www.infoglobe.cz » Víte, že? Rusko - přístav Murmansk

Víte, že? Rusko - přístav Murmansk

Publikováno: 12.2.2012
Během putování po nejzazších končinách Evropy jsme navštívili nejsevernější bod Norska, stejně jako některé významné přístavy a města. V této tradici budeme sice pokračovat nadále, ale cíl dnešní cesty se bude nacházet přeci o něco východněji. Ruský přístav Murmansk sice neokouzlí krásou promenád, ale bezesporu je i na něm cosi pozoruhodného, co stojí za průzkum.

Když drsná zima zahalí celou zemi pod svůj mrazivý kabát, jen málokteré řeky či jezera zůstanou splavné. Vrstvy ledu, čítající desítky centimetrů, vytvoří ledové dálnice a lodě uvězní v přístavech. Obchodní cesty ve většině “velké země“ tak na značnou část roku zůstanou mrtvé. Sever Ruska má sice několik větších přístavních měst, ale jen málokteré zůstává po celý rok bez ledového příkrovu a zamrzlých zátok. Jedním z mála je právě přístav Murmansk, nacházející se cca 200 km od finské, resp. norské hranice. Při bližších zkoumání  mapy zjistíme zajímavý fakt, že Finsko nemá přístup k severnímu Barentsově moři, takže většina obchodních cest vede přes přístavy norské či právě ruské.

Dnešní moderní metropole Murmansk je s více než půl milionem obyvatel jedno z největších ruských měst, nacházejících se za polárním kruhem. Co lidi táhlo do mrazem sevřených končin poloostrova Kola, do míst kde dva měsíce v roce slunce nevychází nad obzor? Tím důvodem je právě přístav, obří doky, továrny, strojírny a překladiště a především dlouhý záliv, který vlivem jedné z větví Golfského proudu jako jediný severní přístav po celý rok nezamrzá. Tato skutečnost a politické uskupení Evropy sehrály na počátku roku 1916 významnou úlohu v historii této jinak zapomenuté oblasti, vzdálené více jak 1500 km po železnici od dnešního Petrohradu. Město a přístav byly oficiálně založeny na počátku října již zmíněného roku 1916, kdy carské Rusko nemělo jiný přístup k mezinárodnímu námořnímu obchodu, než právě přes severní oblasti, jelikož během právě probíhající 1. světové války bylo ruské pobřeží Baltu a Černého moře na jihu země pod kontrolou nepřátelských vojsk. Carská stolice tedy vynesla rozhodnutí vystavět nový přístav, nesoucí název Romanov-na-Murman, na počest tehdy vládnoucí carské dynastii Romanovců. S bolševickým převratem v roce 1917 přišel i zjednodušený název města, tedy Murmansk. Během druhé světové války byly pak přístav i rodící se město terčem drtivé německé invaze, která prakticky celou oblast srovnala se zemí. Po válce musel být tedy celý Murmansk znovu vybudován. Sovětští architekti a stavbaři se však svého úkolu zhostili s chutí a podle jejich odvážných plánů vzniklo jedno z nejmodernějších velkoměst na světě. Hrdiny té doby dodnes připomíná monumentální pomník hrdinného vojáka „Aljoši“, stojícího na jednom z městských návrší. Murmansk získal později i honosný sovětský titul Město-hrdina!       

Dnešní, již značně postmoderní metropole, disponuje díky majetku z mezinárodního obchodu značným kapitálem, který je podpořen i masivní výrobou plavidel všeho druhu. Avšak v nedávné minulosti byla hlavním zdrojem financí především přítomnost sovětské a později ruské baltické flotily s rozsáhlou vojenskou základnou, odkud pravidelně vyrážely atomové ponorky, nesoucí jaderný potenciál schopný zlikvidovat v globálním konfliktu celou planetu. Jedním z takových monster byl i nechvalně známý Kursk, který se ve vodách Barentsova moře navždy potopil v roce 2000. Zlatá éra města však postupně upadala a upadá i dnes. Armádní vliv zeslábl a stejně tak i obchod a ekonomika, která byla po dobu sovětské éry řízena centrálním plánováním. Ani výrazná státní podpora, sociální zvýhodnění a zajímavé pracovní podmínky nedokázaly zastavit odliv obyvatel do jižních krajin či do vyspělejší Skandinávie. Z půlmilionového města zmizela mezi lety 1990 a 2010 téměř třetina stálých obyvatel. Murmansk, největší město arktického kruhu, se tak i nadále vylidňuje. Za sovětské éry zde fungovalo i něco tak prostého, jako je centrální vytápění, ale i to je dávnou minulostí a tak jednou z posledních radostí místních zůstává fungující hromadná doprava, zajišťovaná převážně trolejbusy, které jsou zde vůbec nejseverněji fungující transportní dopravou svého typu na světě. Nedaleko přístavu se také nachází značně utajené pohřebiště ponorek, které před několika lety navštívili zástupci zahraničních médií, aby s hrůzou konstatovali, že na severu Ruska hrozí další jaderná katastrofa. Rezavějící trupy lodí a ponorek jsou zde doslova poházeny v jedné ze zátok a na mnoha z nich se údajně stále nachází i aktivní jaderné palivo... Kdysi hrdé město je však stále důležitou zastávkou pro zboží na severní obchodní lince. Funguje zde vojenská námořní akademie, strojírenská učení i univerzita, která je opět zaměřena především na technické a obchodní obory. Akademici mají k dispozici i největší plachetnici světa – Sedov. Stejně jako v jiných polárních oblastech zde dva letní měsíce v roce slunce prakticky nezapadá, (22.5. - 22.7.) a to je také doba nejvhodnější návštěvy, naopak v zimě dva měsíce slunce nevychází (29.11. – 15.1.).

Do města se lze nejlépe dostat po železnici z 1500 km vzdáleného Petrohradu, cesta trvá cca 45 hodin, nebo letadlem. Město je také výchozím bodem pro výlety na souostroví Špicberky, ostrov Nová země, anebo expedic až na severní pól.   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: T.Thiel, M.Lie, US Navy E.Kessler, Insider 

+ působivá fotogalerie mrazivého Murmansku na englishrussia.com

                     



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Víte, že? Dobytí severního pólu II.
Publikováno: 18.3.2012
Polární turistika je dnes již samozřejmou součástí nabídky i běžných cestovních kanceláří. Co zažijí ti, kteří za čtrnáctidenní dobrodružnou plavbu k severnímu pólu investují více než půl milionu korun? Na to snad odpoví dnešní článek.

Víte, že? Finsko - ledové dobrodružství
Publikováno: 19.2.2012
Vše, co naše články o zajímavostech severu spojovalo, byla voda. Přístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a mořské útesy. Dnešní díl nebude výjimkou, naopak ho strávíme na palubě ledoborce, který vozí výletníky po zamrzlém Botnickém zálivu.

Víte, že? Norsko - za krásami severu IV.
Publikováno: 5.2.2012
Nejsevernější bod Evropy, místo, kde slunce nezapadá a kus drsné země, která však odnepaměti lákala dobrodruhy ze všech končin světa... Je však skutečně tím nejsevernějším bodem právě mys Nordkapp?

Rusko: Rostov – město u jezera Nero
Publikováno: 3.1.2022
Dnes se přesuneme na sever do Jaroslavské oblasti Ruské federace. Navštívíme jedno starobylé městečko, které patří k významným centrům turistického ruchu a je zařazeno do tzv. Zlatého kruhu Ruska.

Víte, že? Norsko - za krásami severu III.
Publikováno: 29.1.2012
Za jedním z nejpůsobivějších míst norského království se musíme vydat až na daleký sever. Přístav Tromsø je pak jedním z mnoha míst, kde se cestovatel může pokochat úchvatným představením v podobě polární záře.

Víte, že? Norsko a jeho NEJ místa
Publikováno: 22.1.2012
Třetí pokračování norského putování věnujeme výčtu NEJ míst. Navštívíme nejvyšší horu, nejdelší fjord, největší jezero i vodopád a další zajímavosti této severské země.

Víte, že? Norsko - za krásami severu II.
Publikováno: 15.1.2012
Lofoty, perla severské přírody, nacházející se za polárním kruhem. Souostroví, jehož dech beroucí scenérie vás ani na chvíli nenechají zahálet.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Rusko: Omsk - Brána Sibiře
Publikováno: 16.5.2011
Jihosibiřský Omsk bude naší další zastávkou v trans-sibiřském putování. Město je nazýváno branou Sibiře. Jaký je asi život v jedné z největších ruských metropolí?

Rusko: Cestou na Sibiř - Irkutsk
Publikováno: 18.4.2011
V dnešním pokračování nás čeká zatím nejvýchodněji položená metropole, kterou během našeho putování navštívíme. Jedno z největších sibiřských měst spojuje s naším seriálem především to, že je jednou z nejzajímavějších zastávek Transsibiřské magistrály, která se nedaleko města dotkne i břehů Bajkalského jezera.

Cestou na Sibiř – Jekatěrinburg
Publikováno: 21.2.2011
Pakliže máte pocit, že to, co zažíváme v našich končinách je zima, jste na omylu. Asi každý z nás pronesl jistou poznámku o ruské zimě, ale málo kdo si dokáže představit teploty sahající běžně na hranici 30 stupňů celsia, samozřejmě v minusových hodnotách. A představte si také, že nežijete v útulné střední Evropě, ale na dálném východě či na Sibiři, v některém z největších měst velké ruské země.

Cestou na Sibiř - Novosibirsk
Publikováno: 4.4.2011
V dnešním cestování po dálném východě se opět podíváme na Sibiř. Cílem naší dnešní a příští cesty budou dvě významná ruská města, která jsou také důležitými zastávkami Transsibiřské magistrály. Tím větším je Novosibirsk, který je od menšího, avšak v mnoha ohledech zajímavějšího, Irkutsku vzdálen cca 1500 km, což je zhruba 40 hodin cesty vlakem.


Souvisejicí fotogalerie

Rusko: Moskva – kolébka národa
Hlavním administrativním, politickým, ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem Ruské federace...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X