www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší gotická stavba světa

Víte, že? Největší gotická stavba světa

Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Když se řekne gotika či středověk, každý si vybaví rytířskou zbroj, kruté boje, romantické hrdiny, dobyvačné výpravy a především hrady, které nám stejně jako majestátné katedrály zůstaly hlavním symbolem středověké architektury, až do dnešních dnů. Řeč však nebude o největší známé katedrále postavené z mrazivého žulového kamene.

Naším dnešním NEJ bude křižácký hrad Malbork - největší gotická stavba a současně také největší stavba světa z pálených cihel!

Víte, kde se nachází? Marně byste ho hledali ve Francii, Anglii či Německu. Tento historicky významný hrad totiž leží v severním Polsku, ve stejnojmenném městě při březích řeky Nogat. Asi 60km severně se nachází významné přístavní město Gdaňsk, které je neméně zajímavé svým historicky-obchodním významem.

Základy původně obranné tvrze byly zasazeny roku 1274 na popud německých rytířů, jelikož tehdejší nestabilní situace severní Evropy, kde byla odedávna mocenská třenice mezi národy Německa, Pruska a odbojnými kmeny Pobaltí, s sebou nesla i potřebu pevných opěrných bodů vládnoucí moci.

 V té tobě vznikala i okolní osada, která později dostala i uznání městského práva. Celý hrad byl tvořen třemi opevněnými částmi. Tzv. Dolní hrad sloužil jako hospodářské zázemí, konírny, ubytovny řádových bratří - rytířů, sluhů. Ve Středním hradě byl umístěn Palác velmistrů, reprezentační místnosti, kancelář řádu, refektář - jídelna hostí. Horní hrad pak obsahoval kapitulář - místo zasedání řádového konventu, kostel Nejsvětější Panny Marie, špitál, zásobárnu, studnu a další prostory pro ubytování vzácných návštěv. Cihlové zdi byly v nejohroženějších partiích vyztuženy žulou, která mnohem lépe odolávala zbraním nájezdníků, a to především na hradbách a branách.   

Svůj vrchol dosáhl Malbork mezi lety 1309-1457, kdy byl hlavním městem křižáckého státu se sídlem samotného řádového velmistra. Výjimečnost hradní tvrze spočívala především v její nedobytnosti, o čemž se v roce 1410 přesvědčila i polsko-litevská vojska během probíhající bitvy u Grunwaldu, ve které se utkali němečtí rytíři s polskými vojsky Vladislava II. Jagellonského, které zde podpořil i Jan Žižka, což ho údajně stálo oko. Z historického hlediska se tak nedaleko hradu odehrála jedna z nejkrvavějších bitev středověku (cca 12 -16 tisíc padlých), která měla za následek významné oslabení vlivu řádu německých rytířů na tehdejší evropskou „politiku“.

Hrad Malbork nebyl nikdy dobyt. Do polských rukou se dostává až v r.1457, kdy jej od posádky, která dlouho nedostala žold, odkoupil král Kazimír Jagellonský za tehdy nevídanou cenu - 6 tun zlata. Armády Švédů, Napoleona či hordy povstalců během dělení Polska však příliš městu a tvrzi nepřidaly, a tak bylo nutné přistoupit k náročnější rekonstrukci. Ta zde započala rokem 1817 a skončila de facto až s druhou světovou válkou, kdy bylo nutné opravy započít prakticky od začátku, neb se tudy prohnal Wermacht a následně vše plenící Rudá armáda. Gestapo zde mělo za války dokonce svoje hlavní velitelství. Během 50. let byly hrad i části zničeného města prakticky rozebrány a materiál odvezen na znovuobnovení poválečné Varšavy. Absence historického městského centra tak nedávala příliš prostoru pro rozvoj turismu, který si postupně rekonstruovaný hrad žádal. Počátkem roku 1961 začíná fungovat i hradní muzeum, návštěvníci se sem jen hrnou, a tak je po dlouhých letech stavba konečně, v roce 1997, zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, jako největší středověká pevnost v Evropě.

Během exkurze navštívíte všechny tři propojené hradní budovy, které jsou obklopeny silnými obrannými zdmi s obrovskými branami a věžemi. Průvodce vás zavede také do interiérů hradu, kde uvidíte velký refektář, kuchyni, kapli, dormitář, velkolepé sály a strážní místa na cimbuří, odkud je vidět i městské okolí. Vedle krásných gotických interiérů a zajímavé výzdoby zde najdete  také sbírku jantarových šperků, uměleckých ručních prací, porcelánu, gotických soch a historických zbraní. Ve světle zapadajícího slunce se s vámi hrad rozloučí působivou scenérií téměř nekonečně působících řad pálených cihel "Zendrowek", které dávají místu neopakovatelný barevný odstín v celém spektru červené hlinky v kontrastu s modrou oblohou a působivou zelení přilehlého parku...

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons                      Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky
Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Italské město duchů
Publikováno: 15.5.2011
V dnešním pokračování nepůjde ani tak o trhání rekordů, jako spíš o poznání jednoho z nejpůsobivějších a doslova zapomenutých koutů Evropy. Navštívíme jižní Itálii, na jejímž okraji leží opuštěné skalní městečko Craco.

Víte, že?  Nejvyšší budova světa
Publikováno: 5.6.2011
V dnešním putování za zajímavostmi a světovými unikáty se vypravíme do Dubaje. Naším cílem bude tentokrát nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
-1 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C