www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší loď světa

Víte, že? Největší loď světa

Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Doba monstrózních zaoceánských parníků ještě neskončila a lodní doprava, respektive její rekreační obdoba, získává i v současnosti stále více na popularitě. Plovoucí města, lépe řečeno turistická střediska, dnes brázdí moře od severního pólu po slunný Karibik. Zaoceánské parníky přepraví ročně miliony turistů a není se čemu divit, jelikož komfort, nabídka zážitků a rozumná, leč nijak nízká cena dávají tomuto druhu zábavy stále dostatek elegance a vznešenosti. Stejně jako americká Florida získaly tyto výletní monster lodě nelichotivou přezdívku plovoucí důchoďáky, ale na tom asi není nic špatného, vzhledem k tomu kolik aktivit, zábavy a komfortu tyto „parníky“ nabízejí. Málo kdo ví, že na jejich výrobě se podílí i železárny ve Vítkovicích, které připravují doslova základní kámen celého stroje - jeho kýl, resp. ocelové pláty, z nichž je ve finských loděnicích společnosti STX Europe trup svářen.

Oasis of the Seas a její sesterská loď Allure of the Seas jsou doslova plovoucími ocelovými ostrovy, které  na svých 15 palubách pojmou až 6300 pasažérů, o které se bude starat 3000 členů posádky, celkem tedy neuvěřitelných 9300 osob – což je přibližně stejně jako počet obyvatel jednoho středně velkého českého města (Mohelnice, Nová Paka, Chotěboř…) Loď připomíná město do slova a do písmene, vždyť se zde nalézá celkem 7 tematicky členěných „čtvrtí“ s názvy jako: Central Park s 12 tisíci kusy živé zeleně, Boardwalk s množstvím restaurací a obchodů, ale také dvěma obrovskými lezeckými stěnami. Královská Promenáda s bary, luxusními restauracemi či butiky. Není tu nouze o všemožné lazebnické služby a potěšení, nemluvě o kadeřnických salónech, sportovní zóně se čtyřmi prostornými bazény a brouzdalištěm pro děti, umělými vlnami, tedy plnohodnotným aquaparkem se vším, co k tomu patří.  I cestování touto lodí mnohé zmůže a pak je dobré navštívit plnohodnotné lázně. O zábavný program je zde postaráno opravdu nonstop a kdyby jste měli náhodou pocit, že na Vás jde „ponorková“ nemoc, můžete ji zahnat v zábavní části v jednom z hudebních klubů, při lední revue či v lodním Casino Royale. Zdejší bar je unikátně konstruován tak, že se pohybuje výtahovým systémem hned mezi třemi palubami, ale čekání na drink zde asi opravdu nehrozí.  Amfiteátr-divadelní scéna-pojme na 750 diváků, kteří si mohou vychutnat působivou podívanou na unikátní podvodní divadlo, odehrávající se v obřím akváriu…Mladší pasažéři si od rodičů mohou odpočinout v „Mládežnické zóně“, kde je program připraven pro děti od 6 měsíců až po sedmnáctileté teenagery – z těch nejzajímavějších je to třeba divadelní kroužek nebo dětská vědecká laboratoř…

Náročný projekt vznikl na základě konkurenčního boje mezi Royal Caribbean a Carnival Corp, dvěma společnostmi, jejichž lodě vydělávají na luxusních plavbách. Před spuštěním Oasis of the Seas měl navrch britsko-americký Carnival, jehož lodě doposud kralovaly všem mořím světa v čele s doposud největším parníkem Queen Mary 2, který však s příchodem Oasis ztratil náskok snad ve všech parametrech.  Jen pro srovnání:

 parametry:

 délka/výška

 kapacita

 v provozu

 výkon motorů

 rychlost

 cena

 Oasis of the Seas

 360 / 60

 6300

 2009

 66 000 KW

 21 uzlů   

(42 km/h)

 25 mld Kč

 Queen Mary II.

 345 / 41

 2630

 2003

 4x 21 MW

 30uzlů     

(55 km/h)

 14 mld

 

Nemůže se s ní měřit ani kterékoliv vojenské plavidlo. Největší letadlová loď Nimitz má na délku "pouhých" 330m...

Snaha těchto korporací vyústila v bitvu o mořské turisty, kteří jsou zároveň bohatými sponzory takto finančně náročných projektů. Cena modernější Oasis se vyšplhala na úctyhodných 25 miliard korun tj. 1,4 miliardy dolarů, které se však daří pokrýt i v době krize – výdělek je tedy zaručen.

V současnosti se loď pohybuje na 10-ti denních okružních plavbách po trase: Fort Lauderdale (Florida) > Labadee (Haiti) > Costa Maya (Mexiko) > Cozumel (mex. ostrov)  a zpět do Fort Lauderdale.    

Mimochodem, celkem bude společnost Royal Caribbean nabízet 37 kategorií ubytování. Palubní lístek je tedy možné získat v několika cenových úrovních a nehrozí, že v té nejlevnější budete cestovat v podpalubí s krysami, podobně jako evropští imigranti na počátku minulého století.  Zájezdy i s letenkou nabízí i několik českých CK, u nichž lze cca desetidenní cestu po oblasti Karibiku zakoupit již za zhruba 40 tisíc Kč, což je dost, ale ve srovnání s fixním pobytem na jednom místě v této oblasti, je cena ještě přiměřená i vzhledem k nabízené porci zábavy.

Malá perlička na závěr: loď byla sestavena ve finském Turku, což znamenalo, že během své

první plavby přes oceán musela podplout pod dánským vysutým mostem Storebæltsbroen – Velký Belt, spojujícím ostrovy Sjaelland a Fyn.

1.listopadu 2009 Oasis, vysoká 72 metrů, pod tímto mostem bez úhony proplula. Most se však klene nad hladinou moře ve výšce pouhých 65 metrů, s čímž však konstrukce lodi počítá. Teleskopický komín byl zatažen a i tak byl průjezd těsný. Parník se s mostem minul o necelých 60 cm!   

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons a oasisoftheseas.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa
Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?

Víte, že? Největší fotbalové stadióny světa
Publikováno: 10.4.2011
Když se řekne fotbal, většina části mužské populace se zasní a představí si ten krásný pocit, když dvě mužstva proti sobě zápolí o vstřelení branky. Davy šílí, pivo teče a klobásy se opékají. U žen přeci jen vítězí pohled na vypracovaná těla v těsných dresech, než taktika, sestava a aktuální forma můžu s kopačkami.

Víte, že? Nejstrašidelnější hrad světa
Publikováno: 27.3.2011
Hrůzu nahánějící místa, mystéria, duchové a bludné kameny jsou již odnepaměti součásti lidské fantazie. Romantika starých hradů fascinovala nejednoho umělce a ne nadarmo jsou tyto památky minulosti opředeny veselými, ale především hrůzostrašnými pověstmi o nadpřirozených jevech. Dnešní, trochu netradiční, zastávkou bude skotský Glamis, uznávaný jako nejstrašidelnější hrad světa.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Nejdražší každodenní požitky
Publikováno: 13.3.2011
Krize, kterou prodělal svět v posledních letech poznamenala nejednu domácnost, stejně jako ekonomiky celých států a velmocí. Peníze byly, jsou a budou pro moderní lidské pokolení vždy něčím magickým. Život bez nich si prostě nelze představit. Fungování trhu ovlivňuje spokojenost našich životů, což sice zní hrozivě, ale bohužel je na tom i kus pravdy.

Víte, že? Nejošklivější stavby světa
Publikováno: 20.2.2011
Doposavad se naše články o unikátních místech světa věnovaly především nějak uchvacujícím či jinak fascinujícím lokalitám, stavbám či technickým unikátům. Samozřejmě, milovníci přírody asi neocení mohutnost důlních strojů, stejně tak technokratům příliš neřekne kouzlo deštného pralesa, ale i tak jsme se vždy zabývali něčím úchvatným.

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Víte, že? NEJ dopravní letadlo světa
Publikováno: 3.7.2011
Nároky na moderní leteckou dopravu stále rostou. Dříve preferovanou rychlost vystřídala přepravní kapacita a komfort a my se dnes podíváme, které ze současných letadel tyto parametry splňuje téměř bez výhrad.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 1. 2020
svátek:Ingrid
dnes:
pondělí 27.1.
3 °C
zítra:
úterý 28.1.
3 °C