www.infoglobe.cz » Víte, že? USA: New York - nej muzea I.

Víte, že? USA: New York - nej muzea I.

Publikováno: 10.6.2012
Na rozloze přesahující o něco málo přes kilometr a půl čtverečních se nachází největší koncentrace muzeí na světě – vítejte v East Side, čtvrti intelektuálů, umělců a muzeí všeho druhu.

Již v minulých dílech naší newyorské ságy jsme se více či méně zmiňovali o nesmírné kulturní bohatosti N.Y.C., zmiňovali jsme některá z hlavních divadelních scén, expozici Čtvrť East Sidevojenského letectva na letadlové lodi či specifika jednotlivých čtvrtí tohoto velkého města. Dnes se však zaměříme na okrsek, rozkládající se mezi 82. a 104. ulicí, resp. 59. ulicí z jihu a 96. ulicí ze severu, naproti manhattanskému Central Parku. Dřívější oblast milionářských sídel, honosných apartmá, ke kterým již tolik nedoléhá ruch 5. Avenue, se v posledních desetiletích změnila v centrum bohatství jiného druhu. Být realitním makléřem v East Side musí být snem asi každého obchodníka v oboru, jelikož zde pravidelně padají rekordní sumy za prodeje bytů i celých domů, jako to bylo v případě prodeje asi vůbec nejdražšího domu v historii USA, jehož částka se vyšplhala na neuvěřitelných 75 milionů USD! Šťastnými majiteli podobných nemovitostí jsou především osobnosti filmového světa, jako například režiséři Woody Allen či Martin Scorsese, ale také řada bankéřů, právníků a vůbec těch, jejichž jméno slouží jako zavedená obchodní značka. Naším cílem je však navštívit ona nejslavnější muzea, než postávat na rozích a doufat, že ulovíme nějaký ten „slavný“ autogram.

Metropolitní muzeum uměníNejstarším a největším muzeem USA je Metropolitní muzeum umění (Metropolitan Museum of Art), založené roku 1870, s neuvěřitelnou sbírkou čítající na 2 miliony uměleckých prací ze všech období lidské existence, počínaje dobou kamennou. Dokonce je největším muzeem na západní polokouli. Dnešní budovu na východním okraji Central Parku obývá od roku 1880, přičemž původní pseudogotická budova již nemohla stačit náporu exponátů, a tak bylo nutné sídlo muzea přesunout do novějších budov v jejím okolí. Vznikl tak komplex několika staveb, který pojal sbírky jímž dnes dominuje především ukázka starověkého antického umění, římské i byzantské kultury. Pozadu nezůstává ani expozice z dob starověké Číny. Evropské části dominují díla autorů jako jsou Monet, Cézanne, Vermeer či slavného barokního autora Giambattisty Tiepola. Hojně je také zastoupen Egypt se svými mumiemi a unikátní komplet Dendurovy chrámové stavby z 1. stol. př. nl., který byl darem egyptské vlády. A tak by šlo pokračovat donekonečna, jelikož 2 miliony jsou dva miliony.

Metropolitní muzeum umění

Obsáhlou sbírkou více než 20 000 fotografií disponuje i část věnovaná tomuto médiu, jemuž zde vévodí práce proslulého amerického fotografa Alfreda Stieglitze, jednoho z průkopníků tzv. městské fotografie, kterou mapoval rozrůstající se New York City na přelomu 19. a 20. století, přičemž svou prací výrazně ovlivnil výtvarné umění USA na dlouhé generace dopředu. Tím však výčet fotografických autorů zdaleka nekončí. Setkáme se zde s prací všech, jejichž jméno v této oblasti něco znamená, např. Gustave Le Gray, Baldus, Nadar, Diane Arbus, Thomas Ruff či Yousuf Karsh.

Metropolitní muzeum také pořádá pravidelné výstavy, věnované jak jednotlivým obdobím, tak autorům ze všech oblastí umělecké tvorby. Aktuální přehled výstav naleznete zde na stránkách muzea, souhrnný seznam sbírek i ukázky jednotlivých zástupců jsou k vidění zde.

Naší další zastávkou bude Guggenheimovo muzeum, ale to až v příštím pokračování za týden.

 

Text: Bc. Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: A.Maisuradze, Physicistjedi, MrArifnajafov, Tomás Fano, PiotrusDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, New York: 5 míst, která byste neměli vynechat
Publikováno: 14.6.2020
New York je město, které se nachází na cestovatelském seznamu mnoha lidí. Není se čemu divit, je plné historických památek a desítek zajímavých míst. Toužíte navštívit New York a děláte si plán, co všechno chcete vidět? V tom případě nezapomeňte na těchto 5 míst.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikováno: 2.1.2018
Empire State Building, desítky dalších mrakodrapů, Broadway, Central Park, žluté taxíky… O centru New Yorku, čtvrti Manhattan, už někdy slyšel každý. Soustředí se sem obrovské množství světového obchodu, diplomacie, kultury, médií i třeba módy. Však je také New York nejlidnatější město Spojených států a jedno z největších měst světa. Pojďme se do jeho centra alespoň na chvíli společně přenést.

USA, New York – americký sen
Publikováno: 17.9.2017
Naše několikatýdenní cestování po Spojených státech amerických ukončíme v samém srdci Ameriky – v New Yorku. Ve městě, které je ztělesněním svobodného ducha a kde všechno plyne tak nějak rychle, se podíváme na nejznámější místa a řekneme si pár zajímavostí.

USA, New York – zaostřeno na umění a shopping
Publikováno: 1.6.2015
Co vás napadne jako první, když se řekne „Amerika“? Nejspíš to nebude Yellowstonský národní park ani Hollywood, jakkoliv jsou tato místa turisticky vděčná. Spíš se vám vybaví socha Svobody, Manhattan nebo Central Park. Pravým symbolem Ameriky je totiž New York, nazývaný také „hlavním městem světa”.

USA: Las Vegas - město hazardu
Publikováno: 24.1.2014
Stejně tak jako okolo Hollywoodu, tak kolem Las Vegas panuje řada představ, které celkem pokřivují realitu tohoto pouštního města hazardu.

USA: Idaho - Bramborový stát
Publikováno: 17.1.2014
Minulý díl jsme strávili v Universal Studios Theme Park. Byl to vskutku velkolepý zážitek, a tak přesun na sever do Idaha se může zdát být poněkud fádnější.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikováno: 23.6.2013
V dnešním díle si představíme další zajímavosti, které byste při návštěvě New Yorku rozhodně neměli minout.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: New York - studium angličtiny, skvělý způsob jak poznat toto město a zároveň se zdokonalit v jazyce
Publikováno: 30.11.2012
New York, kterému se také přezdívá Město, které nikdy nespí nebo Velké Jablko, je největší metropolí Spojených států amerických. Mimo to je ale toto město navíc i hospodářským, obchodním a finančním světovým centrem a značný vliv má i v dalších oblastech, například v módě, vzdělání, politice nebo umění.

USA: Richmond - hlavní město Konfederace I.
Publikováno: 19.10.2012
Dnes se podíváme do hlavního města státu Virginie, který leží na východním pobřeží Spojených států amerických.

Víte, že? USA: New York - nej muzea II.
Publikováno: 17.6.2012
Třetím muzejním zastavením bude slavná galerie moderního umění, známá také jako Guggenheimovo muzeum, s rozsáhlou sbírkou především abstraktního umění, architektury, designu i dalších uměleckých směrů.

Víte, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikováno: 13.5.2012
Jak všichni víme, Broadway, probíhající jaksi napříč přes pravidelné rovnoběžky newyorských ulic a avenue, je proslavené místo divadel s muzikálovými programy.

Víte, že? USA: New York - na skok v Harlemu
Publikováno: 20.5.2012
Krátké zastavení ve čtvrti, kde se na počátku století rýsovala tvář jazzu a stejně tak kariéry jeho protagonistů Elly Fitzgeraldové či Duka Ellingtona. Místo, které ješte donedávna mělo nálepku zločineckého doupěte, které není radno navštěvovat v noci a za dne pak pouze v uzamčeném voze...

Víte, že? USA: New York - Muzeum na letadlové lodi
Publikováno: 3.6.2012
Další zastavení v jednom z nejpozoruhodnějších měst světa, nás zavede na palubu letadlové lodi, netradičního muzea letectví, kosmonautiky a námořnictva pod jednou střechou nebo spíše palubou.

Socha Svobody v New Yorku
Publikováno: 26.8.2009
Socha Svobody symbolizuje svobodu a reprezentuje vývoj a trvání demokracie ve Spojených státech. Ztělesňuje vědomí Američanů o tom, že jsou strážci lidských práv v celém světě a je charakteristickou pamětihodností New Yorku.

Víte, že? USA: New York - Bronx
Publikováno: 27.5.2012
Drsná čtvrť, alespoň tak ji vykreslují v drtivé většině režiséři filmů, pro které je a byl tento okrsek semeništěm organizovaného zločinu, drogového podsvětí, gangů a vražd. Co je na tom pravdy a odpovídá ona pověst realitě?


Souvisejicí fotogalerie

USA, Colorado – velkolepé hory a města
Colorado – stát nacházející se v jihozápadní části Spojených států amerických – nabízí rozsáhlé s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X