www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Zambijská republika
Hlavní město: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zabírá voda)
Počet obyvatel: 10 462 436
Oficiální jazyk: Angličtina, další jazyky jsou: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 dalších
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Křesťanství 50%-75%, Muslimové a Hinduisté 24%-49%, místní náboženství 1%

Nejvyšší bod: masiv Nyika (2 164 mn.m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografie a příroda

 Zambie je vnitrozemním státem v jižní Africe, jenž sousedí s Angolou, Zairem, Tanzánií, Malawi, Mosambikem, Zimbabwe, Botswanou a Namibií. Stejnojmenná řeka je čtvrtou nejdelší řekou v Africe (hned po Nilu, Congu a Nigeru). Řeka je převážně široká, hluboká a pomalu tekoucí, tzn. vhodná pro vodáky a rybáře. Mezi další důležité řeky patří Luangwa a Kafue. Samozřejmě nejslavnější vodní atrakcí této země jsou magické Viktoriiny vodopády. Většinu z celkového území vyplňuje táhlá náhorní plošina rozčleněná údolími řek. Co se týče zeleně, narazíte tu hlavně na lesy a buše, bažinaté říční oblasti jsou obklopeny porosty travin a křovinami. Mezi typická zvířata Zambie patří sloni, zebry, buvoli, antilopy, krokodýli, lvi, leopardi, hyeny, žirafy atd. V zemi naleznete mnoho národních parků, kde zmíněná zvířata uvidíte, včetně největšího parku Afriky – Kafue.

 

Podnebí

 Zambie má 3 hlavní odlišná období a to – od května do srpna (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C ve dne), od září do října/listopadu (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C ve dne) a od listopadu/prosince do dubna (teplé a deštivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkostí 70-80% v deštivých dnech). V hlavním městě Lusaka dosahují nejvyšší teploty v srpnu, září a listopadu. Srážek tu nejvíce spadne v prosinci, lednu a únoru.

 

Obyvatelé

 S cca 14 obyvateli na kilometr čtvereční patří Zambie mezi nejméně osídlené země v Africe. Populace je tvořena 70 až 80 různými etnickými kmeny. Stát oficiálně rozeznává 73 kmenů v zemi. Jako jinde v Africe, každý kmen má svůj vlastní jazyk, tradice apod., přičemž drtivou většinu lze považovat za přátelské a to jak k ostatním kmenům, tak i k cizincům. 99% místních obyvatel má africké kořeny, zbylé procento představuje obyvatele, kteří sem přišli z Evropy nebo Indie.

 Gramotnost obyvatel se pohybuje okolo 85% u mužů a 70 u žen, což je velký skok, jelikož v době, kdy země byla britskou kolonií, sotva 1% z obyvatelstva vystudovalo základní školu.

 

zpět

Lokace:

Zambie
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:
dnes:
sobota 24.8.
19 °C
zítra:
neděle 25.8.
22 °C