www.infoglobe.cz » Víte, že? Největší zlaté doly světa

Víte, že? Největší zlaté doly světa

Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Zlatá horečka není nadarmo označována za doslova hysterický až psychopatický stav omámení tímto zářivým kovem, kterému na Americkém západě podlehly statisíce dobrodruhů, hledající bohatství na mrazivé Aljašce. Z historie známe také mnoho příkladů, kdy bylo zlato hlavním motivem dalekých výprav do neprobádaných končin Jižní Ameriky, odkud si španělští či portugalští konquistadoři přiváželi doslova krvavé zlaté poklady vyspělých civilizací Inků, Májů a Aztéků. Tehdy bylo snazší plenit a krást, ale to by se v dnešním moderním světě jistě s přílišným pochopením nesetkalo, a tak musel člověk přijít na legálnější a především efektivnější získávání této drahocenné suroviny. A tím se již dostáváme k tématu  dnešního zastavení, kterým budou zlaté doly světa, konkrétně ten největší a nejhlubší…

Víte, že např. největším producentem zlata na světě je Jihoafrická republika? Ač je jih černého kontinentu znám především jako bohatý zdroj diamantů, je i zlato jedním z hlavních lákadel těžařských společností. V jihoafrickém Carltonvillu, hornickém městě ležícím sedmdesát kilometrů od Johannesburgu, se důlní inženýři a havíři vydali prozkoumat hlubiny Země. Při následném nálezu a dobývání zlata zde vznikla spletitá síť šachet a chodeb, dosahující celkové hloubky tří tisíc šesti set metrů, čímž položili základ NEJhlubšímu dolu světa! Unikátní místo dostalo jméno Tau Tona - Velký lev. Tak hluboko se člověk ještě nikdy nepodíval a skutečně 3600m je dodnes platným rekordem, přičemž se uvažuje o dalším rozšíření dolu až za hranici 4km. Samotný důl začal vznikat v roce 1959, ale těžební práce v něm probíhaly až od roku 1962. Těžba jela naplno i v dobách, kdy cena zlata na celosvětovém trhu povážlivě klesala a to jen proto, že efektivita těžby zde byla nanejvýš příkladná. To je dáno především bohatostí zdejšího podloží, ve kterém za půl století vzniklo na více jak 800 km tunelů, kde na směny pracuje najednou téměř 5600 horníků, přičemž roční úmrtnost čítá v průměru 5-10 horníků, alespoň dle oficiálních zdrojů, což je v porovnání např. s čínským důlním průmyslem relativně zanedbatelné číslo. Průměrná teplota v neklimatizované části dolu se pohybuje okolo 55 °C. Důmyslný systém odvětrávacích šachet jí snižuje k příjemným 30 °C, zato stěny v nejnižších podlažích dosahují teplot téměř  60 °C. Už samotná cesta klecí ke dnu dolu musí být dramatickým zážitkem, jelikož může trvat až hodinu. V nejrychlejších pasážích klesá výtah rychlostí 16m/s, což je zhruba 58 km/h. Velký lev si svou expanzí a prohloubením dostal na životnost až k roku 2015, ale předpokládá se, že celková výnosnost dolu bude trvat dále i po tomto datu.

Nejhlubší důl světa jsme navštívili, tak se nyní přeneseme o pár tisíc kilometrů východněji, konkrétně k břehům Austrálie, která je po jihoafrické republice a USA třetím nejvýznamnějším producentem zlata. To se zde těží především v největším povrchovém zlatém dolu světa.

Obří zlatý důl, jehož zkrácený název zní Super Pit, nalezneme poblíž města Kalgoorlie-Boulder ve spolkovém státě Západní Austrálie, asi 550 km východně od hlavního města Perthu. Kráter o průměrné délce 4km, šířce 2km a hloubce téměř 400m je jednou z největších jizev na tváři naší planety. Původně byl důl protkán klasickými šachtami, což vedlo k celkové destabilizaci podloží a bylo nutné přejít k postupné odkrývce horniny. Po odstřelu nadloží se v roce 1989 stal důl povrchovým dolem, kde mohla efektivněji fungovat těžká technika mohutných nakladačů a buldozerů, které se postupem času stále více zařezávaly do skalního masivu,  čímž vzniká unikátní scenérie, která v posledních letech láká stále více turistů. Za sníženého provozu jsou jednou do měsíce připraveny i poutavé exkurze po samotném dně dolu. Super Pit je více než výstižný název, stejně tak jako zlatý důl, jelikož celkový objem čistého zisku zlata je tu ročně okolo 30 tun z celkového objemu 15 milionů tun hlušiny. Zajímavostí tohoto dolu je, že se zde zlato nachází jako součást telluridu (tedy sloučeniny zlata s prvkem tellurem), který se nachází mezi vrstvami minerálu pyritu, od něhož musí být následně mechanicky a tepelně odděleno.Celkově tak za svou historii důl vydal na více než 1600 tun zlata. První nález zde proběhl již v roce 1893. Dnes zde každý den pracuje na 550 zaměstnanců a netřeba dodávat, že i jejich nadmíru tvrdá práce je v porovnání s životem 4 km pod povrchem země značně příjemnější, i když…

I v našich zemích má těžba a zpracování zlata svou významnou roli. Mezi hlavní oblasti patřilo Jílové u Prahy, Zlaté hory v Jeseníkách, Kašperské hory na Šumavě či Kremnice na Slovensku, ale o tom zase jindy…

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia Commons



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Víte, že? Nejzamořenější města světa
Publikováno: 8.5.2011
Přehled těch nejzamořenějších měst na zemi, kde je život tisíců, statisíců ba milionů obyvatel ohrožován kritickými hodnotami škodlivin jedovatého smogu, nepitelnou vodou a celkovým životním prostředím, které si v našich končinách ani nedokážeme představit.

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa
Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?

Víte, že? Největší fotbalové stadióny světa
Publikováno: 10.4.2011
Když se řekne fotbal, většina části mužské populace se zasní a představí si ten krásný pocit, když dvě mužstva proti sobě zápolí o vstřelení branky. Davy šílí, pivo teče a klobásy se opékají. U žen přeci jen vítězí pohled na vypracovaná těla v těsných dresech, než taktika, sestava a aktuální forma můžu s kopačkami.

Víte, že? Nejstrašidelnější hrad světa
Publikováno: 27.3.2011
Hrůzu nahánějící místa, mystéria, duchové a bludné kameny jsou již odnepaměti součásti lidské fantazie. Romantika starých hradů fascinovala nejednoho umělce a ne nadarmo jsou tyto památky minulosti opředeny veselými, ale především hrůzostrašnými pověstmi o nadpřirozených jevech. Dnešní, trochu netradiční, zastávkou bude skotský Glamis, uznávaný jako nejstrašidelnější hrad světa.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Nejmenší město světa
Publikováno: 13.2.2011
I cestovatelský analfabet Vám dozajista vyjmenuje alespoň některé z největších světových metropolí. Zazní zcela jistě místa jako Paříž, Londýn, New York, Moskva atd., ale to vlastně není tak úplně pravda, jelikož ti skuteční obři jsou výsadou především přelidněné Asie a některých částí Jižní Ameriky. My se dnes podíváme na opačný extrém, kterým bude NEJmenší město světa…

Víte, že? Nejrychlejší vlak světa
Publikováno: 23.1.2011
I v novém roce Vás bude provázet náš pravidelný seriál o zajímavostech, kuriozitách a pozoruhodných místech, a to nejen České republiky či Slovenska. Náš zájem bude, počínaje dnešním dnem, sahat i za hranice naší republiky, přičemž se Vám pokusíme přinášet opravdu zajímavé informace o místech, která si pro svou jedinečnost tento zájem bezesporu zaslouží.

Víte, že? Největší hornické muzeum v ČR
Publikováno: 14.11.2010
V dnešním putování za největšími zajímavostmi České republiky zavítáme do muzeí a skanzenů, kde si na své přijdou asi nejvíc kluci a tátové, protože nás bude zajímat hornictví, důlní technika a jejich historie. První zastávkou bude NEJvětší hornické muzeum ČR v Příbrami!

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

Víte, že? Město na střeše světa
Publikováno: 10.7.2011
Návštěva v nejvýše položeném městě světa, trocha tradic a zajímavostí z drsného života obyvatel bolivijských hor.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X