Kroměříž

Publikováno: 23.9.2007
Město Kroměříž leží ve střední Moravě, zhruba 270 km od Prahy, 50 km na severovýchod od Brna a 30 km od města Zlín. Kroměříž je městem historických památek, kultury a umění. Bývá tedy právem nazývána „Hanácké Athény“ či „Hanácký Jeruzalém“. Historie Kroměříže sahá až do roku 1110, kdy byla pouhou vsí s důležitým mostem přes řeku Moravu.

Kroměříž, náměstí     Kroměříž je jedním z nejnavštěvovanějších měst nejen z řad domácích, ale i zahraničních turistů. Roku 1207 byla Kroměříž uznána Přemyslem Otakarem I. jako majetek Olomouckého biskupství a roku 1290 pak byla povýšena na město. Během třicetilété války lehla značná část města popelem. S příchodem olomouckého biskupa Karla II. Lichtensteina z Kastelkornu se město začalo pomalu, ale jistě vzpamatovávat. Karel II. nechal přestavět bývalý hrad na Kroměříž, Ztracená ulicezámek, který pak používal jako svou letní rezidenci. Vznikly zde i dvě nádherné zahrady. Tento Arcibiskupský zámek patří bezesporu k nejvýznamnějším památkám u nás a roku 1998 byl i s přilehlými zahradami zapsán do seznamu světového dědictví UNECSO. Ve stejném roce dostala Kroměříž titul nejkrásnější město České republiky. 

Mezi další významnou památku patří Biskupská mincovna na Sladovnách, kterou nechal vybudovat také Karel II. Kroměříž, Květná zahradaLiechtenstein roku 1665 a o rok později se zde razily první mince. Slavnostním okamžikem bylo vyražení první zlaté medaile o váze 100 dukátů v roce 1669.

Srdcem města je Velké náměstí, které dříve sloužilo jako tržiště o rozloze 1 ha. Na náměstí najdeme mariánský sloup, postavený v období po morové epidemii roku 1680. Za zmínku stojí také kašna, která byla vybudována v roce 1655 jako součást vodovodního systému města.

Narodil se zde například písničkář, básník a grafik Karel Kryl, malíř a rytec Maxmilian Theodor Jan Švabinský, spisovatel a scénátista Miloš Macourek.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Palickap, č.2, Pernak, Irigi 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

Kroměříž: Kamélie v čajové zahradě
Publikováno: 27.2.2016
Květnou zahradu v Kroměříži zaplnily půvabné květy kamélií, které můžete obdivovat až do 28. března 2016.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-6 °C
zítra:
neděle 17.1.
-6 °C