www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejvyšší pražský chrám

Víte, že? Nejvyšší pražský chrám

Publikováno: 2.10.2011
Stověžatá Praha se může pyšnit mnoha honosnými sakrálními stavbami, ale která je opravdu ta nejvyšší? O tom bude právě dnešní putování.

Celosvětově nejznámější pražskou dominantou je panorama Hradčan, jehož symbolem je chrám sv.Víta, který je také asi nejnavštěvovanější pražskou  památkou. Ke všem superlativům mu však přeci jenom něco schází. Ani ono pojmenování upřednostňující právě světce Víta pak není tak úplně přesné, jelikož pravý název onoho místa zní katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Samotnému svatému Vítu byla zasvěcena pouze do roku 1997, ale tento název už se vžil natolik, že stavbě zůstal. Trojlodní gotická domovina římskokatolické církve o rozměrech 124 metrů délky, 60 metrů šířky a s výškou klenby 33 metrů z ní činí opravdu majestátní chrám, ale Praha má opravdu ještě jeden vyšší.

Františkánská zahradaA tím je…? Při procházce po Jungmannově náměstí na konci Národní třídy, si možná ani nevšimnete stavby, která více než na povrchu ční do výše. Onou stavbou je kostel Panny Marie Sněžné. I takto nezaměnitelná dominanta, nacházející se v samém sousedství Václavského náměstí, může zůstat skryta za hradbou mramorových obchodních domů a pestrobarevných poutačů, lákajících turisty na tu či onu projížďku i suvenýr. Karmelitánský chrám a přilehlý klášter, zasvěcený Panně Marii, byl stejně jako mnoho dalších významných staveb založen císařem Karlem IV. v roce 1347, konkrétně 3. září, tedy pouhý den po jeho vlastní korunovaci. Původní projekt obří katedrály, s rozměry 100 m na délku a s výškou lodi 40 metrů však zůstal navždy nedokončen. Vznikl tak pouze presbytář (kněžiště – chór) a klášterní budova, tedy jen zlomek plánované stavby, která svou mohutností měla zastínit i svatovítskou katedrálu. Kostel Panny Marie Sněžné

Asi největší ranou byly, jak už to v českých zemích bývá, husitské války a to i přes to, že zde kázal radikální husitský kněží Jan Želivský – vůdce pražské chudiny. Ničivá síla tohoto hnutí zanechala chrám v troskách, které po desetiletí chátraly v zapomnění.  Až na počátku 17. století, započaly rekonstrukce pod vedením svých nových majitelů z řádu chudých františkánů. Zborcenou gotickou klenbu nahradila tehdy moderní renesanční konstrukce s malbami Nejsvětější trojice a Panny Marie a byl zbudován masivní vstupní portál. Z poničeného presbytáře se pak nakonec stal samotný kostel. Výška nové klenby dosahuje 34 metrů, přičemž původní gotická byla až čtyřiceti metrová. Je dobré mít stále na paměti, že na tuto menší vstupní Kostel Panny Marie Sněžnéčást, která je dnes samostatným kostelem, měla teprve navazovat trojlodní katedrála s celkovou délkou přes 110 metrů, tj. až na dnešní Václavák…

Tím však výčet zajímavostí nekončí. Stavba má ještě jeden unikát a tím je nejvyšší sloupový ranně barokní oltář v Praze s výškou 29 metrů, jehož dominantou je sedmimetrový kříž a sochy sv. Jana a Marie při jeho vrcholu. Autor tohoto monstrózního díla však není znám. Dále je zde k vidění oltářní obraz od Antonína Stevense, zachycující legendu o založení římského kostela Santa Maria Maggiore.

Snad jsme Vás tímto historicko-sakrálním tématem navnadili na procházku do míst, která jsou na rozdíl od obřích vodopádů, sopek a dalších monumentů alespoň částečně v dosahu našich sil i zdrojů.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Thomas Quin, Dezidor , UlrichulrichDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

Víte, že? Pražská NEJ
Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Víte, že? Nová nejvyšší budova v ČR
Publikováno: 17.7.2011
Nejvyšší budovou v České republice není žádná z administrativních budov, hotel či vysílač, ale ryze průmyslová stavba, která je mimochodem i naší vůbec nejvyšší rozhlednou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš