www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Valašské Meziříčí - klidná moravská síla - VIDEO

ČR: Valašské Meziříčí - klidná moravská síla - VIDEO

Publikováno: 21.6.2011
Dvě řeky protékají Valašským Meziříčím, významným moravským městem, a obě se jmenují Bečva - Vsetínská a Rožnovská. A obě se ještě ve ValMezu nebo Valašských Benátkách, jak se Valašskému Meziřící přezdívá, spojí v jednu jedinou – Bečvu. ValMez má tedy vlastně řeky tři.

Ve směru od Prahy návštěvníky města vítá nehostinná průmyslová zóna a taky kvantum sterilních panelových domů. Jen kousek od nich a rušné silnice stojí Hotel Pineta, ve ValMezu jeden z lepších.  Před ním parkuje několik aut s pražskou SPZ, ale i auta s označením D – Deutschland. Hotel pro nenáročné se tentokrát zalíbil páru postarších, nejspíš bývalých východních Němců. Těm paneloví „krasavci“ zas tolik nevadí, protože jsou na ně zvyklí z domova.

Bohužel, skoro každé větší město zasáhla tahle kdysi moderní vášeň pro panely. A ani Valašské Meziříčí není výjimkou. Záchranou a lákadlem pro turisty, jež zajímá i podstatně starší historie, bývá historické jádro města.

Valašské Meziříčí

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

O ValMezu se hovoří jako o perle Valašska. Centrum města zdobí spousta historických domů, podloubí, socha a mariánský sloup. Kolem je slyšet tolik typický moravský přízvuk a nad tím vším se tyčí věž kostela Nanebevzetí Panny Marie. Náměstí a několik uliček kolem něj jsou ale dnes bohužel už jen mizivou vzpomínkou na původní středověké město.

Ve Valašském Meziříčí  můžete navštívit hned dva zámky – zámek Žerotínů a zámek Kinských. První z jmenovaných, ten honosnější, stojí jen kousek od náměstí a patříval též rodu Kinských. Ale ještě daleko předtím, ho roku 1538 nechal postavit Jan z Perštýna a pak ho vlastnili Žerotínové. Teprve pak přišel na řadu zmiňovaný rod Kinských, který nakonec zámek prodal Rakousku. Dnes zámek Žerotínů slouží Valašské kultuře – je tam divadelní sál a několik společenských prostorů. V zadní části zámku stojí za vidění zrekonstruovaná kaple, kde kdysi bývalo vězení nebo třeba jízdárna pro koně a barokní sýpka, ve které dnes sídlí galerie a taky „Íčko“.

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Zámek Kinských nepůsobí na oko tak atraktivně a velkolepě jako zámek Žerotínů. Je taky podstatně mladší, byl vystavěn roku 1730 a v té době sloužil jako správní budova. Na zámek byl přestavěn až roku 1854. Uvnitř zámku sídli místní muzeum, které o minulosti ValMezu hovoří samo. Najdete tam ale taky muzeum tamních sklářů, dřevařů a tkalců gobelínu.

Město dneška, město sportovní  i kulturní

Doba gobelínů je za námi, ale Valašské Meziříčí nespí. Jednou za rok se stává městem Rallye závodu, který je součástí seriálu mistrovství České republiky. Na Valašsko tak každoročně přijíždí elita českého i zahraničního motosportu. ValMez se rozkládá na úpatí beskydských a Vsetínských vrchů. Město a jeho okolí je doslova rájem pro turisty a cyklisty. Nejnovější cyklostezka nese název Bečva.

Valašské Meziříčí

Valašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské MeziříčíValašské Meziříčí

Radnice nechala  zrekonstruovat zámeckou zahradu a amfiteátr. Ve ValMezu nechybí plavecký, zimní ani atletický stadion. Je tam i kuželkárna. Fotbal je samozřejmostí, stejně tak i tenis a kryté tenisové kurty.

Město se chystá upravit náměstí tak, aby se tam lidé cítili příjemněji. Chybí mu ale inspirace, a tak radnice šalamounsky vyzvala své občany, aby posílali fotky míst, které mají rádi. Podle nich pak budou hledat nové řešení.

Modrobílá svatba po Valašsku

Ve městě, kde žije víc než 27 tisíc lidí, by byl o víkendu klid jako obvykle, nebýt ovšem dvojice mladých lidí, kteří zřejmě dospěli k názoru, že je lepší se vzít. Díky jejich nápadu se do ValMezu sjelo bezpočet pozvaných, kteří byli všichni do jednoho oděni do námořnických modrobílých úborů. Řev motorek a klaksonů aut přivedl všechny zvědavé až k řece, do hospody „V přístavu“. Nevěsta na místo dorazila na skútru, ženich na „čopru“. Město ožilo. Dokonce tak, že o tom psaly místní noviny.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Lukov – zřícenina nebo hrad?
Publikováno: 26.3.2010
Hrad Lukov není ze stejnojmenné obce vidět a cesta k němu vede lesem. Na stromech je tu a tam červenobíle nastříkaná ikona hradu – jediné vodítko k cíli. Mezi stromy se po tříkilometrové procházce rýsují kamenné hradby starověké lukovské zříceniny.

Odry: nově otevřený Flascharův důl
Publikováno: 22.7.2020
V Nízkém Jeseníku poblíž Veselého kopce se nově otevřelo dvoupatrové důlní dílo Flascharův důl. Moravskoslezský kraj tak získal další turistický cíl, který je součástí projektu Technotrasy, jež sdružuje desítky technických atraktivit.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí II
Publikováno: 16.8.2017
Po minulém představení Luhačovic a jejich světoznámých lázní se dnes vydáme za krásnými přírodními, kulturními i historickými památkami v okolí. Pohybovat se budeme po oblasti svérázného Valašska, pohostinného Slovácka a úrodné Hané.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

Znojmo: Na vinnou cestu autobusem
Publikováno: 9.4.2016
Od dubna mají ve Znojmě Vinobus, který má na trase dlouhé 66 km 15 zastávek a jeho cílem jsou okolní vinařské obce, celkem 19 vinařství.

Kroměříž: Kamélie v čajové zahradě
Publikováno: 27.2.2016
Květnou zahradu v Kroměříži zaplnily půvabné květy kamélií, které můžete obdivovat až do 28. března 2016.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikováno: 7.10.2015
Poté, co jsme si představili novou interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu, se přesuneme o pár metrů dál. Řekneme si o naší výchozí lokalitě zvané Skalní mlýn, která je výjimečná hned z několika hledisek.

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostřed hor
Publikováno: 15.6.2012
Poslední květnový víkend jsme se s manželem vydali do turisticky mimořádně atraktivní lokality ležící na hranici České a Slovenské republiky - do pohoří Javorníky. Našim útočištěm se na několik nocí stal útulný Horský hotel Portáš.

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé - lázeňské
Publikováno: 9.9.2011
Jestliže naše zastavení v několika lázeňských městech vypovídala spíše o tom, že lázeňství v Česku upadá, Luhačovice jsou v tomto ohledu výjimečné.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...

ČR: Valašské Meziříčí nebo také ValMez
Valašské Meziříčí, kterému se ale neřekne jinak než ValMez. Městu, které má dvě řeky a dva zámky ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C