www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejmenší město světa

Víte, že? Nejmenší město světa

Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že nejmenší město světa najdeme v Evropě? Samozřejmě je vždy složité takovéto výroky tvrdit s naprostou jistotou, ale i my se musíme do jisté míry řídit tím, co říkají současná multimédia. Možná někde v odlehlé části Dálného východu mají metropoli o pěti obyvatelích, ale to se našinec asi nikdy nedozví, a tak nám nezbývá, než důvěřovat dostupným zdrojům a podle nich se nejmenší město světa nachází ve vnitrozemí Chorvatska a nese název Hum. Romantické kamenné městečko se nachází v centrální části Istrie, obklopuje ho mírně zvlněná krajina, která přímo vybízí k cykloturistice a nenáročnému trekkingu. Miniaturní městečko čítá zhruba 15 stálých obyvatel, kteří tu žijí především ze sezonního turismu. V několika malebných uličkách však nečekejme kdovíjaké tlačenice jako v přímořských letoviscích, která jsou odtud vzdálena zhruba 40km.

Hum má dozajista své kouzlo, tedy alespoň pro ty, kterým vyhovuje klidné posezení ve stínu kamenných hradeb se sklenkou červeného vína a tak je jisté, že si i takto nenápadné místo najde své příznivce. Město je obehnáno hradbami, které spíš připomínají vyšší zeď. Romantickou siluetu Humu pak ještě umocňuje strážní věž, která dává městu opravdu neopakovatelný středověký ráz, dokonale izolovaný od okolního jedenadvacátého století. Moderní výstavbu tu opravdu nehledejte, působila by nepřístojně a nanejvýš cizorodě. Mnohá staletí se podepsala však i na kameni, hlavního a snad i jediného stavebního materiálu zde využitého, a tak se ani Hum nevyhnul šikovným rukám restaurátorů, kteří tu od 70. let 20. stol. opravovali asi nejvýznamnější místní památku – románský kostel sv. Jeronýma, jehož nástěnné malby z 12.- 13. stol. jsou skutečně historickým unikátem.  Lokální nářečí údajně  patří k nejpůvodnější formě chorvatštiny, což jen potvrzují nálezy prastarých knih a rozličných artefaktů popsaných hlaholicí. Ale tím výčet historických památek zdaleka nekončí, jelikož zde byla  během rekonstrukce obnovena i prastará Alej hlaholášů, lemující část cesty mezi městy Hum a 14km vzdáleným Ročem, na níž bylo vztyčeno 11 kamenných obelisků připomínajících významné osobnosti a staroslověnské památky tohoto kraje.

Znavený cestovatel jistě ocení i zdejší pohostinství, které se zejména v rodinné hospůdce Humunská kanoba prezentuje v plné míře, a to především výběrem domácí pálenky…   

Takže kdo by se rád vrátil v čase o nějaké to století zpátky, nezbývá mu, než odbočit z hlavních turistických tras a vydat se objevovat krásy západního chorvatského vnitrozemí. K největším městům v okolí patří 10km západně položený Buzet – správní město kraje, popř. italsko-slovinské přímořské letovisko Terst  (70km), na východ pak letoviska Lovran, Opatija nebo Rijeka - vše okolo 50 kilometrů.  

Za připomínku také stojí, že českým nejmenším městem je Rabštejn nad Střelou, a tak jeho cca 20 stálých obyvatel řadí západočeské město k NEJmenším městům světa. Jedno je však jisté: co do romantiky si obě miniatury rozhodně nezadají!  

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commonsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Opravdu nejmenší stát světa
Publikováno: 31.7.2011
Vatikán, Monako či Nauro? Nic takového. Tím opravdu nejmenším státečkem a národem je mořské mini knížectví nedaleko Velké Británie!

Víte, že? Italské město duchů
Publikováno: 15.5.2011
V dnešním pokračování nepůjde ani tak o trhání rekordů, jako spíš o poznání jednoho z nejpůsobivějších a doslova zapomenutých koutů Evropy. Navštívíme jižní Itálii, na jejímž okraji leží opuštěné skalní městečko Craco.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky
Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 28. 9. 2020
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
pondělí 28.9.
10 °C
zítra:
úterý 29.9.
14 °C