www.infoglobe.cz » Víte, že?  Nejvyšší budova světa

Víte, že? Nejvyšší budova světa

Publikováno: 5.6.2011
V dnešním putování za zajímavostmi a světovými unikáty se vypravíme do Dubaje. Naším cílem bude tentokrát nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa.

Chalífova věž, jak zní překlad z arabštiny, je s výškou 828 m stále nejvyšší budovou světa a jednou z chloub Spojených arabských emirátů. Tento „titul“ získala dnem svého oficiálního otevření: 4. ledna 2010.

Původně se tento mrakodrap měl jmenovat Burdž Dubaj, ovšem po finančních peripetiích - kvůli hospodářské krizi spojené s výstavbou, byl nakonec přejmenován po svém věřiteli na Burdž Chalífa. Dosud nejvyšší mrakodrap Taipei 101, nacházející se na Tchaj-wanu, překonal o úctyhodných 319 metrů.  Dubai

Stavební práce začaly 21. září 2004, přičemž neoficiálně byla budova dostavena 1. října 2009, další drobné úpravy pokračovaly do konce roku 2009. Mrakodrap byl slavnostně otevřen čtvrtý den roku 2010 vládcem Dubaje šejchem Maktúmem, jenž ho přejmenoval na počest prezidenta Spojených arabských emirátů Chalífy ibn Saídy an-Nahajána. Celý projekt nakonec spolknul zhruba 1,5 miliardy amerických dolarů (cca 27,4 miliardy korun). Tomu odpovídají i ceny za metr čtvereční v budově: kancelářské prostory se pohybují kolem 43 000 USD/m2 (cca 774 000 Kč). Šéf společnosti Emaar Properties, která mrakodrap postavila, ovšem prohlásil, že již přes 90 % nabízené plochy budovy bylo prodáno.Burdž Chalífa 

K budově se logicky pojí další nejen výškové rekordy Burdž Chalífy: má nejvíce podlaží na světě (160), nejvýše nainstalovaný výtah (těch je tu celkem 54), nejrychleji jezdící výtahy (64 km/h), nejvýše položenou mešitu na světě (ve 158. podlaží), nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu, bazén a restauraci. Plocha obložení celé budovy odpovídá sedmnácti fotbalovým stadionům a skla bylo zapotřebí 142 000 m2. Je zde nainstalováno 1210 hasících přístrojů. Beton použitý při stavbě odpovídá zhruba hmotnosti 100 000 dospělých slonů. Mrakodrap lze vidět ze vzdálenosti až 95 kilometrů, má 3000 parkovacích míst a najdete zde i největší nákupní středisko. Mrakodrap se stal nejen jakýmsi symbolem ropné prosperity, ale i vykřičníkem v jisté finanční politice těchto států. Emiráty si mohou dovolit žít na dluh, a to dost výrazný. Bohužel i tomuto projektu se nevyhnul stín světové ekonomické krize. Dubai-leteckyZnačná část nadnárodních korporací si najednou nemohla dovolit takto drahé prostory k pronájmu. Stejně tak jako občasné propady ceny ropy a celkově nestabilní světová ekonomická sféra zapříčinily, že se i tento monstrózní projekt dostal do značných potíží. Pomocnou ruku však Dubaji podal bohatý sousední emirát, načež byla stavba definitivně přejmenována na počest štědrého prezidenta Chalífa. Mrakodrap se nedávno stal také cílem jednoho z milovníků adrenalinu, francouzského „pavoučího muže“ Alaina Roberta, který se po nekonečné ploše skla a oceli vyšplhal k vrcholu za zhruba 6 hodin…        

 

Text: J.Štantejský a J.Chaloupka

foto: Wikipedia.org, Nepenthes, Aheilner, Imre SoltDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší gotická stavba světa
Publikováno: 6.2.2011
Když jsem vymýšlel téma na další cestu po NEJ světových zajímavostech, říkal jsem si, že by po minulém exkurzu u protinožců mohlo být naše putování přeci o trochu méně náročné a že budu tedy pátrat co nejblíže naší vlasti. V posledních dílech jsme se nejčastěji věnovali technice, ale protentokrát uděláme malý návrat do historie, která má v Evropě, více než kde jinde, rozhodně co nabídnout...

Víte, že? Největší fotbalové stadióny světa
Publikováno: 10.4.2011
Když se řekne fotbal, většina části mužské populace se zasní a představí si ten krásný pocit, když dvě mužstva proti sobě zápolí o vstřelení branky. Davy šílí, pivo teče a klobásy se opékají. U žen přeci jen vítězí pohled na vypracovaná těla v těsných dresech, než taktika, sestava a aktuální forma můžu s kopačkami.

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa
Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?

Víte, že? Město na střeše světa
Publikováno: 10.7.2011
Návštěva v nejvýše položeném městě světa, trocha tradic a zajímavostí z drsného života obyvatel bolivijských hor.

Víte, že? Nová nejvyšší budova v ČR
Publikováno: 17.7.2011
Nejvyšší budovou v České republice není žádná z administrativních budov, hotel či vysílač, ale ryze průmyslová stavba, která je mimochodem i naší vůbec nejvyšší rozhlednou.

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kouzelný ostrůvek uprostřed arabského světa, nebo fata morgána?
Publikováno: 23.2.2015
Vyrůstající až k nebi uprostřed pouště, opovážlivá se svou Babylonskou věží zvanou Burj Kalifa tyčící se do úctyhodné výše 828 m, marnivá tím věčným nakupováním v mamutích shopping mallech, symbol lačnosti, chamtivosti, nenasytnosti, pýchy, prostopášnosti a marnotratného konzumu...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 7. 7. 2020
svátek:Bohuslava
dnes:
úterý 7.7.
20 °C
zítra:
středa 8.7.
17 °C