… Aby byl výčet luxusního cigaretového pokouření kompletní, je třeba představit i údajně nejdražší jednorázové balení cigaret na světě, které v roce 2006 představila firma produkující populární Lucky Strike. Samotná krabička z 18-ti karátového bílého zlata, doplněná diamantem a velkým rubínem, byla vyčíslena na neskutečných 100 tisíc dolarů…   

Když se hovoří o požitcích, nelze nezmínit i některou z gastronomických lahůdek či nápojů. Zmínka nebude ale o luxusních restauracích, ale o něčem tak „obyčejném“ jako je černý čaj. Možná bude zklamán ten, kdo čeká milionové sumy za kilo sušené směsi indických lístků Darjeelingu, ze strmých svahů na úpatí Himaláje. Není čaj jako čaj a o indické produkci to platí dvojnásob, jelikož čajových plantáží je zde asi tolik co Indů a v každé oblasti se s vypěstovanou úrodou nakládá jinak. To zde, v nejodlehlejší části země, je čajovník doslova hýčkán, stejně jako sužován vrtochami horského podnebí, které dokáže spolu s půdou vytvořit úžasné chutě, stejně jako celou úrodu během jedné bouře nenávratně zničit. Cena těch povedených ročníků pak skutečně sahá až k výšinám velehor. Jeden podomácku uvařený šálek z takovéto povedené sklizně Vás vyjde v přepočtu na 150 - 200 Kč, v čajovnách je to pak mnohonásobně víc. Darjeeling však soupeří o titul nejdražšího čaje s čínským Oolongem - Tieguanyin, který se řadí spíše k zeleným čajům a jeho cena je 1500 dolarů za libru. Lístky je však možné vařit opakovaně až 6x, aniž by ztratily něco ze své výrazné chuti. Cibetková káva je pak známější tekutou alternativou tohoto chuťového požitku, a ta stojí v přepočtu téměř 1000 Kč za šálek! A že vám to přijde ještě málo? Pokračujeme tedy dál!

Ženy, nevyčerpatelné téma, kterému by mohl být věnován nejen tento článek, ale i zbytek našeho informačního portálu a stejně by to bylo málo. O ženské kráse a často i marnosti, byly popsány stohy knih. Světoví myslitelé se předhánějí v nápaditosti svých citátů o vystižení některé z ženských charakteristik, které však mají jedno společné a tím je snaha vypadat lépe, než ženy ostatní. K tomu jim může dopomoci jedna z našich luxusních pomůcek, kterou je lak na nehty. A ne ledajaký. Značka „I Do“ vytvořila speciální perleťový lak, obohacený o nanočástečky platinového prachu, který z ženských nehtů udělá údajně cosi nadpozemského, což odpovídá i ceně okolo 1 milionu korun. A taková žena už se doma vyplatí! 

Malý výčet některých nejdražších každodenních potřeb zakončíme jak jinak než v kuchyni, protože nemá cenu Vás udivovat okouzlujícím popisem nejdražšího automobilu na světě, i kdyby měl diamantovou střechu, zlatá kola a atomový pohon umožňující vesmírné lety, je to jen obrázek a pro 99,9% čtenářů jen nemálo informací o něčem nehmatatelném, co jen těžko porovnáme s běžným životem každého z nás. S čím se ale setkáváme několikrát do týdne, jsou bezesporu brambory. I ty mohou mít své VIP příbuzné, které sice nevyrůstají v české brázdě, zato jsou prakticky k nerozeznání od těch nám důvěrně známých.

Ty nejdražší se pěstují na francouzském ostrově Noirmoutier, ležícím nedaleko Nantes. Toto místo je zajímavé tím, že během odlivu vůbec nepřipomíná ostrov a dokonce je s pevninou spojen přístupovou cestou, která je však během večera, noci a za zhoršeného počasí zcela pod vodou a ostrov je tak doslova odříznut. Zde se pěstují brambory La Bonnotte, za něž se platí přibližně 500 euro za kilogram, tj. cca 14 tisíc korun, což je cena, kterou zaplatíte za údajně neskutečné chuťové požitky, které však vydrží pouze několik dní od nákupu. Ruční výsadba i sklizeň jsou pečlivě termínovány a prodej probíhá vždy právě v poslední den sklizně, která je pouze jednou do roka v prvním květnovém týdnu. Ročně se jich prodá necelých 20 tun.

Za luxus se musí platit a je na každém zvlášť, jestli dá přednost skromnosti, či si jednou za čas udělá radost něčím výjimečným. I přes všechny argumenty proti luxusu platí, že mnozí z nás a možná každý občas utrácí za kvanta nepotřebných ne-požitků, než aby nahradil kvantitu kvalitou a to i v případě, že nestojí kdovíjaké statisíce…

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons, cigarpedia.com, privilegedclub.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Nejstrašidelnější hrad světa
Publikováno: 27.3.2011
Hrůzu nahánějící místa, mystéria, duchové a bludné kameny jsou již odnepaměti součásti lidské fantazie. Romantika starých hradů fascinovala nejednoho umělce a ne nadarmo jsou tyto památky minulosti opředeny veselými, ale především hrůzostrašnými pověstmi o nadpřirozených jevech. Dnešní, trochu netradiční, zastávkou bude skotský Glamis, uznávaný jako nejstrašidelnější hrad světa.

Víte, že? Největší fotbalové stadióny světa
Publikováno: 10.4.2011
Když se řekne fotbal, většina části mužské populace se zasní a představí si ten krásný pocit, když dvě mužstva proti sobě zápolí o vstřelení branky. Davy šílí, pivo teče a klobásy se opékají. U žen přeci jen vítězí pohled na vypracovaná těla v těsných dresech, než taktika, sestava a aktuální forma můžu s kopačkami.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 21. 10. 2020
svátek:Brigita
dnes:
středa 21.10.
11 °C
zítra:
čtvrtek 22.10.
16 °C