www.infoglobe.cz » Víte, že? Pražská NEJ

Víte, že? Pražská NEJ

Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Neděle není zrovna dnem, kdy by chtěl člověk sedět u PC a číst sáhodlouhé články o tom i onom, a tak přicházíme se zábavnou, poučnou sérií stručný článků, v nichž si vždy představíme vždy některá NEJ – největší, nejdelší, nejhlubší, nejrozsáhlejší i nejmenší místa, stavby, přírodní i kulturní památky naší vlasti i planety. První díl je věnován NEJ stavbám Prahy.  

 

Nejdelší pražskou ulicí je PLZEŇSKÁ v městské části Praha  5 – měřící 10,5 km, která vede nepřetržitě od Anděla přes Košíře, Motol,  okraj Řep a Stodůlek až na Zličín, kde tvoří jednu z hlavních výpadovek na plzeňskou dálnici D5. Na svém počátku tvoří důležitou součást nově vznikajícího dopravního uzle spolu se Strahovským tunelem resp. Mrázovkou a připravovaným komplexem Blanka.

Nejdelší pražský panelák? Naleznete ho na Praze 8 - Bohnicích v ulici Zelenohorská. Se svou úctyhodnou délkou 300m a 18 vchody patří k chloubám socialistické výstavby.

Naopak nejvyšší panelovou stavbou na území hlavního města je 81 metrů vysoký – 23 patrový hotel Kupa na Hájích – Praha  4, známý především svým můstkem,  spojující  ho se sousední , o několik metrů nižší budovou. Ve 22 patře se nachází restaurace. Celý komplex se nachází vedle prvního pražského multikina Galaxie.  

Nejvyšší budovou Prahy a zároveň České republiky je 109 metrů vysoká administrativní budova City Tower s 27 nadzemními a 3 podzemními patry, užitnou plochou 44.000 metrů čtverečních, která jednou z hlavních dominant Pankráce. Budova byla původně projektovaná jako síldo Českého rozhlasu, ale plány projetku a materiály z roku 1983 již v roce dokončení (1993) nevyhovovali a tak po mnoha vyjednáváních bylo torzo budovy v roce 2000 prodáno, aby z něj dnes byla stavba vévodicí nově vznikající reprezentativní pražské lokalitě.

 

Text: Jan Chaloupka

foto a mapy: Wikipedia.com a archiweb.czDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Extrémní počasí
Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

Víte, že? Slovenská Nej I.
Publikováno: 17.10.2010
V dnešním putování za NEJzajímavějšími unikáty navštívíme Slovensko, jehož země oplývá nejedním světovým unikátem, ať už přírodním, geografickým, historickým či kulturním. Je opravdu Praha středem Evropy? A jak je to s největším hradem, obstojí Spišská dominanta?

Víte, že? Pražská nej II.
Publikováno: 19.6.2011
Víte, který most je nejkratší, která kavárna je nejstarší a který dům je nejužší? Na to i mnohem více si dnes odpovíme…

Víte, že? Nejvyšší pražský chrám
Publikováno: 2.10.2011
Stověžatá Praha se může pyšnit mnoha honosnými sakrálními stavbami, ale která je opravdu ta nejvyšší? O tom bude právě dnešní putování.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 1. 2020
svátek:Miloš
dnes:
sobota 25.1.
-2 °C
zítra:
neděle 26.1.
0 °C