www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Oficiální název: Zambijská republika
Hlavní město: Lusaka
Rozloha: 752 614 km2 (z toho 11 890 km² zabírá voda)
Počet obyvatel: 10 462 436
Oficiální jazyk: Angličtina, další jazyky jsou: Bemba, Kaonda, Lozi, Lunda, Luvale, Nyanja, Tonga, a asi 70 dalších
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Křesťanství 50%-75%, Muslimové a Hinduisté 24%-49%, místní náboženství 1%

Nejvyšší bod: masiv Nyika (2 164 mn.m.)
Časové pásmo: GMT + 2

 

Geografie a příroda

 Zambie je vnitrozemním státem v jižní Africe, jenž sousedí s Angolou, Zairem, Tanzánií, Malawi, Mosambikem, Zimbabwe, Botswanou a Namibií. Stejnojmenná řeka je čtvrtou nejdelší řekou v Africe (hned po Nilu, Congu a Nigeru). Řeka je převážně široká, hluboká a pomalu tekoucí, tzn. vhodná pro vodáky a rybáře. Mezi další důležité řeky patří Luangwa a Kafue. Samozřejmě nejslavnější vodní atrakcí této země jsou magické Viktoriiny vodopády. Většinu z celkového území vyplňuje táhlá náhorní plošina rozčleněná údolími řek. Co se týče zeleně, narazíte tu hlavně na lesy a buše, bažinaté říční oblasti jsou obklopeny porosty travin a křovinami. Mezi typická zvířata Zambie patří sloni, zebry, buvoli, antilopy, krokodýli, lvi, leopardi, hyeny, žirafy atd. V zemi naleznete mnoho národních parků, kde zmíněná zvířata uvidíte, včetně největšího parku Afriky – Kafue.

 

Podnebí

 Zambie má 3 hlavní odlišná období a to – od května do srpna (chladné a suché, s teplotami 23-26˚C ve dne), od září do října/listopadu (teplé a suché, s teplotami 26-30˚C ve dne) a od listopadu/prosince do dubna (teplé a deštivé, s teplotami okolo 27˚C a vlhkostí 70-80% v deštivých dnech). V hlavním městě Lusaka dosahují nejvyšší teploty v srpnu, září a listopadu. Srážek tu nejvíce spadne v prosinci, lednu a únoru.

 

Obyvatelé

 S cca 14 obyvateli na kilometr čtvereční patří Zambie mezi nejméně osídlené země v Africe. Populace je tvořena 70 až 80 různými etnickými kmeny. Stát oficiálně rozeznává 73 kmenů v zemi. Jako jinde v Africe, každý kmen má svůj vlastní jazyk, tradice apod., přičemž drtivou většinu lze považovat za přátelské a to jak k ostatním kmenům, tak i k cizincům. 99% místních obyvatel má africké kořeny, zbylé procento představuje obyvatele, kteří sem přišli z Evropy nebo Indie.

 Gramotnost obyvatel se pohybuje okolo 85% u mužů a 70 u žen, což je velký skok, jelikož v době, kdy země byla britskou kolonií, sotva 1% z obyvatelstva vystudovalo základní školu.

 

zpět


Lokace:

Zambie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
21.5.2020
Právě vychází „tak trochu jiná kniha“ oblíbené české autorky Terezy Boučkové, Bhútán, má láska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 5. 2020
svátek:
dnes:
úterý 26.5.
24 °C
zítra:
středa 27.5.
22 °C