www.infoglobe.cz » Víte, že? Nejvyšší vodopád světa

Víte, že? Nejvyšší vodopád světa

Publikováno: 1.5.2011
Vodopády jsou často fascinujícím divem přírody i přes to, že se jedná o zcela přirozený jev pouhé padající vody. Je v tom něco elektrizujícího, když se masy vody s každou vteřinou za zlověstného hučení přesunují o desítky ba stovky metrů do kaňonů, strží a propastí. A my se dnes vydáme za tím úplně NEJvyšším! Víte, že nejvyšší vodopád světa byl objeven až v roce 1935?

Naše putování po světových NEJ se v dnešním pokračování podívá až do jihoamerické Venezuely, což bude myslím zároveň první zastavení na tomto kontinentu v rámci našeho nekonečného seriálu. A řeč bude o největším vodopádu světa, monumentálním Salto del Ángel.

Příběh o objevení tohoto vodopádu je spjat s postavou pilota dobrodruha, a v tomto případě i objevitele, američana Jimmyho Crawforda Angela, který se do neprobádaných končin venezuelské džungle 16. listopadu 1933 vydal s touhou vyhledat především naleziště drahých kovů a jen stěží mohl očekávat, že ho v džungli čeká něco mnohem působivějšího ...         

Při obletu jedné ze stolových hor spatřil ze svého dvouplošníku množství potoků, které přes okraj rozeklané náhorní plošiny padalo do nekonečné hlubiny deštného pralesa. Při jednom z obletů ztuhl úžasem. Z horní hrany ostrého skalního srázu se s mohutným burácením řítila masa vody, která přehlušila i řev motoru průzkumného letounu. V té chvíli ještě Angel nevěděl, že objevil dosud nejvyšší vodopád světa.

Po návratu do Caracasu podal všem tuto ohromující zprávu a za několik let se do neprobádané oblasti Ďáblovy hory vrátil na větší výpravu, která však mohla skončit katastrofou, jelikož jeho letoun se během přistávacího manévru doslova zabořil do rozmáčené půdy, která se jako jediná v hustém pralese náhorní plošiny zdála jako zpevněná plocha, vhodná k přistání. Pilot, jeho manželka a dva přátelé přežili, ale čekala je strastiplná cesta do jedné z domorodých vesnic, odkud se dostali zpět do civilizace. Letoun zůstal zaklíněn v bažinatém terénu až do roku 1970, kdy ho za pomoci armádního vrtulníku vyprostili. Stroj Flamingo G-2-W byl pak jako symbol objevení vodopádu deponován před halou letiště Ciudad Bolivar ve stejnojmenném venezuelském městě, které je také nejlepším výchozím místem pro současné výpravy k nejvyššímu světovému vodopádu. Přímo k němu pak cestovatele dopraví vyhlídkové letadlo, které se takřka dotýká hrany skalního masivu. Přesná replika Angelova letadla byla dodatečně vystavena i na místě památného ztroskotání.

Rokem 1933 však nijak slavně historie vodopádu nezačala. Nález musela potvrdit až expedice vedená Ruthem Robertsonem, která se na motorových kánoích vydala kaňonem řeky Churún až v roce 1949. Objevila něco, co domorodí obyvatelé znali již odnepaměti pod jménem Kerepakupai merú.

Salto Angel leží na území národního parku Canaima při řece Rio Churun, která je přítokem řeky Caroni v povodí Orinoca. Oblast se nachází nedaleko venezuelské hranice s Brazílií a Guyanou.   

Podle všech měření vodopád dosahuje výšky úctyhodných 979 m, což je 18x více než mají vodopády Niagarské. Nerušeným pádem zde voda klesá celých 807 metrů! Síla proudu však není stálá, během deštivých období se celá oblast ponoří do mokřin, naopak v parných letních dnech se většina slabého proudu vody vypaří dřív, než dopadne do údolí. V té době je také přístupný ohromný skalní amfiteátr u paty vodopádu, který zde po miliony let modelující padající řeka vyhloubila. Masy vody vrhající se z kolmé skalní stěny jsou slyšet až do vzdálenosti 50 kilometrů. Nejbližší silnice je od vodopádu vzdálena na 200 km, ale ani tento fakt by Vás neměl připravit o vskutku nezapomenutelný zážitek, který Vám zprostředkují místní cestovní kanceláře.

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikimedia Commons, Poco , Guillermo Ramos Flamerich , JlazovskisDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Venezuela, Caracas – metropole na břehu Karibiku I.
Publikováno: 26.12.2014
Opět zůstaneme na americkém kontinentě. Avšak tentokrát se přesuneme jižněji do Venezuely. Mnozí z vás pravděpodobně budou znát Venezuelu převážně ve spojení s již zesnulým diktátorem Hugem Chávezem, nebo pro fakt, že země je jedním z největších světových producentů ropy.

Víte, že? Největší ledovec světa
Publikováno: 11.9.2011
Putování za největším ledovcem světa nás tentokrát zavede do Patagonských And, kde se nachází vskutku impozantní přírodní útvar hodný připomenutí.

Víte, že? NEJ vodopády ČR
Publikováno: 24.7.2011
Vodopády nejsou jen doménou skandinávských zemí, ale naopak tvoří i významnou součást české přírody. Dnes se podíváme na dva nejzajímavější a samozřejmě nejvyšší vodopády České republiky.

Víte, že? Město na střeše světa
Publikováno: 10.7.2011
Návštěva v nejvýše položeném městě světa, trocha tradic a zajímavostí z drsného života obyvatel bolivijských hor.

Víte, že?  Nejvyšší budova světa
Publikováno: 5.6.2011
V dnešním putování za zajímavostmi a světovými unikáty se vypravíme do Dubaje. Naším cílem bude tentokrát nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa.

Víte, že? Největší nádraží Evropy
Publikováno: 17.4.2011
Evropské cestování si lze jen stěží představit bez železnice, jejíž kolébkou je sice Velká Británie, ale největší rozkvět a nárůst komfortu zažívají spíše dráhy pevninské. Mezi hlavní evropské přepravce patří především francouzské SNCF resp. spolkové Deutsche Bahn, jejichž hlavnímu svatostánku se dnes budeme věnovat. Navštívíme největší a nejmodernější nádraží současné Evropy.

Víte, že? Největší parní lokomotiva světa
Publikováno: 3.4.2011
V posledních setkáních jsme se věnovali především zajímavým místům, architektuře a životnímu stylu a nyní je tedy čas zabrousit opět do vod techniky a dopravy. Naším dnešním tématem bude největší a nejdelší parní lokomotiva, která kdy po světě jezdila.

Víte, že? Největší cirkus světa
Publikováno: 20.3.2011
Cirkus, svět artistů, groteskních umělců, tisíce naježděných kilometrů a štací, které si snad ani nelze zapamatovat. Cirkus, jako místo úžasu, nadšení, okouzlení i strachu. Tak nějak by šlo ve zkratce popsat putovní umění, pozlátkovou šarádu či umění světských kočovníků, které je však v posledních desetiletích na ústupu.

Víte, že? Nejstarší stát a město světa
Publikováno: 6.3.2011
Když se řekne nejstarší civilizace, asi i laik bude znát alespoň přibližnou odpověď, ale co když se Vás někdo zeptá, který ze současných států je nejstarší? Které území či město je v historii nejdéle osídleno? Na tyto i jiné otázky si dnes pokusíme odpovědět.

Víte, že? Největší loď světa
Publikováno: 27.2.2011
Královna všech moří, plovoucí letovisko či impozantní stroj. Tak nějak by se mohl jmenovat dnešní článek našeho NEJ seriálu a řeč nebude o ničem menším, než největší lodi světa, která snad ani nesnese přízvisko rekreační. Dnešek tedy strávíme na palubě Oasis of the Seas – impozantní lodi, jejíž podstatná část vznikala i v České republice.

Víte, že? Největší zlaté doly světa
Publikováno: 30.1.2011
Zlato, fenomén, který v lidech i dnes vyvolává nepřekonatelnou touhu po jeho vlastnictví, dobývání a obchodování s ním. Každý z nás má doma něco zlatého, ať už je to prsten po babičce, zubní můstek, či jako součást extra vodivého spoje mezi mikroprocesory v našem počítači. Zlato bylo odedávna platidlem, stejně jako podnětem mnoha svárů, válek a dobyvačných výprav.

Argentina: Vodopády Iguacú
Publikováno: 13.11.2008
Nádherné vodopády Iguacú, nacházející se na hranici Brazílie a Argentiny, svou šířkou předčí Viktoriiny vodopády a svou výškou vodopády Niagarské. Nedaleko tohoto úchvatného přírodního úkazu stojí i megalomanské technické dílo – hydroelektrárna Itaipú.

Venezuela, Caracas – metropole na břehu Karibiku II.
Publikováno: 2.1.2015
V druhém díle našeho seriálu o Caracasu začneme tam, kde jsme minule skončili, a to u stanice metra Capitolio, která nás dostane na pohled k nejkrásnějším historickým budovám města.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 11. 2020
svátek:Xenie
dnes:
pátek 27.11.
2 °C
zítra:
sobota 28.11.
-1 °C