www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst

Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Let je krátký a příjemný a v Tuzle již jde pak všechno daleko svižněji. Když si jdeme vyzvednout předem zarezervované auto (stánky půjčoven se nacházejí hned v hlavní hale letiště), vše je vyřízeno během necelé čtvrt hodinky a my vyrážíme na nejdelší úsek naší cesty – do hlavního města Hercegoviny. Zde je opravdu důležité zdůraznit, že ač je cesta z Tuzly do Mostaru dlouhá 235 km, opravdu není reálné se tam dostat za dvě tři hodinky, jak jsme tomu zvyklí z domova. Celá Bosna a Hercegovina je často až nesmyslně pokryta nejrůznějšími omezeními rychlosti.

Mostar

Neustále se zde střídají značky s maximální povolenou rychlostí 20 až 70 km/hod a vyšší rychlost opravdu nečekejte. V celé zemi se nacházejí asi pouze dva krátké úseky dálnice, kde je povolená rychlost stejně jako u nás. My na cestě projíždíme jedním z nich, který začíná v Sarajevu a vede právě směrem na Mostar. Úsek je placený (2,5 BAM /necelých 35 Kč/ – v celém státě se dá ale platit všude i eury) a je dlouhý okolo 35 km. Další část je jako vlastně celá země stále ve výstavbě. Po válce se zde vše staví a obnovuje – domy, silnice, turistická místa, všude dochází k obrovským změnám. Je třeba dát si na to opravdu pozor a před odjezdem pořídit co nejaktuálnější mapu. GPS navigace zde fungují spíše výjimečně. Místní řidiči omezení rychlosti prakticky ignorují, což nám je ale po celou dobu pobytu opravdu záhadnou, jelikož policejní kontroly zde stojí doslova na každém rohu a aktivně zastavují, koho jen lze. My si zde však úplně s místní policií zahrávat nechceme, a tak nás čeká více jak pětihodinová cesta, která je však zpříjemněna okolní krajinou.

v centru Mostaru   v centru Mostaru

kašna pod Koski Mehmed-pašovou mešitou   Koski Mehmed-pašova mešita – interiér

V Mostaru se ubytováváme v apartmánu Deni, který se nachází přibližně 300 m od starého města, pouze parkování a cesta autem je zde kvůli úzkým uličkám více než adrenalinová. Prakticky okamžitě vyrážíme do centra, kam stačí jen seběhnout staré schody vedoucí okolo hřbitova a mešity. V Bosně a Hercegovině se snoubí několik kultur, proto je zde veliké zastoupení islámu a zároveň i judaismu, pravoslaví či katolicismu. Na břehu azurově zbarvené řeky Neretvy stojí Koski Mehmed-pašova mešita, ze které je snad nejkrásnější výhled na Starý most (Stari most). Určitě doporučuji, abyste vystoupali až nahoru, protože výhled je naprosto pohádkový. Nás už jen napadá, jak je jen možné, že město stále není přeplněné turisty. Toto místo je prostě jedinečné. Na nádvoří pod mešitou stojí kašna, kde je možné se osvěžit pitnou a velice chutnou vodou. Obdobných kašen je v zemi několik. Vedle mešity se nachází tržnice Tepa, kde lze zakoupit místní suroviny, všude okolo pak míjíme plno restaurací a krámků s nejrůznějšími suvenýry. Jako krásné místo k odpočinku a doplnění sil se nabízí terasa restaurace Kuluk, ze které je nádherný výhled na Starý most, avšak jídlo zde bohužel opravdu doporučit nelze.

výhled na protější stranu Neretvy   výhled z Koski Mehmed-pašovy mešity

výhled z Koski Mehmed-pašovy mešity Starý most a řeka Neretva

Ulicí Mala Tepa a Kujundžiluk se tedy dostáváme až k několikrát zmíněnému symbolu města – ke Starému mostu. Původní most stál až do 9. listopadu 1993, kdy byl během války ostřelováním zničen. Avšak roku 2004 byly díky dotacím ze zahraničí dokončeny opravy a most byl zrekonstruován původním kamenem. Právem je také součástí světového dědictví UNESCO.

Starý most a řeka Neretva

Starý most   výhled ze Starého mostu – Koski Mehmed-pašova mešita

na Starém mostě

Přešli jsme most, osvěžili se v ledové Neretvě a pokračujeme až ke Křivému mostu, který je miniaturou slavnějšího Starého mostu. Odtud přecházíme až k majestátnímu katolickému kostelu sv. Petra a Pavla, jehož vnitřek je v rekonstrukci. Přes řeku se poté dostáváme k další slavné osmanské stavbě – Karadjoz-begově mešitě z roku 1557.

kostel sv. Petra a Pavla  kostel sv. Petra a Pavla  kostel sv. Petra a Pavla

GPS: 43°20'14.6"N 17°48'52.3"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Bosna a Hercegovina – přírodní park Hutovo Blato a městečko Počitelj
Publikováno: 31.7.2017
Od vodopádů Kravica vyjíždíme směrem na obec Čapljina a dále pak na Stolac. K orientaci nám opět pomáhají hnědé turistické cedule podél silnice, které nás dovádějí prakticky až na místo. Po necelé půlhodině jízdy od vodopádů odbočujeme ještě před obcí Stolac na Karaotok Motel Park. Před tímto hotelem se nachází i kemp, venkovní restaurace s barem a informační centrum, kde zdejší pracovníci opravdu rádi poradí s výlety a snaží se návštěvníkům ve všem vyjít vstříc.

Bosna a Hercegovina, Blagaj – turecká atmosféra
Publikováno: 7.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Hutovo Blato a městečka Počitelj se vydáváme po hlavní silnici blíže k Mostaru. Těsně před městem však odbočujeme vpravo a pokračujeme necelých 10 km podle turistických hnědých cedulí, které nás vedou až do městečka Blagaj. Město bylo roku 1466 dobyto Turky, což se značně promítlo ve zdejší architektuře.

Bosna a Hercegovina, přírodní park Blidinje a Jablanica – nekončící cesta, krásná příroda a trocha té historie
Publikováno: 14.8.2017
Z Mostaru vyrážíme v brzkých ranních hodinách po silnici E73 směrem na Sarajevo. Projíždíme mezi nádhernými horskými sceneriemi, až dorazíme do městečka Jablanica. Zde se plánujeme zdržet až později, a proto odbočujeme v pomezí centra vlevo a míříme hlouběji do horských masivů, z nichž některé se tyčí až do výšky přes 2 000 m n. m.

Bosna a Hercegovina, Sarajevo – hlavní město
Publikováno: 21.8.2017
Po návštěvě přírodního parku Blidinje a městečka Jablanica pokračujeme dále po hlavní silnici E73 směrem na severovýchod – do Sarajeva, hlavního města Bosny a Hercegoviny. Znovu projíždíme úsek nové dálnice, který má hned několik sjezdů na Sarajevo, proto je nutné se neukvapit a opravdu počkat na centrum, jinak by se jednalo o pěknou zajížďku.

Bosna a Hercegovina – vzpomínky na zimní olympijské hry a prohlídka Tuzly
Publikováno: 28.8.2017
Náš pobyt v Bosně a Hercegovině se blíží ke konci a zbývá bohužel už jen poslední den. Máme v plánu přejet ze Sarajeva do Tuzly, kde se nachází i naše odletové letiště, předtím si však ještě chceme udělat prohlídku města a trochu se osvěžit, protože nás čeká nejteplejší den celé dovolené. Avšak ještě je jedno místo v okolí Sarajeva, které prostě musíme vidět. Jedná se o zbytky bobové a sáňkařské dráhy ze XIV. zimních olympijských her konaných v roce 1984 (tehdy ještě oficiálně v Jugoslávii). Nachází se na pohoří Trebević směrem na jihovýchod od Sarajeva, konkrétně na hoře Jahorina. Během války došlo k obrovskému poškození dráhy a její okolí bylo i značně zaminováno. Nyní trosky dráhy slouží více méně už jen jako turistická atrakce, která sice připomíná olympiádu, ale spíše však hrůzy války.


Souvisejicí fotogalerie

Bosna a Hercegovina – evropská exotika
Rok od roku se Bosna stává navštěvovanější destinací. Najdete tu totiž krásnou přírodu, vodopády,...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.2.2019
Výstaviště Holešovice hostí ve dnech 21.–24. února 28. ročník evropského veletrhu cestovního ruchu. Pro veřejnost je otevřen v pátek od 14 do 18 hodin. Páteční program veletrhu se ponese v duchu tradičního jihočeského masopustu, kdy výstavní halou projde veselý průvod masek. O víkendu můžete veletrh navštívit od 9.30 hodin.
18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 2. 2019
svátek:Patrik
dnes:
úterý 19.2.
12 °C
zítra:
středa 20.2.
9 °C