www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší gotická stavba světa

Víte, že? Největší gotická stavba světa

Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Když se řekne gotika či středověk, každý si vybaví rytířskou zbroj, kruté boje, romantické hrdiny, dobyvačné výpravy a především hrady, které nám stejně jako majestátné katedrály zůstaly hlavním symbolem středověké architektury, až do dnešních dnů. Řeč však nebude o největší známé katedrále postavené z mrazivého žulového kamene.

Naším dnešním NEJ bude křižácký hrad Malbork - největší gotická stavba a současně také největší stavba světa z pálených cihel!

Víte, kde se nachází? Marně byste ho hledali ve Francii, Anglii či Německu. Tento historicky významný hrad totiž leží v severním Polsku, ve stejnojmenném městě při březích řeky Nogat. Asi 60km severně se nachází významné přístavní město Gdaňsk, které je neméně zajímavé svým historicky-obchodním významem.

Základy původně obranné tvrze byly zasazeny roku 1274 na popud německých rytířů, jelikož tehdejší nestabilní situace severní Evropy, kde byla odedávna mocenská třenice mezi národy Německa, Pruska a odbojnými kmeny Pobaltí, s sebou nesla i potřebu pevných opěrných bodů vládnoucí moci.

 V té tobě vznikala i okolní osada, která později dostala i uznání městského práva. Celý hrad byl tvořen třemi opevněnými částmi. Tzv. Dolní hrad sloužil jako hospodářské zázemí, konírny, ubytovny řádových bratří - rytířů, sluhů. Ve Středním hradě byl umístěn Palác velmistrů, reprezentační místnosti, kancelář řádu, refektář - jídelna hostí. Horní hrad pak obsahoval kapitulář - místo zasedání řádového konventu, kostel Nejsvětější Panny Marie, špitál, zásobárnu, studnu a další prostory pro ubytování vzácných návštěv. Cihlové zdi byly v nejohroženějších partiích vyztuženy žulou, která mnohem lépe odolávala zbraním nájezdníků, a to především na hradbách a branách.   

Svůj vrchol dosáhl Malbork mezi lety 1309-1457, kdy byl hlavním městem křižáckého státu se sídlem samotného řádového velmistra. Výjimečnost hradní tvrze spočívala především v její nedobytnosti, o čemž se v roce 1410 přesvědčila i polsko-litevská vojska během probíhající bitvy u Grunwaldu, ve které se utkali němečtí rytíři s polskými vojsky Vladislava II. Jagellonského, které zde podpořil i Jan Žižka, což ho údajně stálo oko. Z historického hlediska se tak nedaleko hradu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev středověku (cca 12 -16 tisíc padlých), která měla za následek významné oslabení vlivu řádu německých rytířů na tehdejší evropskou „politiku“.

Hrad Malbork nebyl nikdy dobyt. Do polských rukou se dostává až v r.1457, kdy jej od posádky, která dlouho nedostala žold, odkoupil král Kazimír Jagellonský za tehdy nevídanou cenu - 6 tun zlata. Armády Švédů, Napoleona či hordy povstalců během dělení Polska však příliš městu a tvrzi nepřidaly, a tak bylo nutné přistoupit k náročnější rekonstrukci. Ta zde započala rokem 1817 a skončila de facto až s druhou světovou válkou, kdy bylo nutné opravy započít prakticky od začátku, neb se tudy prohnal Wermacht a následně vše plenící Rudá armáda. Gestapo zde mělo za války dokonce svoje hlavní velitelství. Během 50. let byly hrad i části zničeného města prakticky rozebrány a materiál odvezen na znovuobnovení poválečné Varšavy. Absence historického městského centra tak nedávala příliš prostoru pro rozvoj turismu, který si postupně rekonstruovaný hrad žádal. Počátkem roku 1961 začíná fungovat i hradní muzeum, návštěvníci se sem jen hrnou, a tak je po dlouhých letech stavba konečně, v roce 1997, zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, jako největší středověká pevnost v Evropě.

Během exkurze navštívíte všechny tři propojené hradní budovy, které jsou obklopeny silnými obrannými zdmi s obrovskými branami a věžemi. Průvodce vás zavede také do interiérů hradu, kde uvidíte velký refektář, kuchyni, kapli, dormitář, velkolepé sály a strážní místa na cimbuří, odkud je vidět i městské okolí. Vedle krásných gotických interiérů a zajímavé výzdoby zde najdete  také sbírku jantarových šperků, uměleckých ručních prací, porcelánu, gotických soch a historických zbraní. Ve světle zapadajícího slunce se s vámi hrad rozloučí působivou scenérií téměř nekonečně působících řad pálených cihel "Zendrowek", které dávají místu neopakovatelný barevný odstín v celém spektru červené hlinky v kontrastu s modrou oblohou a působivou zelení přilehlého parku...

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons                      Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky
Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Italské město duchů
Publikováno: 15.5.2011
V dnešním pokračování nepůjde ani tak o trhání rekordů, jako spíš o poznání jednoho z nejpůsobivějších a doslova zapomenutých koutů Evropy. Navštívíme jižní Itálii, na jejímž okraji leží opuštěné skalní městečko Craco.

Víte, že?  Nejvyšší budova světa
Publikováno: 5.6.2011
V dnešním putování za zajímavostmi a světovými unikáty se vypravíme do Dubaje. Naším cílem bude tentokrát nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 11. 2019
svátek:Benedikt
dnes:
úterý 12.11.
4 °C
zítra:
středa 13.11.
2 °C