Hrušov - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrušov
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Ve'lký Krtíš

U řeky: Hron

Několik kilometrů severně od Topoľčianek v pohoří Tribeč na západě Slovenska nalezneme romantickou zříceninu hradu Hrušov.

Naše cesta na hrad Hrušov začíná u autobusové zastávky státní silnice Topoľčianky – Skýcov. Zde stojí turistický ukazatel a trasou nás provede červená turistická značka. Ta směřuje do lesa, přes který se zanedlouho dostaneme na cestu, která vede k hájovně. Návštěvníci jenž disponují autem či motorkou sem mohou přijet po úzké asfaltové silnici a nedaleko hájovny zaparkovat. Červená značka vede dále po nezpevněné cestě při okraji lesíka až na louku pod hradem. Na ní stojí památný kámen T. G. Masaryka, který často pobýval v nedalekých Topoľčiankách a toulal se jejich okolím. Blízko kamene nám ukazatel určuje další cestu k hradu. Po zelené značce se kolem posezení dostaneme až k jeho zdem. Hrad je od počátku 18. století ruinou a nyní se postupně rekonstruuje.

Zřícenina se na skalním výběžku majestátně vypíná nad okolní krajinu a je tak vynikajícím vyhlídkovým bodem. Kruhový výhled umožňuje spatřit pohoří Tribeč rozkládající se západním směrem, na severu obec Skýcov, na východě zvlněnou krajinu u obce Jedlové Kostolany, jižní obzor je vyplněn Pohronským Inovcem a v pozadí lze zahlédnout i chladící věže jaderné elektrárny Mochovce.

Hradní jádro Hrušova je vymezeno masivními hradbami na půdorysu přibližně oválného tvaru. Z vnitřní strany je k hradbě přistavěný palác a menší budova se střílnou zamířenou na vstup. Se zbytkem hradby vymezují malé nádvoří. Na jižní straně je k tomuto útvaru dodatečně přistavěná věž. Obytné prostory hradu rozšiřovaly obdélníkové paláce přistavěné k jádru z vnější strany na východě a západě. Hrad je na třech stranách obklopen předhradím s hranolovou baštou, která měla za úkol chránit vstupní bránu společně s dělovou baštou ve tvaru podkovy a hospodářskými a obytnými budovami. Hradba druhého předhradí v jihozápadní části se zachovala jen do podoby torza. Pod hradem se údajně nacházejí rozlehlé sklepy, které podle pověstí ukrývají poklady.

Rovněž velmi zajímavé je i okolí hradu, kde určitě stojí za to navštívit obec Topoľčianky, která leží několik málo kilometrů jižně od hradu. Její pýchou je rozsáhlý anglický park, ve kterém se vyjímá malebný klasicistní zámek vytvářející jižní křídlo historického objektu staršího zámku. Původně na tomto místě stál gotický vodní hrad, později renesanční pevnost, která v 16. až 18. století sehrála důležitou roli v boji proti Turkům. Počátkem 19. století bylo na pokyn tehdejšího majitele Jana Keglevicha jižní křídlo renesančního zámku zbouráno a na jeho místě vznikl klasicistní trakt, který je považován za jeden z nejkrásnějších a zároveň nejčistších architektonických projevů klasicismu na celém Slovensku. V minulosti sloužil zámek jako letní sídlo Habsburků, po první světové válce jako prezidentské letovisko. V tomto období prošel zatím posledními většími stavebními úpravami tří renesančních křídel. Topoľčianky mimořádně rád navštěvoval první československý prezident T. G. Masaryk, který sem jezdil nejen za odpočinkem, ale také tu pracoval. Poslední z prezidentů, který zde pobýval byl v roce 1951 Antonín Zápotocký.

Z klasicistního křídla zámku je dnes muzeum. Návštěvnící mohou obdivovat bohatou knihovnu, která patří mezi jednu z mála zachovaných zámeckých knihoven na Slovensku a může se pyšnit více než 14 tisíci svazky. Pozornost jistě upoutá i dobový interiér a vzácný nábytek ze 16. až 19. století s překrásnou obrazovou výzdobou a sbírkami keramiky a porcelánu. V současnosti slouží tři renesanční křídla zámku jako hotel, kde jsou pro hosty připraveny i původně zařízené apartmány. Blízký lovecký zámeček, krásný park se vzácnými dřevinami z celého světa a národní hřebčinec dělají Topoľčianky velmi oblíbeným výletním místem. Lákavou podívanou nabízí i nedaleká zubří obora, ve které na ploše zhruba 30 ha žije několik desítek zubrů. Pro blízké farmy je tradiční chov ušlechtilých plemenných koní.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 5. 2024
svátek:Hermína
dnes:
pondělí 6.5.
12 °C
zítra:
úterý 7.5.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X