Kroměříž

Publikováno: 23.9.2007
Město Kroměříž leží ve střední Moravě, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od města Zlín. Kroměříž je městem historických památek, kultury a umění. Bývá tedy právem nazývána „Hanácké Athény“ či „Hanácký Jeruzalém“. Historie Kroměříže sahá až do roku 1110, kdy byla pouhou vsí s důležitým mostem přes řeku Moravu.

Kroměříž, náměstí     Kroměříž je jedním z nejnavštěvovanějších měst nejen z řad domácích, ale i zahraničních turistů. Roku 1207 byla Kroměříž uznána Přemyslem Otakarem I. jako majetek Olomouckého biskupství a roku 1290 pak byla povýšena na město. Během třicetilété války lehla značná část města popelem. S příchodem olomouckého biskupa Karla II. Lichtensteina z Kastelkornu se město začalo pomalu, ale jistě vzpamatovávat. Karel II. nechal přestavět bývalý hrad na Kroměříž, Ztracená ulicezámek, který pak používal jako svou letní rezidenci. Vznikly zde i dvě nádherné zahrady. Tento Arcibiskupský zámek patří bezesporu k nejvýznamnějším památkám u nás a roku 1998 byl i s přilehlými zahradami zapsán do seznamu světového dědictví UNECSO. Ve stejném roce dostala Kroměříž titul nejkrásnější město České republiky. 

Mezi další významnou památku patří Biskupská mincovna na Sladovnách, kterou nechal vybudovat také Karel II. Kroměříž, Květná zahradaLiechtenstein roku 1665 a o rok později se zde razily první mince. Slavnostním okamžikem bylo vyražení první zlaté medaile o váze 100 dukátů v roce 1669.

Srdcem města je Velké náměstí, které dříve sloužilo jako tržiště o rozloze 1 ha. Na náměstí najdeme mariánský sloup, postavený v období po morové epidemii roku 1680. Za zmínku stojí také kašna, která byla vybudována v roce 1655 jako součást vodovodního systému města.

Narodil se zde například písničkář, básník a grafik Karel Kryl, malíř a rytec Maxmilian Theodor Jan Švabinský, spisovatel a scénátista Miloš Macourek.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Palickap, č.2, Pernak, Irigi 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X