www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Ružomberok – město mnoha tváří

Slovensko: Ružomberok – město mnoha tváří

Publikováno: 8.9.2011
Jedním ze dvou nejvýznamnějších center regionu Liptov je Ružomberok. Skrz město projíždí téměř každý, kdo směřuje do Tater ze západu od Žiliny nebo od jihu od Banské Bystrice, ne každý se tam však zastaví.

RužomberokZastavení v Ružomberku se v minulosti mnozí vyhýbali, protože je odrazoval intenzivní zápach z místních průmyslových závodů, který se držel v kotlině Váhu mezi horami. Z tohoto pohledu se situace v posledních desetiletích výrazně zlepšila, a tak - je-li „vzduch čistý“ - určitě stojí za to se tam aspoň na chvíli zastavit. Až do druhé poloviny 20. století byl Ružomberok, zejména díky silné průmyslové tradici, centrem regionu Liptov, dnes o tento post soupeří s nedalekým Liptovským Mikulášem - obě města mají přibližně 30 tisíc obyvatel.

RužomberokRužomberokRužomberok

Jiná města mohou Ružomberku jen závidět hornaté okolí. V těsné blízkosti se nad městem vypíná vrch Čebrať, o něco dále vrcholky Chočských vrchů na druhém břehu Váhu a Velké FatryNízkých Tater za zády. Přestože samotné město nemá nějaké zvlášť výrazné pamětihodnosti, které by sem lákaly davy turistů, už krátká procházka centrem návštěvníka ohromí rychle se měnící a různorodou tváří jednotlivých zákoutí. Větší část architektury budov poznamenalo 20. století, ať už jde o funkcionalistické stavby 30. let nebo ne příliš vzhledné paneláky poválečného období, mezi nimiž se snaží upoutat pozornost kolemjdoucích často křiklavé barvy fasád renovovaných obchodů nebo penzionů.

Ružomberok - Kultúrny dom A. Hlinku

Procházíme kolem rekonstruovaného historického Kulturního domu s příznačnými prvky pražské architektury meziválečného období. Ve skutečnosti jde o multifunkční areál, kde kromě kina, divadelního sálu, restaurace a kavárny nechybí hotel, sokolovna, kancelářské, obchodní a další prostory, a nese jméno kněze Andreje Hlinky, který údajně věnoval celý svůj majetek na jeho výstavbu. Po pěší zóně stoupáme nahoru směrem k radnici. Není pochyb, že právě tento poměrně strmý pahorek nedaleko soutoku říčky Revúca a Váhu zřejmě už od nepaměti lákal na osídlení jako vhodné útočiště před nepřítelem i případnými povodněmi.

RužomberokRužomberokRužomberok

Název města vznikl prý z německého Rosenberg, tedy Růžový vrch. Před budovou radnice se ruch města najednou mění na poklidnou atmosféru návsi. Kolem náměstí Andreje Hlinky totiž převažují vesnické domky a středem náměstí od mariánského sloupu vede alej košatých lip a kaštanů, které tak vytvářejí jedinečné zelené „plíce“ města.

RužomberokRužomberokRužomberok

Pamětní deska s bustou na budově radnice připomíná britského historika a novináře Roberta Williama Seton - Watsona (1879-1951, pseudonym Scotus Viator), který se zasazoval za práva národů utiskovaných v bývalém Rakousko-Uhersku a podpořil vznik Československa v r. 1918. Vedle radnice se nachází jedna z dominant města – římskokatolický kostel sv. Ondřeje. Českého turistu zaujme informace, že právě asi tam Andrej Hlinka pokřtil zdejší rodačku a později známou džezovou zpěvačku Vlastu Průchovou (1926-2006).

RužomberokRužomberokRužomberok

Z terasy náměstíčka s balustrádou a sochami je nádherný výhled na panorama Velké Fatry a Nízkých Tater. Náměstíčku dominuje socha už zmíněného slavného rodáka Andreje Hlinky. Jemu je také zasvěceno mauzoleum pod chrámovou terasou. Trochu překvapuje skutečnost, že takové mauzoleum se u nás stavělo už deset let před nástupem komunismu, navíc katolickému duchovnímu. Jako hrobka však sloužilo jen během druhé světové války, od té doby je prý prázdné a zavřené.

RužomberokRužomberokRužomberok

Ve městě ještě stojí za pozornost historické a vlastivědné sbírky Liptovského muzea a také moderní stavba Galerie Ľudovíta Fully, vybudovaná převážně na ochranu díla dalšího slavného zdejšího rodáka (1902-1980), které věnoval Slovenské národní galerii. Při návštěvě Liptovského muzea každého návštěvníka pozvou i do dalších expozic muzea v okolí, jako je hrad Likava, „živý“ skanzen ve Vlkolínci (zařazený do seznamu světového dědictví UNESCO), archeoskanzen Havránok nad přehradní nádrží Liptovská Mara, další skanzen v Pribylině, národopisná expozice v Liptovském Hrádku a několik dalších. V okolí Ružomberku se vyplatí nevynechat rekreační středisko Hrabovo se skiareálem Malinô, nedaleké Kúpele Lúčky (přezývané i slovenské Františkovy Lázně), případně Thermal Park Bešeňová.

RužomberokRužomberokRužomberok

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

K Ružomberok: Expediční kamera 2017
Publikováno:
Kino Kultura v Ružomberku ožije také letos filmovým festivalem Expediční kamera, který se uskuteční 15. března 2017.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – středisko sportovního vyžití
Publikováno: 27.9.2017
Ať už je to léto, podzim nebo zima, návštěva Malinného je vždy spojena s nevšedními sportovními zážitky. Na své si zde přijdou lyžaři, bajkeři a v neposlední řadě také turisté.

SR, Ružomberok – Čutkovská dolina
Publikováno: 18.10.2017
Dnes se vydáme do krásné velkofatranské doliny, která se nachází v blízkosti města Ružomberok. Pokud tipujete, že máme na mysli Čutkovskou dolinu, vaše tušení je správné.

SR, Liptovský Mikuláš – náměstí Žádostí slovenského národa
Publikováno: 15.11.2017
Dnes navštívíme sice trošku skryté, zato velmi významné náměstí Žádostí slovenského národa v Liptovském Mikuláši. Na tomto malém kousku země, v těsné blízkosti historického centra, se odehrály důležité dějinné události.

SR: Opustila nás jedna z nejvýraznějších osobností slovenské lidové kultury
Publikováno: 29.9.2019
Doc. Ing. Viliam Ján Gruska (24. 9. 1936, Ružomberok – 23. 9. 2019, Bratislava) slovenský scénograf, pedagog, etnograf, dramaturg, scenárista, cestovatel a režisér, který patřil mezi nejvýraznější osobnosti slovenské lidové kultury, scénografie, filmové a televizní tvorby nebo umění tento týden ukončil svoji pozemskou pouť.

SR, Ružomberok: HORALFEST 2016 – festival umělecké tvorby o horách
Publikováno: 21.9.2016
9. ročník mezinárodního festivalu umělecké tvorby o horách – HORALFEST 2016 – vůbec poprvé opustí oblast Vysokých Tater a přesune se do městského prostředí. Domovem se mu na dva dny stane město Ružomberok.

Hrad Likava
Publikováno: 10.2.2009
Hrad Likava stojí na severozápadním cípu Liptova. Poprvé je zmiňován ve 14. století, kdy bránil přechod přes řeku Váh a významnou obchodní cestu, která vedla z Pováží na Oravu a dále do Polska.

Region Liptov: cíl oddychu a zábavy
Publikováno: 23.9.2010
Díky přírodním podmínkám a kulturně historickým památkám je oblast mezi Vysokými a Nízkými Tatrami na severu Slovenska jednou z nejkrásnějších a turisticky nejvyhledávanějších oblastí cestovního ruchu.

SR: Ružomberok – výlet po městě
Publikováno: 20.11.2014
Cestou z Oravy jsme měli naplánovaný přestup v Ružomberku na vlak do hlavního města. Jelikož jsme na stanici přišli s několikahodinovým předstihem, rozhodli jsme si kufry uschovat na nádraží a vydat se na krátkou procházku po centru druhého nejvýznamnějšího centra regionu Liptov.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásné městečko
Publikováno: 8.10.2015
Po návštěvě obce Kalameny ještě v regionu Liptov zůstaneme. Přesuneme se o pár kilometrů níže do městečka Liptovský Hrádok, které je bohaté na přírodní, kulturní i historické zajímavosti.

SR, Liptovský Ján – výjimečná liptovská obec
Publikováno: 5.11.2015
Dnes navštívíme jednu z nejzajímavějších obcí Liptova – ať už z historického, uměleckého, architektonického, nebo přírodního hlediska. Tou obcí je Liptovský Ján, který se nachází v ústí Jánské doliny pod výběžkem Nízkých Tater.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesům
Publikováno: 10.3.2016
Pomalu se nám blíží jaro a s ním i turistická sezona. Proto přijměte pozvání na sice trochu náročnou, zato překrásnou vycházku na jeden z nejkrásnějších vrcholů Slovenska, na Velký Choč.

SR: výjimečná publikace o Slovensku
Publikováno: 16.5.2016
Pokud máte rodinu, známé nebo přátele žijící v zahraničí, určitě byste jim rádi povyprávěli o zemi pod Tatrami – Slovensku. Díky publikaci One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia je můžete seznámit se Slovenskem velmi poutavou formou.

SR: Drátenictví je zapsané do světového seznamu UNESCO
Publikováno: 16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Čutkovská dolina – cíl rodinných výletů
Pokud plánujete rodinný výlet, určitě navštivte Čutkovskou dolinu v okresním městě Ružomberok. Če...

SR: Ružomberok – město na Váhu
Druhé nejvýznamnější město v regionu Liptov - Ružomberok, už dávno není jen městem zpracování cel...

SR: Vlkolínec – světový unikát
Vlkolínec je trvale obydlená obec v pohoří Velká Fatra v nadmořské výšce 718 m n.m. pod vrch...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
0 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C