www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko - za krásami severu II.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.

Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Krásné, mrazivé a zároveň nadmíru zelené ostrovy ležící při pobřeží Norska jsou pro svou jedinečnou atmosféru vyhledávaným místem turistů z celého světa i samotných Norů, kteří zde sále častěji tráví letní dovolené. Kouzelná atmosféra přístavních vesniček, barevných lodí domorodých rybářů a nad nimi čnící vrcholky žulových hor, starých několik milionů let. Průzračné vody a křišťálově čistý vzduch dávají tušit, že Lofoty jsou místem, které stojí za to navštívit.

Vody Atlantiku zde omývají na 80 větších či menších ostrovů, jejichž jména vám asi příliš neřeknou. Jsou jimi Austvågøy, Hinnøya, Skrova, Gimsøy, Vestvågøy, Flakstadøya,

Moskenesøy, Værøy a Røst, přičemž pouze některé mají významnější osídlení a větší města. Celé souostroví spadá pod oblast kraje Nordland, jehož hlavním městem je Svolvær, nacházející se na ostrově Austvågøy. Celkem na ostrovech žije okolo 24 tis. obyvatel na ploše necelých 1300 km². Severovýchodně od Lofot leží další poměrně známé souostroví – Vesterály, které však věhlasu jižních sousedů nedosahuje. Od Lofot je odděluje turisticky oblíbený Troll fjord. Od pevniny jsou pak ostrovy odděleny zálivem Vestfjord.

Historie osídlení souostroví je delší, než by se mohlo zdát, jelikož první obyvatelé si toto krásné a drsné místo vybrali již před 6000 lety! Severskou mytologií podepřené nálezy původního osídlení, udatní Vikingové a celé stovky generací rybářů utvářeli legendami opředenou historii ostrovů, nad nimiž v létě slunce skoro nezapadá. Novodobý rozmach přišel až s obchodníky z bohatého hanzovního Bergenu, z tradičního rybolovu a řemesel se stal výnosný obchod, ale i tak zůstal život na Lofotech nadmíru skromným a přímo závislým na kvalitě rybářských úlovků a jejich poptávce. Další vlna rozmachu přišla až ke konci 19. století s přílivem nových osadníků a dobrodruhů. V té době také vzniklo několik hlavních sídelních měst a obcí.

Tím největším a zároveň hlavním je dnes Svolvær s necelými 4000 obyvateli, tj. zhruba jako Jesenice u Prahy bez nových satelitů, tedy menší město či větší vesnice. Město je známé především pro svou letní uměleckou kolonii, což je místo, kde se v letních měsících sjíždějí za inspirací kreativci prakticky z celého světa, aby v lůně přírody a na čerstvém vzduchu načerpali novou inspiraci pro svou tvorbu. Město je dobře dosažitelné trajekty a to především z přístavu Bodø, kde jistou část života prožil temný prozaik Edgar Allan Poe, aby zde napsal svůj Pád do Maelströmu, což je unikátní přírodní jev, při němž vodní masy vtékají do hlubokých a úzkých roklí se zpětným odlivem, tedy obří mořský vír, vznikající přílivem a odlivem - ne však při pobřeží, ale na otevřeném moři. Tento jev může být nebezpečný zejména pro menší rybářské lodě a další plavidla o malém výtlaku. Tento masivní vodní vír je doprovázen údajně hrůzu nahánějícím zvukem, který spolu s celým tímto představením inspiroval nejednoho žánrového autora.

Krajinu souostroví tvoří typický severský motiv, holé skály, rozlehlé horské louky s nízkým travnatým porostem, minimum stromů, které většina obyvatel pokácela jako vhodný stavební materiál lodí i obydlí. Lesy se však v posledních desetiletích masivně obnovují. Osídlení je významnější na východní straně ostrovů – tedy té kontinentální, jelikož západní atlantský je bičován větry a nestálostí počasí. To zde stejně jako na celém západním pobřeží Norska určuje především golfské proudění, tím pádem je i vzhledem k poloze souostroví za severním polárním kruhem podnebí relativně mírné. Jižní část Lofot je dokonce nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak významnou klimatickou anomálii. Typická jsou chladná léta a mírné zimní období, kdy nejnižší teploty sahají jen k -15 °C. Vhodnější a daleko příjemnější je k návštěvě léto, především pak období na přelomu června a července.

Krom trajektů fungují na Lofotech i tři letiště, realizující především každodenní spoje do města Bodø, vzdáleného půl hodiny letu či 5 hodin plavby.

Lofoty jsou každopádně jednou z nejlákavějších destinací v celé Skandinávii, ale jejich horší dostupnost a relativně vyšší cenová náročnost z nich i nadále dělají pro nás něco dosti vzdáleného a nepříliš dostupného. Dobře pro přírodu, hůře pro nás…     

       

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons - hrysdjones, strokin,Sveter a II., M.Heferkamp, per ,HolmstadSxilderik 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 14.4.2024
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Norsko: Země fjordů II – VIDEO
Publikováno: 18.10.2016
Další zastávkou po cestě na sever východním pobřežím fjordu Sorfjord je zajisté pro každého Lofthus – malá vesnička charakteristická jabloňovými sady. Lofthus je navštěvován díky příkré turistické stezce, která vede nahoru na náhorní plošinu národního parku Hardangervidda, což je nezalesněná plocha ohromné rozlohy.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko: Země fjordů I
Norsko leží spolu se Švédskem na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rys...

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
2 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X