www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Zambijská republika
Hlavní město: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zabírá voda)
Počet obyvatel: 10 462 436
Oficiální jazyk: Angličtina, další jazyky jsou: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 dalších
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Křesťanství 50%-75%, Muslimové a Hinduisté 24%-49%, místní náboženství 1%

Nejvyšší bod: masiv Nyika (2 164 mn.m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografie a příroda

 Zambie je vnitrozemním státem v jižní Africe, jenž sousedí s Angolou, Zairem, Tanzánií, Malawi, Mosambikem, Zimbabwe, Botswanou a Namibií. Stejnojmenná řeka je čtvrtou nejdelší řekou v Africe (hned po Nilu, Congu a Nigeru). Řeka je převážně široká, hluboká a pomalu tekoucí, tzn. vhodná pro vodáky a rybáře. Mezi další důležité řeky patří Luangwa a Kafue. Samozřejmě nejslavnější vodní atrakcí této země jsou magické Viktoriiny vodopády. Většinu z celkového území vyplňuje táhlá náhorní plošina rozčleněná údolími řek. Co se týče zeleně, narazíte tu hlavně na lesy a buše, bažinaté říční oblasti jsou obklopeny porosty travin a křovinami. Mezi typická zvířata Zambie patří sloni, zebry, buvoli, antilopy, krokodýli, lvi, leopardi, hyeny, žirafy atd. V zemi naleznete mnoho národních parků, kde zmíněná zvířata uvidíte, včetně největšího parku Afriky – Kafue.

 

Podnebí

 Zambie má 3 hlavní odlišná období a to – od května do srpna (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C ve dne), od září do října/listopadu (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C ve dne) a od listopadu/prosince do dubna (teplé a deštivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkostí 70-80% v deštivých dnech). V hlavním městě Lusaka dosahují nejvyšší teploty v srpnu, září a listopadu. Srážek tu nejvíce spadne v prosinci, lednu a únoru.

 

Obyvatelé

 S cca 14 obyvateli na kilometr čtvereční patří Zambie mezi nejméně osídlené země v Africe. Populace je tvořena 70 až 80 různými etnickými kmeny. Stát oficiálně rozeznává 73 kmenů v zemi. Jako jinde v Africe, každý kmen má svůj vlastní jazyk, tradice apod., přičemž drtivou většinu lze považovat za přátelské a to jak k ostatním kmenům, tak i k cizincům. 99% místních obyvatel má africké kořeny, zbylé procento představuje obyvatele, kteří sem přišli z Evropy nebo Indie.

 Gramotnost obyvatel se pohybuje okolo 85% u mužů a 70 u žen, což je velký skok, jelikož v době, kdy země byla britskou kolonií, sotva 1% z obyvatelstva vystudovalo základní školu.

 

zpět

Lokace:

Zambie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informační portál v rámci 11. ročníku soutěže o nejkrásnější město a obec Slovenska zveřejnil v těchto dnech výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 11. 2019
svátek:
dnes:
pátek 15.11.
26 °C
zítra:
sobota 16.11.
26 °C