www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejstarší česká rozhledna

Víte, že? Nejstarší česká rozhledna

Publikováno: 24.10.2010
Nejkrásnější rozhled do krajiny je sice prý z koňského sedla, ale této náročné a často i namáhavé činnosti se může věnovat jen pár vyvolených a především odolných jedinců. Nám musí stačit výhledy, na které si dojdeme takříkajíc po svých. V dnešním zastavení po Nej místech Česka navštívíme rozhledny a ne tak ledajaké! Víte, která je ta nejstarší?

Nad malebným Českým Krumlovem se pne hora Kleť, největší to vrchol Blanského lesa, který je jakýmsi předhůřím Šumavy. Ze samotného centra města, jeho spletitých uliček plných historie a útulných kaváren nad řekou Vltavou, je to k rozhledně na Kleti docela kousek cesty, ale rozhodně jí jako zpestření kulturního dne lze doporučit turistům v každém věku. Shodou okolností nejstrmější místo celé výpravy je v parku hned za zámkem, kde se budeme muset vyšplhat postupně k vlakovému nádraží a dále pak přímou cestou po silnici pod samotnou horu. Odtud již vede stezka a modrá turistická značka lesem, většinou také velmi zpříma a tak za necelou hodinu a půl od cukráren stojíme pod nejstarší rozhlednou v Čechách.

18 metrů vysokou kamennou věž nechal na vrcholu hory Kleť (1083 m n. m.) postavit kníže Josef Schwarzenberg, pro soukromé účely svého rodu. Za příznivého počasí nabízí rozhled až k Alpám, na Lipno, celé pásmo Šumavy, či elektrárnu Temelín. Veřejnosti slouží rozhledna od druhé poloviny 19. století, v roce 1872 k ní byl přistaven malý domek pro hajného - správce rozhledny. Dnešní Tereziina chata byla k rozhledně přistavěna v roce 1925 u příležitosti stoletého výročí postavení rozhledny. Další významnou stavbou na Kleti je hvězdárna, stojící od roku 1958 několik desítek metrů pod rozhlednou. Chata poskytuje především v letních měsících možnosti občerstvení i zakoupení suvenýrů. Krom televizního vysílače zde nalezneme od roku 1961 i sedačkovou lanovku z Krasetína o délce 1732 m a převýšení 346 m.

Celou výpravu lze zvládnout za necelý půlden, což je dostatek času na regeneraci pro případnou večerní návštěvu pověstného otáčivého hlediště divadla v zámeckém parku…         

Text: Jan Chaloupka

foto: wiki commonsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Český Krumlov
Publikováno: 24.1.2008
Malebné jihočeské město, které leží na trase mezi Českými Budějovicemi, od kterých je vzdáleno 25 km, a přehradní nádrží Lipno. Samotné město leží pod hřebenem Blanského lesa, jehož dominantou je hora Kleť (1 083 m n. m.). Č. Krumlov je v součastnosti jednou z nejnavštěvovanějších českých památek v rámci programu světového dědictví UNESCO, jehož je součástí od roku 1992.

Víte, že? Nej skalní města I.
Publikováno: 21.8.2011
Česká krajina se může pyšnit nespočtem přírodních dominant, kterým vévodí bezesporu Pravčická brána i celé její okolí. Tímto symbolem Českosaského Švýcarska se dnes ale zabývat nebudeme. Cílem naší cesty budou NEJ skalní města ČR.

Víte, že? Nová nejvyšší budova v ČR
Publikováno: 17.7.2011
Nejvyšší budovou v České republice není žádná z administrativních budov, hotel či vysílač, ale ryze průmyslová stavba, která je mimochodem i naší vůbec nejvyšší rozhlednou.

Víte, že? Nejmladší česká přehrada
Publikováno: 29.5.2011
Přehrady jsou spolu s rybníky nedílnou součástí české krajiny. Jsou takovým malým českým mořem, které podobně jako ty jižní či severní nabízejí bohaté možnosti rekrace a krásné okolí, často ochráněného území. A víte, jaká je ta nejmladší přehrada u nás?

Víte, že? Nejstarší hrad v Čechách
Publikováno: 22.5.2011
Po delším čase se opět vracíme k NEJ zajímavostem a turistickým cílům České republiky. Dnešní výprava bude směřovat k vůbec nejstaršímu kamennému hradu na území naší republiky.

Víte, že? Nejstarší pivovar ČR
Publikováno: 21.11.2010
Známé pořekadlo, že co Čech, to muzikant, by se dalo stejně dobře transformovat do spojení „co Čech, to pivař…!“ Mnohdy nelichotivý primát českého národa se už tak nějak vžil a skutečně si jen málokdo dokáže představit život bez občasné sklínky pěnivého moku...

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Nej Rybníky
Publikováno: 31.10.2010
Mezi neodmyslitelnou součást naší krajiny patří bezesporu rybníky. Umělé vodní plochy zde vznikaly od nepaměti, konkrétněji od 12. století a centrem této činnosti byly vždy jižní Čechy, kraj Jakuba Krčína či Štěpána Netolického.

Rozhledna Kleť
Publikováno: 21.5.2010
Kleť je nejvyšším bodem Blanského lesa, sahá do výšky 1084 m n. m. a na jejím vrcholu se tyčí kamenná rozhledna. Jde o nejstarší kamennou rozhlednu u nás. Za příznivého počasí nabízí unikátní kruhový pohled až na zasněžené vrcholky Alp.

Lipno - české moře plné draků - VIDEO
Publikováno: 18.2.2010
Kdo by si pro lipenskou přehradu plánoval dovolenou výhradně na léto, přišel by o hodně radovánek. Když totiž mrzne jako letos, její hladina se promění v prostor skrývající nebývalé možnosti.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 12. 2022
svátek:Barbora
dnes:
neděle 4.12.
3 °C
zítra:
pondělí 5.12.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X