www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko - Špicberky II.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.

Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že svalbardské souostroví je vůbec nejseverněji trvale osídleným místem světa? To, co sem táhlo dobrodruhy po celá staletí byl především rybolov a polární expedice, později, po objevení nerostného bohatství, zde vznikaly kolonie horníků, řemeslníků a vědců doslova ze všech koutů planety. Tento zájem časem upadal, ale i tak se těší ostrovy relativně širokému zájmu z řad turistů toužících zažít něco málo z útrap severu, i když komfortní podmínky dnešních plavidel či ubytování jsou ve srovnání s minulostí opravdu jen k pousmání. Samozřejmě, nelze předpokládat, že na Svalbard, tedy Špicberky, míří zhruba tolik cestovatelů jako na Kanáry. Od konce dubna až do konce srpna je pak zájem nejvyšší, důvodem je arktické léto, kdy slunce nezapadá po celých 24 hodin…půl roku. Nastává období, kdy zde ožívají hejna polárních ptáků, lední medvědi, mroži, lišky nebo sobi i turisté. Ani květena nezůstává pozadu, ale vzrostlé stromy bychom zde hledali marně. Vrcholem flóry jsou tu drobné kvítky, velikosti našich prvosenek či konvalinek. Unikátem je pak nejnižší prales světa, tvořený značně zakrslým březovým hájkem…

Léto je tu zároveň jarem i podzimem, přičemž tato půlroční etapa vrcholí v červenci, kdy průměrné denní teploty atakují i 10 °C! Nejchladnějším měsícem v roce je březen s -15 °C v denním průměru.

Ostrovy jsou pokryty ze 60% ledovci, které střídají nekonečná sněžná či kamenitá pole a hory, ostré štíty až kam oko dosáhne. Nejvyšším bodem je Newtontoppen (1717 m n. m.) na severozápadě největšího ostrova Spitsbergen, přičemž své jméno dostala po fyzikovi  Isaacu Newtonovi.

Národní parky zaujímají také velmi podstatnou část plochy ostrovů a některé z nich jsou dokonce chráněny natolik, že lidská noha se k nim nesmí přiblížit na méně jak půlkilometrovou vzdálenost. Omezení a přísná pravidla pohybu jsou jistě opodstatněným krokem, jelikož právě zde může být původní přírodní systém dokonale zachován, izolován a zároveň pod dohledem povolaných odborníků - přírodovědců. Bezpečnostní opatření jsou podstatná i v místech, kde je na denním pořádku kontakt s ledními medvědy, kterým se na ostrovech skutečně daří. V případě takovýchto smrtících setkání jsou prakticky všichni návštěvníci, a především pak účastníci expedic, proškoleni v zacházení s puškou. Aktivní lov a záměrné rušení zvěře je však striktně zakázáno. Krom medvědů zde běžně potkáme i polární lišky či špicberského soba, z menších savců jsou to pak především hraboši.

V současnosti čítá stálá populace ostrovanů zhruba 2800 osob, dvoutřetinové zastoupení zde mají Norové, zbytek Rusové a další národnosti. Ekonomickým potenciálem číslo jedna je rybolov, těžba uhlí však nezaostává, přičemž výhradním vývozcem je Norská státní uhelná společnost.  

Největším sídlem Svalbardu je Longyearbyen, s populací téměř 2000 tisíc obyvatel je zároveň nejseverněji položeným hlavním městem světa. Nedaleko něho se nachází nejseverněji položená vesnice světa. Tím však výčet NEJ nekončí: V Longyearbyenu je také nejsevernější banka, nemocnice, mateřská škola, knihovna, noční klub, hospoda, škola, supermarket a cestovní kancelář. Historie města sahá až do roku 1906, kdy ho založil Američan John M. Longyear, který sem přišel jak jinak než za uhlím.

Nedaleko města se nachází známé úložiště semen, známé jako Špicberské globální úložiště semen. Toto zařízení bylo založeno pro zachování široké rozmanitosti semen rostlin z míst po celém světě. Zařízení má být mj. bezpečné útočiště semen v případě velkých regionálních či globálních krizí. Obří ledové haly bývalého dolu ukrývají stovky černých beden, zmrazených na -10 až -20 stupňů, které takto zakonzervované údajně vydrží stovky let. Celková kapacita činí na 2,5 miliardy semínek… dnes je zde uloženo zhruba 750 000 semen od 4200 druhů rostlin.

Město Longyearbyen je až na nějaký ten integrovaný dopravní systém plnohodnotným centrem veškerého společenského života ostrovanů i turistů. Sportoviště, kulturní zařízení, tři hotely, různé obchody, muzea, kino i noční kluby, to vše je k dispozici. Představte si, že jdete 26. října večer do baru a vrátíte se až ráno, tedy 15. února…to už by mohl být slušný mejdan, co myslíte. Po zbytek roku, během polárního dne, pak můžete vyspávat kocovinu. Velmi reálnou možností, jak ostrovy navštívit, je přihlásit se na studijní pobyt na místní univerzitě. Univerzita Svalbard je od svého založení v roce 1993 nakloněna studentům z celého světa. Z českých vysokých škol s ní spolupracuje Jihočeská univerzita a to především v přírodovědeckých a geografických studijních programech.

Ve městě funguje i malé mezinárodní letiště, které však není mezinárodní v tom pravém slova smyslu, jelikož hlavní spoje létají právě jen do norských měst Tromsø a Osla. Kotví zde i ruské trajekty či ledoborce pro výpravy do Arktidy - o tom si ale povíme více v příštím díle. Hlavními aktivitami pro turisty je návštěva okolních hor, ledovců a útesů s ptačími rezervacemi, rybolov je možný po získání povolení. Žádanou atrakcí je jízda se psím spřežením nebo na mořském kajaku po vodách Adventfjordu. Okolí města je i rájem pro geology, na své si zde přijdou i sběratelé fosilií, pokud se připojí k povolené expedici.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: MateuszW, Bjoertvedt, M.Boris, Hylgeriak



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Dobytí severního pólu II.
Publikováno: 18.3.2012
Polární turistika je dnes již samozřejmou součástí nabídky i běžných cestovních kanceláří. Co zažijí ti, kteří za čtrnáctidenní dobrodružnou plavbu k severnímu pólu investují více než půl milionu korun? Na to snad odpoví dnešní článek.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 25. 4. 2024
svátek:Marek
dnes:
čtvrtek 25.4.
3 °C
zítra:
pátek 26.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X