www.infoglobe.cz » Zajímavá místa

Zajímavá místa

 Lusaka se stala hlavním městem Zambie v roce 1935, předtím to byla jedna z mnoha místních vesnic, které tu vznikaly hlavně na počátku 20. století. Ačkoliv je Zambie fascinující zemí, je třeba říci, že Lusaka není hlavní destinací turistů (nejsou tu skoro žádné historické památky nebo monumenty), ale zůstává důležitou přestupní „stanicí“ pro cestování po celé zemi. Mezi místa, jenž se v hlavním městě vyplatí vidět patří Národní muzeum (kde si uděláte obrázek o minulosti Zambie), různé umělecké galerie, Anglikánskou katedrálu, budovu parlamentu popř. botanickou a zoologickou zahradu.

 Přibližně 200 km na sever od Lusaky leží město Kapiri Mposhi, jenž je významnou železniční zastávkou – dostanete se odtud dále např. do Kitwe, Dar es Salaamu v sousední Tanzanii nebo Lusaky.

 Dalším městem, které by vám nemělo utéct je Livingstone (největší město v Jižní provincii). Návštěvníci většinou spojují návštěvu města s nedalekými Viktoriinými vodopády, ovšem i samo města má hodně co nabídnout – například Museum Livingstone (mají tu hlavně archeologické předměty), Železniční museum (vystavující lokomotivy, vagóny a věci s železnicí spojené), krokodýlí farmu u kostela Gwembe atd. 18 km jihovýchodně od města Livingston je populární destinace turistů – vesnice Mukuni. Jedná se o dochovalou tradiční africkou vesnici, kde vstřebáte tu pravou atmosféru „divokých“ časů minulosti.

 Viktoriiny vodopády jsou jednou ze světově nejznámějších a nejúchvatnějších lokací na světě. Jsou 1,7 km široké a přes  100 m vysoké, přičemž padající voda vytváří vodní sprchu, jenž je vidět ze vzdálenosti až 80 km. Voda se od vodopádů dostává do úžasné rokliny Batoka. Národní park Viktoriiných vodopádů se nalézá hned vedle řeky. Na hranicích Zambie s Botswanou u jezera Kariba řeka překonává stejnojmennou přehradu. Stojí za shlédnutí, protože je to jedna z největších přehrad na světě, měřící 128 m do výšky a 579 m do šířky. Stavět se začala v roce 1955 dokončena byla v roce 1959. Jezero Kariba, které bylo vytvořeno částečně činností přehrady, vzniklo 60 letech minulého století. Dnes měří 280 km do délky a je 12-32 km široké. S plochou 5500 kilometrů čtverečních je jedním z největších lidsky vytvořených jezer na světě.

 Ve Východní provincii naleznete hned několik národních parků, jenž nabízejí různé druhy flóry a fauny. Patří mezi ně Kasanka National Park, North Luangwa National Park, Lukusuzi National Park, South Luangwa National Park a Lavushi-Manda National Park.

 Město Kitwe ležící v provincii Copperbelt je druhým největším v celé Zambii. Dlouho bývalo centrem důlního průmyslu země, mezi další produkty místních fabrik patří například nábytek, stavební materiály apod. Můžete zde navštívit například těžební důl na měď.

 Největší národní park Zambie – Kafue – leží v Západní provincii. Zabírá více jak 22 000 km2 a vstupné se platí u hlavní brány za osobu nebo vozidlo. Kafua je typickým parkem představujícím divoký život afrických zvířat. Lze tu spatřit hrochy, krokodýly, různé exotické ptáky, antilopy atd.

 Severní provincie nabízí přístup k několika velkým jezerům jako Mweru, Mweru Wantipa a Tanganyika, takže milovníci rybaření si zde přijdou na své. U jezera Tanganyika (o které se Zambie dělí ještě s Tanzánií, Konžskou dem. republikou a Burundi) poblíž města Mpulungu leží zbytky kostela Niamkolo, které ale stojí za návštěvu.

 Zambie nabízí mnoho typů safari výletů – přes klasické 4WD výlety, kulturní „safari“ a pěší túry až po plavby na kanoe, jenž nabízejí kompletně jiný pohled na divokou přírodu Zambie. Kulturní „safari“ nabízí setkání s lokálním obyvatelstvem, jejich zvyky, návštěvy škol apod.

 

Text: Jakub Štantejský

Foto: Google Earth

 

zpět


Lokace:

Zambie
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
25.5.2020
Do 9. ročníku udílení cen o nejoblíbenější hotel roku Czech Hotel Awards 2020 se zapojilo více než 1200 hotelů. Posláním organizátorů je vytvoření zodpovědné platformy, která propojuje, oceňuje a podporuje všechny hoteliéry přistupující ke svému podnikání s otevřenou myslí a láskyplným srdcem. Tato vize nabývá zejména v současném dění na významu.
22.5.2020
Všichni milovníci muzeí se mohou těšit na postupné otevírání. Návštěvníky čekají mnohé výstavy, tematické prohlídky i stálé expozice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 5. 2020
svátek:
dnes:
středa 27.5.
23 °C
zítra:
čtvrtek 28.5.
22 °C