www.infoglobe.cz » Víte, že? Pražská NEJ

Víte, že? Pražská NEJ

Publikováno: 12.9.2010
V prvním díle článků "Víte že?" s tématikou NEJ míst zavítáme do hlavního města, abychom zjistili, které stavby Prahy se tímto ohodnocením můžou chlubit.

Neděle není zrovna dnem, kdy by chtěl člověk sedět u PC a číst sáhodlouhé články o tom i onom, a tak přicházíme se zábavnou, poučnou sérií stručný článků, v nichž si vždy představíme vždy některá NEJ – největší, nejdelší, nejhlubší, nejrozsáhlejší i nejmenší místa, stavby, přírodní i kulturní památky naší vlasti i planety. První díl je věnován NEJ stavbám Prahy.  

 

Nejdelší pražskou ulicí je PLZEŇSKÁ v městské části Praha  5 – měřící 10,5 km, která vede nepřetržitě od Anděla přes Košíře, Motol,  okraj Řep a Stodůlek až na Zličín, kde tvoří jednu z hlavních výpadovek na plzeňskou dálnici D5. Na svém počátku tvoří důležitou součást nově vznikajícího dopravního uzle spolu se Strahovským tunelem resp. Mrázovkou a připravovaným komplexem Blanka.

Nejdelší pražský panelák? Naleznete ho na Praze 8 - Bohnicích v ulici Zelenohorská. Se svou úctyhodnou délkou 300m a 18 vchody patří k chloubám socialistické výstavby.

Naopak nejvyšší panelovou stavbou na území hlavního města je 81 metrů vysoký – 23 patrový hotel Kupa na Hájích – Praha  4, známý především svým můstkem,  spojující  ho se sousední , o několik metrů nižší budovou. Ve 22 patře se nachází restaurace. Celý komplex se nachází vedle prvního pražského multikina Galaxie.  

Nejvyšší budovou Prahy a zároveň České republiky je 109 metrů vysoká administrativní budova City Tower s 27 nadzemními a 3 podzemními patry, užitnou plochou 44.000 metrů čtverečních, která jednou z hlavních dominant Pankráce. Budova byla původně projektovaná jako síldo Českého rozhlasu, ale plány projetku a materiály z roku 1983 již v roce dokončení (1993) nevyhovovali a tak po mnoha vyjednáváních bylo torzo budovy v roce 2000 prodáno, aby z něj dnes byla stavba vévodicí nově vznikající reprezentativní pražské lokalitě.

 

Text: Jan Chaloupka

foto a mapy: Wikipedia.com a archiweb.czDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejvýše a nejníže v ČR
Publikováno: 19.9.2010
V dalším pokračování našeho seriálu „Víte že?“ se opět podíváme na místa, která jsou v rámci České republiky něčím výjimečná, něčím NEJ! Jak je to vůbec s nejvýše a nejníže položeným místem naší republiky?

Víte, že? Nej mosty ČR
Publikováno: 26.9.2010
V dalším pokračování cyklu NEJ České republiky se budeme věnovat tématice mostů, které tvoří nedílnou součást přepravy všeho druhu a tak je nelze opomenout ani v našem seriálu.

Víte, že? Nej železniční tunely
Publikováno: 3.10.2010
České země mají mnohá NEJ a jedním z nich je železniční síť, která se svou hustotou pokrytí řadí k nejvyspělejším na světě. V každé druhé vesnici najdete nádraží a zahlédnout projíždějící motorák v krajině, také patří ke kouzelným okamžikům výletu.

Víte, že? Extrémní počasí
Publikováno: 10.10.2010
Jedním z faktorů, ovlivňujícím naše cesty a cestování vůbec, je bezesporu počasí. Často nevyzpytatelný fenomén, který dokáže proměnit i menší výlet v adrenalinovou jízdu. I počasí má své extrémní polohy a i my se často přistihneme, jak reptáme na ten či onen rozmar přírody, teplo, zimu, déšť, tlak atd. a právě teploty nás dnes budou zajímat.

Víte, že? Slovenská Nej I.
Publikováno: 17.10.2010
V dnešním putování za NEJzajímavějšími unikáty navštívíme Slovensko, jehož země oplývá nejedním světovým unikátem, ať už přírodním, geografickým, historickým či kulturním. Je opravdu Praha středem Evropy? A jak je to s největším hradem, obstojí Spišská dominanta?

Víte, že? Pražská nej II.
Publikováno: 19.6.2011
Víte, který most je nejkratší, která kavárna je nejstarší a který dům je nejužší? Na to i mnohem více si dnes odpovíme…

Víte, že? Nejvyšší pražský chrám
Publikováno: 2.10.2011
Stověžatá Praha se může pyšnit mnoha honosnými sakrálními stavbami, ale která je opravdu ta nejvyšší? O tom bude právě dnešní putování.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 1. 2021
svátek:Vladislav
dnes:
pondělí 18.1.
1 °C
zítra:
úterý 19.1.
2 °C