www.infoglobe.cz » Víte, že? Norsko - za krásami severu III.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.

Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Panorama

Tromsø není nijak velkým městem, co do počtu obyvatel je až na osmém místě, ale díky své poloze při severním okraji norské země patří k nejdůležitějším přístavům vůbec a je zároveň největším městem Norska za polárním kruhem. Tím však výčet jeho zajímavostí nekončí, jelikož právě zde, celých 1750 km na sever od Osla, nalezneme nejseverněji položenou univerzitu, botanickou zahradu a dokonce i nejsevernější pivovar světa! Město a kraj Troms se nachází více jak 400 km za polárním kruhem. Celá oblast městského samosprávného území je s 2600 km² největší v celém Norsku. Tromsø, ač je obklopeno pevninou, samo jeho centrum leží na ostrově Tromsøya, okrajové části jsou pak na okolní pevnině, se kterou je centrum spojeno mosty i tunelem.

Půlnoční slunceMísto, kde v letních měsících mezi 18. květnem a 26. červencem nezapadá slunce ani za dlouhých nocí, je bezesporu hodno zájmu, ale to hlavní představení přichází až s jinak značně ponurou zimou, která je zde pro Středoevropana opravdu náročná. Přívaly sněhu, pustá krajina a téměř nekonečná noc, to jsou typické znaky severské deprese, nad kterou se jako andělé vznáší čarokrásná Aurora Borealis – polární záře. Podivné světlo v zelenkavých odstínech šedé a fialové tiše tančí nad obzorem. Toto přírodní divadlo je způsobeno srážkami elektronů, protonů a alfa částic, které v podobě slunečního větru, vzniklého během erupcí na Slunci, putují vesmírem až k naší planetě, jejíž magnetické pole je odráží dále do vesmíru. Část se však zachytí a směřuje dále k magnetickým pólům, kde dochází k interakci s atmosférou - ve výškách mezi 80-1000 kilometry, čímž vzniká právě ono magické záření. Polární záře je dobře viditelná i na okrajových částí města, kde slábne světelné znečištění. Nejpůsobivějším zážitkem jsou však vyjížďky na sněžných skútrech a sobích spřeženích za hranice města, kde je možné celé toto úchvatné představení sledovat bez jakýchkoliv omezení a to nejlépe od konce listopadu do začátku dubna.Polární záře    

Tromsø je také branou do polárních oblastí, které jsou zde odedávna domovem sámských domorodých kmenů, pro které se i dnes užívá souhrnné a zároveň zastaralé a mírně hanlivé pojmenování Laponci. Tento pastevecký národ, obývající převážnou část finského, švédského a norského severu, je jedním z nejzachovalejších etnických uskupení severní polokoule, které si své staletími prověřené tradice uchovalo až do dnešních dnů.    

Celá oblast byla dle archeologických nálezů obydlena již před 9000 lety, avšak první zmínka o Tromsø pochází až ze středověkých kronik, podle nichž navštívil tehdy vládnoucího anglického krále Alfréda jistý náčelník severského lidu jménem Ottar, žijící nedaleko osady, která měla být centrem současného přístavu. V širší povědomí přišel až v polovině 13. století, kde se i zde začal rozvíjet čilý obchodní ruch, který podobně jako v dalších přístavech západního pobřeží spadal pod kontrolu hanzovního města Bergenu. Samostatnost získalo Tromsø až na sklonku století osmnáctého. Přístav také sehrál důležitou roli během námořních operací druhé světové války, kdy zde kotvila bitevní loď Tirpitz – nazývaná také „královna severu“.

Výhled na městoK pamětihodnostem samotného města pak patří především nejstarší část centra, tvořená historickými dřevěnými domky, skoro nejzachovalejšími v celém Norsku (po Trondheimu na jihu). Zajímavá je také celodřevěná katedrála Tromsøkatedral z roku 1861, k níž kontrastuje stavba moderního kostela Ishavskatedral z roku 1965. Centrum města ukrývá také nejstarší fungující norské kino Verdensteatret, běžící nepřetržitě od roku 1916, jehož výzdobu tvoří unikátní fresky, znázorňující výjevy ze severské mytologie a pohádek. Asi nejpodstatnější stavbou je pak observatoř a planetárium zasvěcené zcela výzkumu polární záře…        

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Chmee2, F.Olsen, Ragnilius, FjellheisenDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Skandinávie 2012 VIII. - Svartisen
Publikováno: 6.5.2013
Hlavním cílem naší cesty do Skandinávie byl národní park Sarek ve Švédsku. Putování po jeho horách nedopadlo tak, jak jsme si představovali, zklamaní jsme ale rozhodně nebyli. I špatné počasí přináší zajímavé zážitky a těch jsme zajisté měli dost.

Víte, že? Faerské ostrovy
Publikováno: 1.4.2012
Zhruba v polovině cesty mezi Norskem a Islandem leží zelené souostroví, které i přes svůj nesporný půvab zůstává trochu mimo hlavní turistické trasy mezi výše zmiňovanými destinacemi.

Víte, že? Dobytí severního pólu I.
Publikováno: 11.3.2012
Severní pól, místo, které již od 16. století fascinovalo řadu dobrodruhů i vědců. V dnešním díle se vydáme po stopách oněch slavných výprav z počátku dvacátého století, abychom se v závěru sami nalodili na ruský ledoborec a vydali se vstříc arktickým končinám.

Víte, že? Norsko - Špicberky II.
Publikováno: 4.3.2012
Druhé zastavení v divokém skalnatém souostroví, které i přes své drsné klima, nehostinnost a polohu láká stále více a více turistů, kteří sem cestují za magickou mocí půlnočního slunce či nebeským divadlem polární záře. Co vše je sem táhne, to si povíme v dnešním příspěvku.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk
Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X