www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší cirkus světa

Víte, že? Největší cirkus světa

Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Cirkus však nejsou jen lidé, ale především šelmy, velbloudi a vůbec vše, co nás jako děti fascinovalo a strašilo zároveň. Ano, myslím tím klauny, kteří jsou pro mnohé z nás jakýmsi neopodstatněným symbolem něčeho zlého, a i když rozdávají smích, je v jejich tvářích cosi tajemného. V dnešním článku se ale nebudeme věnovat rozborům děsivých klaunů v závislosti na příběh Kingova hororu „To“, ale jak už je naším dobrým zvykem, pokusíme se vypátrat nějaké to NEJ ze světa cirkusů! Víte, že největší cirkus světa jezdí vlakem? A nemůže to být jinde, než v USA, kde je dle starého pořekadla možné vše. Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus je největší cirkusovou společností světa, která má dlouhou tradici sahající až do roku 1884. Zakladatelem bylo pět bratrů Ringlingových, kteří zpočátku nenápadný cirkus, putující po relativně malém území USA, dostali na přelomu století do povědomí většiny obyvatel států. Cirkus se rozrůstal a jeho chloubou byl především bohatý zvěřinec, jehož hlavními tahouny byli vždy sloni a jejich drezůra. Bohužel výcvikové metody (nejen) tohoto cirkusu jsou v posledních desetiletích trnem v oku ochránců zvířat, jelikož zacházení se zvířaty, a především s mláďaty, je naprosto podřízeno spokojenosti dychtivého publika, což s sebou nese mnohdy velmi krutý režim a dril. To však na počátku 20.století zajímalo jen málokoho a tak se mohli Ringling Brothers bezproblému rozrůstat do té míry, že ani klasický kočovný způsob cestování v maringotkách nedostačoval náročným přesunům a šíři ansámblu, který čítal přes sto zaměstnanců a umělců. Cirkus se tedy v roce 1889 přesunul na koleje, což umožňovalo pohodlné dlouhé přesuny a s tím spojené pokrytí větší plochy spojených států, než tomu bylo dosud. V tehdejší době bylo také běžné, že cirkus byl zároveň jakýmsi místem hazardu, kasinem i pokoutným skořápkovým královstvím. Tomuto trendu se však Ringling Brothers vždy důrazně stranili. V roce 1907 se společnost spojila s nově koupeným cirkusem Barnum and Bailey.

Zprvu fungovaly oba cirkusy nezávisle a to až do roku 1919, kdy spojením vznikl obří kolos jménem Ringling Bros. and Barnum & Bailey Circus. Cirkus přestál i velkou hospodářskou krizi i období druhé světové války, během níž však v roce 1944 došlo k nejtragičtější události v dějinách společnosti, když během vystoupení v Hartfordu (pro cca 8000 diváků) došlo k ohromnému požáru plátěných textilií, během nějž zemřelo více jak 100 účastníků show a to nejen z řad diváků. Povinné nehořlavé materiály byly v té době naprosto podřízeny válečným účelům USA. Poválečné strádání a odliv diváků ale konec neznamenal. Ani v polovině 20. století neupadla popularita této groteskní zábavy natolik, aby cirkusový stan nahradily stadiony, sportovní haly a veřejná prostranství velkých měst. Již v té době se cirkus mohl pyšnit titulem „Největší show na zemi“. Postupem času společnost pohltila i další menší cirkusy, čímž v USA vznikl určitý monopol na zábavu pod značkou Barnum & Bailey Circus.

Pod tímto názvem funguje cirkus dodnes. Stále se přesunuje vlakem, kterému patří také jedno velké NEJ a tím je největší soukromá drážní souprava světa. Více jak míli dlouhé vlaky (společnost provozuje dva, podle okruhů, modrý a červený) pojmou cca 60 automobilů, z čehož je 20 nákladních. Cirkus je dnes směsicí umělců z více jak 14 států celého světa (nejvíce artistů je z Ruska). Mezi jeho priority patří především dobrá spolupráce s ochránci zvířat, kteří však mají mnohdy oprávněné obavy o zacházení s některým z živočišných druhů. V důsledku dokladujících materiálů, na nichž je se zvířaty častokrát hrubě zacházeno, má cirkus do mnoha zemí EU formálně vstup zakázán, nebo je alespoň informovanou veřejností bojkotován (např. v Německu). Obrázek ať si udělá každý sám a stejně tak i rozhodnutí, zda jakýkoliv cirkus navštívit či ne. Žádnému, ani tomu skromnému českému, se ale nedá upřít velký díl odvahy, odhodlání a pečlivosti. Předvést něco ze svého umění a nežít život zrovna jako v bavlnce…i za to si cirkusáci zaslouží respekt!        

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons, Brian 0918, Chensiyuan



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Největší fotbalové stadióny světa
Publikováno: 10.4.2011
Když se řekne fotbal, většina části mužské populace se zasní a představí si ten krásný pocit, když dvě mužstva proti sobě zápolí o vstřelení branky. Davy šílí, pivo teče a klobásy se opékají. U žen přeci jen vítězí pohled na vypracovaná těla v těsných dresech, než taktika, sestava a aktuální forma můžu s kopačkami.

Víte, že? Nejstrašidelnější hrad světa
Publikováno: 27.3.2011
Hrůzu nahánějící místa, mystéria, duchové a bludné kameny jsou již odnepaměti součásti lidské fantazie. Romantika starých hradů fascinovala nejednoho umělce a ne nadarmo jsou tyto památky minulosti opředeny veselými, ale především hrůzostrašnými pověstmi o nadpřirozených jevech. Dnešní, trochu netradiční, zastávkou bude skotský Glamis, uznávaný jako nejstrašidelnější hrad světa.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Víte, že? Největší muzeum veteránů ČR
Publikováno: 12.12.2010
Od těžké techniky a drsné krajiny se v našem putování po největších zajímavostech, pamětihodnostech a unikátních muzeích ČR podíváme opět na techniku. Ženy již možná budou lehce oponovat a říkat si: „Už zase?!“ Původní plán napsat něco o největším muzeu hraček ztroskotal na otevírací době, která je pouze v letních měsících.

Víte, že? Největší stroj ČR
Publikováno: 5.12.2010
Po návštěvách ryze technických muzeí budeme i dnes pokračovat v technickém duchu. Ač má Česká republika nespočet přírodních krás, najdeme i u nás unikáty, které malebné krajině zrovna na kráse nepřidají, srdce milovníka těžkých strojů však zaplesá. Severočeské podhůří Krušných hor, je již více jak sto let známo svou povrchovou těžbou hnědého uhlí.

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa
Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X