www.infoglobe.cz » Víte, že? Evropské sopky I.

Víte, že? Evropské sopky I.

Publikováno: 18.9.2011
Sopky - nevypočitatelná hrozba i přírodní umělecké dílo. Fascinující podívaná i strach nahánějící hora, která může kdykoliv smést prakticky celou populaci v jejím širokém okolí, jak už se to mnohokrát v historii stalo.

NeapolDnešní díl našeho nekonečného seriálu bude věnován evropským sopkám, které ještě stále hrozí svou nepředstavitelnou ničivou silou, což však nezabránilo lidem postavit si svá obydlí na svazích i těch nejaktivnějších vulkánů Evropy.

Když se řekne sopka, většina z nás si vybaví nedávnou krizi spojenou s výbuchy islandských sopek. Ostrov ohně a ledu, jak je Island nazýván, je i přes svou krásu přeci jen obydlen zcela sporadicky, resp. je jeho život soustředěn do několika menších správních center. Příroda a drsná krajina severu je však v drtivé většině neobydlena a nehrozí tak v případě erupcí významnější ztráty na životech či majetku. Pravým opakem jsou pak sopky, na jejichž úbočí se rozkládají doslova milionové metropole.

Nejznámější evropské sopky, Etna a Vesuv, tyto parametry splňují a my se dnes podíváme, jak se lidem v jejich stínu žije.

VesuvMenší z nich – Vesuv, ční jako hrozba nad italskou Neapolí. Ač její výška nedosahuje nijak závratnou mez, pouhých 1279 metrů nad mořem, je hlavní dominantou neapolského zálivu i celé oblasti. Za celou svou historii, čítající zhruba 17 tisíc let, vybuchla více než sedmkrát. Přestože se zdá toto číslo, vzhledem ke stáří hory, naprosto zanedbatelné, je nutné si uvědomit, že zde během zničujících erupcí našlo hrob tisíce obyvatel, přičemž nejznámější katastrofou bylo zničení města Pompeje.

Lehkovážnost zdejších obyvatel, kteří po staletí považovali Vesuv za již dávno vyhaslý vulkán,Pompeje dostala tvrdou ránu koncem října roku 79 n.l., desetitisícové město zahalil mrak jedovatých plynů, žhavého popela a lávy, která společně s prachem pokryla město do výše 6 metrů! Tři dny trvající erupce, doprovázená zemětřesením, způsobila také ničivé vlny tsunami. Na své znovuobjevení čekala města Stabia a Ercolano celých 17 století! Až v roce 1738, resp. 1748 byla postupně odkrývána hrozivá historie tohoto místa. Největší objevy však proběhly až po polovině 19. století. Vážený archeolog Giuseppe Fiorelli také objevil schránky a prachové dutiny se zakonzervovanými lidskými ostatky, z jejichž pokřivených tváří lze dodnes vyčíst, co děsivého se zde tehdy událo.  

ilustracePodobný osud by však čekal i dnešní obyvatele blízké Neapole, která se však dnes topí především v hromadách odpadků. Třetí největší město Itálie s téměř pěti miliony obyvatel je tak pod permanentní hrozbou podobné katastrofy. Poslední významnější erupce zde proběhla relativně nedávno, v roce 1944. Od té doby je magmatický kotel v hloubce asi 8 kilometrů pod stálým dohledem odborníků a seismologů. Poklidný život na úpatích hory, vinice a romantické vesničky, to vše se může během několika hodin změnit k nepoznání a stejně tak osud prakticky celé Evropy. Sopečný oblak ze silné erupce by podle většiny prognóz na několik dní až týdnů zastínil slunce a nastala by sopečná noc. Vše by pokryl popel, rostliny by vlivem jedů a nedostatku světla hynuly. Letecká i běžná doprava by kolabovala. Oběti na životech by šly do milionů…

Zbývá jen doufat, že se ani ty nejčernější představy o Vesuvu nenaplní. Tento vulkán však není zdaleka jediný, naopak, o několik set kilometrů jižněji dřímá možná ještě větší strašák – sicilská Etna, ale o té až někdy příště.            

 

text: Jan Chaloupka

foto: Wikipedia commons: Pastorius ,Errabee , drew a ilustrace Discovery Channel



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pompeje
Publikováno: 4.2.2009
Sopečná tragédie, jenž postihla italské městečko Pompeje (ležící na úpatí Vesuvu) roku 79 po Kr., nám dochovala cenné informace o životě lidí té doby.

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Víte, že? Evropské sopky II.
Publikováno: 25.9.2011
Druhá nejmohutnější sopka Evropy a zároveň nejvyšší činný vulkán, to je sicilská kráska Etna. A opravdu, místní obyvatelé jí nazývají Muncibeddu, což v překladu znamená „krásná hora“.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X