www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejošklivější stavby světa

Víte, že? Nejošklivější stavby světa

Publikováno: 20.2.2011
Doposavad se naše články o unikátních místech světa věnovaly především nějak uchvacujícím či jinak fascinujícím lokalitám, stavbám či technickým unikátům. Samozřejmě, milovníci přírody asi neocení mohutnost důlních strojů, stejně tak technokratům příliš neřekne kouzlo deštného pralesa, ale i tak jsme se vždy zabývali něčím úchvatným.

V tomto článku jsem se rozhodl udělat malou změnu. Podívat se na opačný pól lidské fascinace a zaměřit se na něco, co zrovna úžas mas nevzbuzuje. Dnešní zastavení tak nese podtitul: NEJošklivější stavby světa…

Ono je všeobecně složité cokoliv kolem nás hodnotit jednoznačně, což se týká především lidských výtvorů, pomineme-li zhoubné myšlenky jistých dějinotvorců. Myslel jsem to tak, že co je pro jednoho úchvatné, může být pro druhé odpuzující. Moderní stavba je v centru starého města stejně tak rušivým elementem, jako zajímavým kontrastem mezi novým a starým pojetím architektury. Nelze se zavděčit všem, a tak prosím berte následující řádky jako hodnocení, na základě usnesení odborníků (a ti mají vždycky pravdu) a lidí, turistů a obyvatel měst, jímž nejošklivější stavby hyzdí jejich domovinu.

Víte, že se televizní vysílač na pražském Žižkově umístil v pravidelné anketě serveru VirtualTourist na čestném druhém místě, které stále obhajuje? Více o této rozporuplné stavbě si povíme později.

Absolutně nejděsivější stavbou bylo zvoleno Morrisovo mechanické divadlo, v americkém Baltimoru. Tato betonová obluda je dílem architektonického „Brutalismu“, směru patrného i v našich končinách, vyznávajícího sílu a vznešenost železobetonu. Z dnešního pohledu spíše obludnost, jejíž stopy nacházíme ve většině postsocialistických republik, kde sloužily především jako kulturní domy, místa papalášských dostaveníček a sjezdů „jediné“ strany. Tento styl se vznešeně nazývá "funkční expresionismus“ a po celém světě, snad vyjma afrického kontinentu, páchal škody zhruba do poloviny 80.let. Mezi hlavní strůjce tohoto stylu patří Švýcar Le Corbusier – nejuznávanější architekt a urbanista 20.století - filosof betonu, básník panelů a především inspirace pro celé generace brutalismu (Brut – francouzsky = beton). Mezi další pozoruhodné stavby se řadí i Královské divadlo v Londýně, pražský hotel InterContinental a mnoho mnoho dalších obchodních domů, kulturáků, divadel, administrativních budov, divadel a paneláků po celém světě...    

Baltimorské divadlo bylo hlavní městskou scénou od roku výstavby (1967) až do konce let devadesátých, kdy malé rozměry a zastaralá koncepce již nesplňovaly požadavky moderního kulturního zařízení. Plány na obnovu provozu a celkovou rekonstrukci této obludné stavby však smetli ze stolu baltimorští radní a především pak památkáři, kterým šlo o zachování autenticity díla a doby vzniku. Divadlo tak hyzdí tvář města dodnes, ikdyž se divadelní scéna přestěhovala do klasičtější budovy Hippodrome Theatre. Původní objekt je památkově střežen jako kulturní dědictví a tak není šance na větší změny na tváři tohoto betonového monstra.

Myslím, že podobné stavby by se lehce našly i v našich končinách a například obyvatelé Ústí nad Labem jistě neobdivují svou „Vanu“ - bývalou budovu krajského výboru KSČ, která se svým vkusem o stavby typu „KoKos“ zasloužila v nejednom českém městě.

A tím se dostáváme k druhé rozporuplné stavbě. Toto diplomatické slovo zde používám záměrně, jelikož již zmiňovaná dominanta pražského Žižkova není přijímána, resp. odmítána tak jednoznačně, jak by se mohlo zdát. Má své odpůrce i milovníky, ale tak to máte skoro se vším.

Vysílač je jednoznačně nejpatrnější resp. z dálky nejjasnější dominantou hlavního města, bohužel, je vidět téměř odevšad, čímž plní svojí hlavní funkci a tou je televizní a rozhlasové vysílání pro Prahu a Střední Čechy. Plán na zbudování podobné stavby zde ležel od doby, kdy svým výkonem přestával dostačovat vysílač na Petříně, a tak byla v letech 1985-1992 vybudována stavba, jíž se od počátku posměšně přezdívalo Kosmodrom, Jakešův prst a mnoho dalších výrazně vulgárnějších, leč přiléhavých pojmenování…

216 metrů vysoké dílo architektů Aulického a Kozáka vyvolalo již během prvních prací značnou vlnu nevole a to zejména rozsáhlou likvidací okolní zeleně a především pak demolicí historického židovského hřbitova. Námitky, že elektromagnetické záření vysílače bude negativně ovlivňovat spánek a zdraví Žižkovanů, byly po nepotvrzených měřeních smeteny ze stolu a tak nic nebránilo dokončení stavby, která se stejně jako jiné „skvosty“ architektury umisťuje pravidelně na prvních příčkách hodnocení anti-pokladů světového dědictví. Vyhlídková terasa a restaurace jsou jistě zajímavým zpestřením a lákadlem pro turisty, ovšem i zde byl kámen úrazu. Nepřiměřené ceny a doslova socialistické retro služby, kvalita nápojů a interiér kavárny jen dotváří atmosféru celého projektu. Trochu naděje vnáší do celého případu současná rekonstrukce, takže je možné doufat ve zlepšení kvality gastronomických služeb a celkového pojetí projektu, který i přes svá negativa nabízí i mimořádně působivý rozhled na okolní městské čtvrti, a tak by byla škoda tuto možnost více nevyužít. Vysílač už tak nějak k Praze patří, stejně jako lezoucí miminka od Davida Černého, která jsou spíše recesí, než reálným uměním… Co naplat, každý den není posvícení a tak se alespoň můžeme naplno pokochat těmi opravdovými unikáty a krásami, kterým se budeme věnovat v příštích dílech našeho nekonečného seriálu.  

 

text: Jan Chaloupka

foto: wikipedia commons   



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Rozdělení Prahy a jména ulic
Publikováno: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 se Praha dělila na devatenáct okresů značených římskými číslicemi I až XIX. V roce 1949 bylo město přerozděleno na šestnáct správních okresů- Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal další rozšíření Prahy o 55 obcí. V roce 1960 se Praha opět přerozdělila na deset obvodů- Praha 1 až 10.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Největší nádraží Evropy
Publikováno: 17.4.2011
Evropské cestování si lze jen stěží představit bez železnice, jejíž kolébkou je sice Velká Británie, ale největší rozkvět a nárůst komfortu zažívají spíše dráhy pevninské. Mezi hlavní evropské přepravce patří především francouzské SNCF resp. spolkové Deutsche Bahn, jejichž hlavnímu svatostánku se dnes budeme věnovat. Navštívíme největší a nejmodernější nádraží současné Evropy.

Víte, že? Nejzamořenější města světa
Publikováno: 8.5.2011
Přehled těch nejzamořenějších měst na zemi, kde je život tisíců, statisíců ba milionů obyvatel ohrožován kritickými hodnotami škodlivin jedovatého smogu, nepitelnou vodou a celkovým životním prostředím, které si v našich končinách ani nedokážeme představit.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 4. 2024
svátek:Rudolf
dnes:
středa 17.4.
5 °C
zítra:
čtvrtek 18.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X