www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa

Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

V prvních dvou norských zastaveních jsme si přiblížili lofotské souostroví a hanzovní město Bergen, ležící na západním pobřeží. Dnešní díl bude naopak věnován souhrnným informacím z hlediska geografických NEJ z celé této trollí země, která je více než jakákoli jiná poseta stovky ba tisíci menšími, ale především těmi většími a mohutnějšími vodopády. Největším z nich je Vettisfossen s výškou celých 273 metrů a zároveň je nejvyšším vodopádem severní Evropy. Některé prameny udávají až 300 metrový volný pád. Tento mohutný vodopád se nachází v údolí Utladálen v závěru fjordu Ardalsfjorden, který je jedním z ramen vůbec největšího norského fjordu Sognefjorden. Tím jsme se dostali k druhému nej, kterým je právě nej fjord, o kterém jsem na našem portále již uveřejnil samostatný obsáhlý článek a fotogalerii (odkaz zde). Sognefjord je opravdu unikátním dílem přírody. Moře se zde zařezává v hloubce více jak 220 kilometrů do norského vnitrozemí. Temné vody živené stovkami přítoků a vodopádů, které postupně mění jejich složení z mořských na sladké. Proto se zde stejně jako na pobřeží daří rybolovu a především pak turismu, jelikož většina výletních parníků zajíždí hluboko do vnitrozemí, kde nad fjordem tyčí strmé skalní stěny až do výše 1000 metrů. Málokdo si dokáže představit, že výška okolních masivů je zhruba stejná jako hloubka pod hladinou, tedy že fjordy jsou zároveň jedny z nejhlubších světových údolí vůbec, i když zpola zatopeny vodou. Přesnější a barvitější popis však naleznete především v mém starším příspěvku.

Nejvyšším bodem  Norska je hora Galdhøpiggen s výškou 2469 metrů n.m. a je součástí horské oblasti Jotunheimen, což v překladu znamená Domov obrů! Pohoří nacházející se v jižním Norsku je domovem prakticky všech 29 nejvyšších hor Země. Národní park Jotunheimen, kraj strmých horských masivů i jezer, je po právu jedním z nejoblíbenějších trekkingových a horolezeckých regionů celé Skandinávie. Vrchol Galdhøpiggenu je relativně dobře dostupný. Celý výstup z výchozí stanice trvá cca 4 hodiny a během nich je třeba zdolat i nepříjemný ledovcový svah s mnoha trhlinami, který lze přejít pouze s místním zkušeným průvodcem. Z vrcholu pak lze za dobré viditelnosti sledovat oblast o rozloze téměř 35 000 km².

Poslední zastávkou bude největší jezero co do rozlohy a tím je Mjøsa. Opět se nachází v jižní části země, přičemž jeho plocha činí 365 km² (Lipno má pro srovnání 48,7 km²). Největší hloubka zde naměřená je 468 metrů. Při severním okraji se nachází známé olympijské město Lillehammer. Jezero je klasicky průtokové a jeho využití je především rekreační. Při jeho březích se kromě již zmíněného Lillehammeru nacházejí i neméně zajímavá města Hamar a Gjøvik. Hamar proslul díky své známé rychlobruslařské dráze „Vikingská loď“ a Gjøvik pak sportovní halou vytesanou přímo ve skále – největší stadion svého druhu na světě. Všechna tři města se spojila v olympijském roce 1994. Tehdy se Norsko stalo po Rusku druhou nejúspěšnější zemí, co do počtu medailí. Česká republika bohužel tenkrát nezískala ani jedno umístění. Naopak v roce 1999 zde čeští hokejisté vyhráli mistrovství světa – první ze zlaté trojice úspěchů.

Výčet NEJ míst je pro dnešek vyčerpán a nezbývá, než se těšit na další pokračování norského putování.

Na shledanou za týden!  

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: J.K.Fjellestad, Sondrekv, Per Olav B., Tauno R.Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X