www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

 Zambie je velká země a jelikož jsou zajímavá místa rozložena po celé její šířce a výšce, mohou vám vnitrostátní lety ušetřit hodně času. Zajišťuje je především Zambia Airways, jenž pokrývá všechny důležitá města jako Lusaka, Zdola, Kitwe, Livingstone a Mwufe.

 

Autobusem

 Cestování busem po státě bývá náročné a hlavně zdlouhavé, jelikož místní cesty nejsou zrovna v dobrém stavu. V podstatě se autobusy dělí do 3 tříd – klasické autobusy, expresní autobusy a komfortní expresní autobusy.

 

Vlakem

 Železniční trať Tazare se táhne mezi Kapiri Mposhi a Dar es Salaamem v Tanzánii. Nachází se 200km na sever od hlavního města. Tato trať je hojně využívána k cestám na sever země. Jízdní řády železnice nejsou příliš dodržovány, takže je třeba obrnit se trpělivostí. Další důležité spoje protínají Livingstone, Kitwe, Lusaku a Kapri Mposhi.

 

Autem

 Toto je asi nejoblíbenější způsob cestování po Zambii. Hlavní tahy jsou v celkem dobrém stavu, ale jakmile sjedete na vedlejší cesty, situace se značně mění. Oficiálně se jezdí vlevo, ale buďte připraveni i na auta v protisměru. Povinnou výbavou je výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Auto si můžete půjčit v hlavním městě, Livingstonu, Kitwe nebo Ndole. Pokud plánujete dobrodružnější vyjížďky, určitě se vyplatí 4WD. Cena benzínu se pohybuje kolem jednoho amerického dolaru za litr.

 

Doklady

 Zambijské vízum je možné získat na kterémkoli zastupitelském úřadě Zambie. Občané ČR mohou zambijské vízum obdržet i na kterémkoli hraničním přechodu do Zambie. V tomto případě je však striktně vyžadována platba za vízum v USD, zatímco při vyřizování víza na zambijském ZÚ lze platit v příslušné místní měně. Poplatky za udělení víza jsou 10 USD za tranzitní vízum, 20 za jednorázové, 30 za dva vstupy a 40 USD za tři a více vstupů. Ceny se však na některých zastupitelských úřadech Zambie mohou lišit. Víza jsou udělována maximálně na 90 dnů, pas musí být platný alespoň 90 dnů od data vydání víza. K žádosti o zambijské vízum je třeba vyplnit formulář a přiložit dvě fotografie.

 Jinak je zapotřebí pas ČR s dobou platnosti minimálně 9 měsíců přesahující dobu pobytu. V případě uvažovaného zapůjčení vozidla mezinárodní řidičský průkaz.

Poplatky za víza platné od 1. února 2008:

TRANZITNÍ VÍZUM USD 10,-
JEDNORÁZOVÉ VÍZUM USD 50,-
VÍZUM PRO DVA VSTUPY USD 80,-
VÍZUM VÍCENÁSOBNÉ USD 160,-

 

Diplomatické a konzulární vztahy s ČR pokrývá Velvyslanectví Zambie v Berlíně:

Embassy of the Republic of Zambia
Exel-Springer Str. 54 A1
0117 Berlin
tel.: +49 30 206 2940
fax: +49 30 206 29419

 

zpět

Lokace:

Zambie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.11.2019
Dopravní podnik hlavního města Prahy připravil v rámci programu „Zážitková turistika pro příznivce historie městské hromadné dopravy“ na sobotu 23. listopadu jízdu historickou soupravou metra za poznáním zajímavých míst na trase B s průvodcem.
18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 11. 2019
svátek:
dnes:
úterý 19.11.
26 °C
zítra:
středa 20.11.
25 °C