www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Publikováno: 1.10.2007
Rožnov pod Radhoštěm leží na úpatí Vsetínských vrchů asi 12 km na východ od Valašského Meziříčí v nadmořské výšce 378 m. Městem protéká řeka Rožnovská Bečva. První zmínka se datuje k roku 1267, kdy Bruno ze Schaumburku uvedl město na seznamu svého majetku. Rožnov pod Radhoštěm je známý především svým dřevěným městečkem v areálu Valašského muzea v přírodě.

Roku 1820 zde byly založeny léčebné lázně Josefem Drobníkem. Nejdříve se zde léčilo žinčicí (ovčí syrovátka) a terénními vycházkami, postupem času se ale dostalo i na koupele a elektroléčbu. Tyto lázně sloužily k léčbě dýchacího ústrojí a srdce. Na počátku 20. století zažily lázně svůj rozkvět, během letní sezony je navštívilo až 3 000 lidí z celého světa. Po zdejší kolonádě se procházely takové kapacity jako třeba zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nebo zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Bohužel po druhé světové válce už nebyl obnoven provoz a dnes tyto lázně připomíná pouze lázeňský dům v městském parku.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm   Rožnov pod Radhoštěm

Dříve zde bylo velmi rozšířené tkalcovství. Roku 1687 zde vznikla papírna a od roku 1712 se zde začalo vařit pivo. Po roce 1945 zde byl vybudován podnik Tesla, počet obyvatel od této doby neustále rostl. Dnes se blíží dvaceti tisícům.

Mezi hojně navštěvovanou atrakci patří bezesporu Valašské muzeum v přírodě, kde nalezneme například sbírky k dějinám lidové kultury nebo genealogickou kartotéku rodů pocházejících z regionu Valašska. Dřevěné městečko je nejstarším areálem tohoto muzea, bylo zpřístupněno poprvé roku 1925. Každý rok se zde pořádají nejrůznější festivaly a jiné kulturní akce – ukázky starých domácích prací nebo lidového umění.

Pro milovníky kol je zde několik cyklotras různých obtížností, které nabízejí příjemný pohled po zdejším okolí. Pro pěší je zde mnoho značených turistických cest v nadmořské výšce od 350 do 1 150 m n. m. Z města lze uskutečnit i mnoho velmi zajímavých mototuristických poznávacích výletů.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikipedia.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonstruovat kobky v nábřežních zdech pražské náplavky. Vzniklý prostor obsadí nájemci. Dny otevřených dveří na Rašínově nábřeží se pro veřejnost uskuteční 23. a 24. října už za provozu.
21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 10. 2019
svátek:Sabina
dnes:
úterý 22.10.
14 °C
zítra:
středa 23.10.
13 °C