www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm

Publikováno: 1.10.2007
Rožnov pod Radhoštěm leží na úpatí Vsetínských vrchů asi 12 km na východ od Valašského Meziříčí v nadmořské výšce 378 m. Městem protéká řeka Rožnovská Bečva. První zmínka se datuje k roku 1267, kdy Bruno ze Schaumburku uvedl město na seznamu svého majetku. Rožnov pod Radhoštěm je známý především svým dřevěným městečkem v areálu Valašského muzea v přírodě.

Roku 1820 zde byly založeny léčebné lázně Josefem Drobníkem. Nejdříve se zde léčilo žinčicí (ovčí syrovátka) a terénními vycházkami, postupem času se ale dostalo i na koupele a elektroléčbu. Tyto lázně sloužily k léčbě dýchacího ústrojí a srdce. Na počátku 20. století zažily lázně svůj rozkvět, během letní sezony je navštívilo až 3 000 lidí z celého světa. Po zdejší kolonádě se procházely takové kapacity jako třeba zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nebo zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel. Bohužel po druhé světové válce už nebyl obnoven provoz a dnes tyto lázně připomíná pouze lázeňský dům v městském parku.

Rožnov pod Radhoštěm

Rožnov pod Radhoštěm   Rožnov pod Radhoštěm

Dříve zde bylo velmi rozšířené tkalcovství. Roku 1687 zde vznikla papírna a od roku 1712 se zde začalo vařit pivo. Po roce 1945 zde byl vybudován podnik Tesla, počet obyvatel od této doby neustále rostl. Dnes se blíží dvaceti tisícům.

Mezi hojně navštěvovanou atrakci patří bezesporu Valašské muzeum v přírodě, kde nalezneme například sbírky k dějinám lidové kultury nebo genealogickou kartotéku rodů pocházejících z regionu Valašska. Dřevěné městečko je nejstarším areálem tohoto muzea, bylo zpřístupněno poprvé roku 1925. Každý rok se zde pořádají nejrůznější festivaly a jiné kulturní akce – ukázky starých domácích prací nebo lidového umění.

Pro milovníky kol je zde několik cyklotras různých obtížností, které nabízejí příjemný pohled po zdejším okolí. Pro pěší je zde mnoho značených turistických cest v nadmořské výšce od 350 do 1 150 m n. m. Z města lze uskutečnit i mnoho velmi zajímavých mototuristických poznávacích výletů.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikipedia.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.5.2019
Zveme vás na prohlídku rozária, kde najdete více než 800 odrůd kulturních růží a 80 druhů botanických růží v rámci akce Dny růží, která se uskuteční od 3. do 9. června.
19.5.2019
Víly, vodník, princezny a jiné pohádkové bytosti vás čekají pod Smolenickým zámkem, aby dospělé a samozřejmě hlavně děti provedli cestou dobrodružství.
18.5.2019
Židovské muzeum v Praze uzavře od 1. června 2019 kvůli plánované rekonstrukci Španělskou synagogu, která je součástí návštěvnického okruhu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Práce potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 5. 2019
svátek:Zbyšek