www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex

Slovensko: Kysucké Nové Město – historický komplex

Publikováno: 13.10.2011
Malé a přece velké. Rušné, ale i tiché. Takové je Kysucké Nové Město, ležící v severozápadní části regionu Kysuc, okolo něhož protéká řeka Kysuca.

Kysucké Nové MestoŽivot tam běží relativně v klidu, ideální prostředí pro rodiny, avšak když je chuť, je také kde se zabavit, neboť hlavně o víkendových nocích se zaplní zábavychtivými lidmi i z okolních početných vesnic. A to vše pod starostlivou ochrannou rukou svého patrona – Sv. Jakuba mladšího.

Kysucké Nové Město je nejstarší písemně doloženou obcí na Kysucích. Od svého vzniku vícekrát změnilo svůj název, ale až v roce 1920 mu připadlo současné pojmenování. Město leží na rozloze 2641 ha a obsahuje příměstské části: Budatínskou Lehotu, Dubie a Oškerdu.Kysucké Nové Mesto

Nalézá se tam nejcennější architektonická památka v Kysucích, kterou je malebné náměstí. Je to jediný zachovalý historický komplex v této oblasti. Na čtvercovém půdorysu byly postaveny domy v 17. století. Pohled přitahuje podloubí, ale především dvoupodlažní dům ve středu náměstí, které je tímto raritou, neboť patří na Slovensku mezi ojedinělé, jež mají ve svém středu budovu. Kousek od něj se nachází socha Sv. Jana Nepomuckého – ochránce tohoto města, okolo níž roste pečlivě udržovaný trávník a pár stromů, ve stínu kterých se dá oddychovat na lavičce. Na náměstí je také budova Mýto – bývalý panský dům, v němž kdysi sídlil rychtář. Probíhala tam hromadná městská zasedání. Dnes tam sídlí organizace různého charakteru.

Kysucké Nové Mesto

V městečku jsou dva kostely. Jeden leží na rohu náměstí a nazývá se Farský. Řadí se ke gotickým skvostům. Je velice starý – má už 727 let. Utrpěl velké škody při ničivém požáru v roce 1904. Při něm padlo za oběť mnoho vzácných obrazů, kalichů, cechovních praporů i oltář. Dokonce byly zničeny i věžní hodiny. Jakoby zázrakem se požáru vyhnul barokový pískovcový kříž, stojící před kostelem. S požárem se spojuje i šlechetný skutek jedné ženy. Vběhla do hořícího kostela a vynesla odtamtud posvátné nádoby, které ukryla na břehu řeky Kysuce. Dnes na tom místě stojí pomník, aby připomínal toto veliké gesto. Pomník je z bílého kamene a nahradil původní kříž z modřínu, který se po čase začal rozpadávat.

Kysucké Nové Mesto       Kysucké Nové Mesto       Kysucké Nové Mesto

Druhý kostel se nalézá jižněji od náměstí a je to kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (rok zahájení výstavby 1738). Je ve středu Belanské ulice, kde některé budovy rovněž pocházejí ze 17. století a celá ulice tvoří celkem příjemnou procházku. V kostele každého určitě zaujme překrásná barokní výzdoba, takže nejeden návštěvník tak stráví hodiny v kostele se zakloněnou hlavou. Nacházejí se tam i starodávné varhany z 18. století, jejichž tóny se vznášejí vysoko ke stropu.Kysucké Nové Mesto

Na severním okraji Kysuckého Nového Města vede cesta k pětisetleté lípě. Mnozí cestu využívají jako běžeckou dráhu a některé páry jako romantické místo na schůzku. Za ta léta lípa stihla narůst do enormní výšky a ve stínu jejích větví se dá příjemně oddychovat.

Další zajímavostí tohoto města je čapí hnízdo na komínu bývalého městského pivovaru, které je už mnoho let stále obývané. Máte tak možnost sledovat jejich život od zahnízdění po první let, nebo odlet před zimou, a to v přesně určených intervalech přírody.

No a perlička na závěr. Místní obyvatele nazývají "Čuhári". Už velmi mnoho let. Mládež se tím baví, ale málokdo si ještě pamatuje, z čeho tato přezdívka vznikla. Faktem zůstává, že na tomto území před mnoha lety žili kožešníci, kteří šili čuhy – dlouhé kozácké kabáty, které měly hřát během chladných dní. A právě od těchto „čúh“ vznikla přezdívka Čuhár, používaná dodnes.

Kysucké Nové Mesto

Text a foto: Mária Koczová

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Žilina: Budatínsky hrad, klenot na soutoku řek – VIDEO
Publikováno: 28.3.2022
Naše toulavé boty nás tentokrát zavedou do městské části Žiliny – Budatín, která se rozprostírá na pravé straně řeky Váh u soutoku s řekou Kysuca. Navštívime tu ikonický Budatínský hrad (zámek), který se řadí mezi historicky i architektonicky nejvýznamnější památky tohoto krajského města.

SR, Kysucké muzeum – strážce historie
Publikováno: 19.7.2017
Léto je ideálním ročním obdobím pro rodinné výlety. My vás dnes zavedeme na severozápadní Slovensko, kde se rozprostírá malebný region Kysuc, který lemují nádherné hory, protínají životodárné řeky a zkrášlují nevšední městečka, vesničky nebo svérázné osady.

Žilina: Polsko-slovenské řemeslné dny v Budatíně
Publikováno: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

SR: Drátenictví je zapsané do světového seznamu UNESCO
Publikováno: 16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.

SR, ČR: Světový den cestovního ruchu 2020
Publikováno: 23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.

Kysucké Nové Město: Jedinečnosti města ožívají v připravované letecké knize
Publikováno: 13.11.2021
Kysucké Nové Město, jako historicky nejstarší známé sídlo na Kysucích, budete mít možnost vidět z nebe. Letecké pohledy pomůžou rozvíjet domáci cestovní ruch na Dolních Kysucích.

SR: Region Kysuce – Slovenský orloj ve Staré Bystrici
Publikováno: 7.9.2011
K nejhezčím a turisticky nejzajímavějším koutům Slovenska rozhodně patří region Kysuce. Kromě krásné horské přírody, protkané turistickými a cykloturistickými stezkami, nebo bohaté historie, která na vás dýchne skutečně v každé vesnici, tam stále více turistů přiláká i největší dřevěné sousoší na Slovensku – Slovenský orloj ve Staré Bystrici.

Slovensko: Zámek Radola - v jednoduchosti je krása
Publikováno: 25.8.2011
V jednoduchosti je krása. Krása je pomíjivá. Pomíjivý je čas. Ne vždy. Někdy i díky ruce laskavého člověka, který se rozhodne čas pozastavit. Díky úsilí jednotlivce, případně organizace, máme možnost vidět to, co by už dávno bylo pryč. To je i případ zámku Radola ze 16. století. Kdyby nebylo lidského úsilí, dávno by už padl za oběť času.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Region Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinském kraji v okrese Čadca. Pojďte se s...

Muzeum oravské vesnice Zuberec – Brestová
Muzeum Oravské vesnice v Zuberci je situované v nádherném horském prostředí pohoří Západních Tate...


Souvisejicí videa

SR: Nejkrásnější záběry na Slovensko
Piloti a fotografové ze skupiny Slovensko z neba dali dohromady své nejkrásnější záběry na Sloven...

SR: Terchová a vrcholky Malé Fatry
Vesnička Terchová je považována za turistické centrum Malé Fatry. Od Žiliny je vzd...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X