www.infoglobe.cz » Víte, že? Neznámá Amerika II.

Víte, že? Neznámá Amerika II.

Publikováno: 15.4.2012
Nad nekonečnou zelení Velkých plání se tyčí pozoruhodné pohoří, které bylo po staletí domovem indiánských kmenů. Dnes se sem valí dva miliony turistů ročně, kterým indiáni prodávají pohlednice s hlavami amerických prezidentů - vítejte v Black Hills.

Širé pláně středozápadu USA, které jsme navštívili v úvodním díle našeho nového cestopisného putování, nabízejí i dobrodružnější místa, než jen nekonečnou travnatou rovinu táhnoucí se od Kanady po hranice s Mexikem. Jedním takovým je indiány uctívané pohoří nesoucí tajemný název Black Hills. Kmen Siouxů byl ještě na sklonku 18. století hlavním obyvatelem Velkých plání a ne jinak tomu bylo u tohoto válečnického kmene v případě Black Hills, horského ostrůvku, který doslova ční nad travnatými rovinami na hranicích států: Severní a Jižní Dakota, Montana, Nebraska a Wyoming. Po tom, co zde v roce 1870 objevila vojenská expedice kavaleristy G. A. Custera zlato, byla postupná likvidace a asimilace indiánských kmenů první metou ve smělých plánech Washingtonu. Siouxové nemohli čelit desítkám tisíc nových přistěhovalců a zlatokopů, kteří do Black Hills přišli hledat své štěstí. Z té doby, konkrétně z roku 1876, pochází také známý příběh krvavé bitvy u Little Big Hornu, kde se v lítém boji utkala 7. kavalérie generála Custera s oglalskými válečníky náčelníka Splašeného koně, Čejeny a dalšími kmeny. I přes drtivou porážku custerových modrokabátníků byl osud indiánského národa víceméně zpečetěn. Bitva u Wounded Knee v roce 1890 formálně znamenala konec siouxského kmene, když armáda zmasakrovala na tři sta mužů, žen i dětí. V rámci jakýchsi „válečných“, resp. územních, reparací byla zdejším indiánským obyvatelům v roce 1980 přiznána náhrada za újmu i odebraná území ve výši 105 milionů dolarů.

Samotné Black Hills, jehož nejvyšším bodem je Harney Peak (2208 m n. m.), se děli na dvě pomyslné části - The Southern Hills a The Northern Hills, tedy jižní a severní část. A právě druhá jmenovaná ukrývá jeden ze symbolů Ameriky - pomník na hoře Mount Rushmore. Obří tváře amerických prezidentů Washingtona, Jeffersona, Roosevelta a Lincolna, navrhl v roce 1927 známý sochař Gutzon Borglum. Práce na 18 metrových tvářích trvaly 400 dělníkům téměř 15 let. Sám autor stavby se však slavnostního odhalení nedožil. Jeho projekt převzal vlastní syn, a tak mohl v roce 1941 spatřit světlo světa jeden z nejčastěji zobrazovaných symbolů USA, který každoročně navštíví dva miliony turistů z celého světa. Málokdo však ví, že původní návrh i realizace počítala s tím, že prezidenti budou zobrazeni až od pasu. Finanční náročnost, ustupující krize i účast ve druhé světové válce si však vyžádaly stavební změny, a proto se dnes může zdát úplný monument jaksi nedodělaný. Celá tato stavba, symbol americké demokracie, je od svého počátku trnem v oku domorodých obyvatel, ale přívaly turistů do indiánských kasin a obchůdků se suvenýry tento fakt kompenzují...

Black Hills však nabízejí i řadu dalších přírodních atrakcí, jakou jsou jeskyně (Wind Cave a Jewel Cave) či výstup na vrchol nejvyšší hory, tedy na Harney Peake, který je zároveň nejvyšším vrcholem USA na východ od Skalistých hor. Dále tu najdeme národní parky, jako například Custerův národní park, Bear Butte park (indiánské posvátné území) a především pak Crazy Horse Memorial, připomínající slavného náčelníka Splašeného koně - největší sochu světa, která však stále vzniká. Finální rozměry by měly dosahovat těchto hodnot: 195 metrů na šířku, 172 metrů na výšku. Hlava náčelníka již existuje a je 27 metrů vysoká.

Dnešní Black Hills jsou poklidným kouskem této širé země a posledním z míst, kde se udržují tradice původních obyvatel, z míst, kde se tak trochu zastavil čas.   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Beth Steinhauer, Gerhard66, Desertson67



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Salem - nejen město čarodějnic
Publikováno: 13.7.2012
Přečtěte si o jednom z nejstarších měst v USA a jeho poněkud děsivé historii...

Víte, že? Neznámá Amerika I.
Publikováno: 8.4.2012
Zajisté existují místa, o kterých ve spojení s USA příliš často neslýcháme a přitom se jedná o území svou rozlohou pokrývající plochu západní a střední Evropy. Nekonečné pláně amerického středozápadu, domov původních indiánských obyvatel, ale i země hor a nehostinných míst se jmény jako Badlands či Black Hills. Slušný námět našeho dalšího seriálu!

Víte, že? Neznámá Amerika III.
Publikováno: 22.4.2012
Třetí pokračování našeho mapování méně známých míst USA bude věnováno vskutku pozoruhodnému místu. Město duchů, opuštěné domy, liduprázdné ulice a něco, co donutilo obyvatele narychlo opustit své domovy. Jedním z takových je i pensylvánské město Centralia, kde se život definitivně zastavil roku 1992.

Víte, že? USA - Monument Valley
Publikováno: 29.4.2012
Jeden z nejznámějších symbolů amerického západu. Motiv, který nemohl chybět snad v žádném ze slavných westernů Johna Forda od samého počátku tohoto žánru až k roku 2001: Vesmírné Odysey Stanleyho Kubricka.

Víte, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikováno: 13.5.2012
Jak všichni víme, Broadway, probíhající jaksi napříč přes pravidelné rovnoběžky newyorských ulic a avenue, je proslavené místo divadel s muzikálovými programy.

Historie Spojených států I.
Publikováno: 25.7.2010
Dějiny Spojených států amerických nejsou sice, na rozdíl od dějin různých evropských zemí, tak dlouhé, ale o to více překypují zajímavými událostmi a činy, které utvářely nejen Starý svět, ale celý svět vůbec.

Historie Spojených států II.
Publikováno: 1.8.2010
O tom, jakou měly rané kolonie ekonomiku a jak se vypořádávaly s Indiány.

Historie Spojených států III.
Publikováno: 14.8.2010
Dnes si přečtete o francouzské koloniální expanzi v Novém světě.

Historie Spojených států IV.
Publikováno: 18.8.2010
Čtvrtý díl o dějinách Spojených států amerických je zaměřen na počátek americké cesty k nezávislosti.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X