www.infoglobe.cz » Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst

Bosna a Hercegovina, Mostar – na vlastní pěst

Publikováno: 17.7.2017
V brzkých ranních hodinách vzlétáme z Bratislavy a míříme do přibližně tři čtvrtě hodiny vzdálené Tuzly – města na severu státu Bosna a Hercegovina. Trošku netradičně využíváme toto spojení z důvodu nízké ceny letenek, která se pohybuje pouze okolo 500 Kč za zpáteční cestu. Na bratislavském letišti jen dejte pozor, pasová kontrola probíhá „postaru“ i s elektronickými pasy, proto občas dochází ke značnému zdržení fronty, což vás může stát opravdu cenné minuty potřebné do uzavření gatu.

Let je krátký a příjemný a v Tuzle již jde pak všechno daleko svižněji. Když si jdeme vyzvednout předem zarezervované auto (stánky půjčoven se nacházejí hned v hlavní hale letiště), vše je vyřízeno během necelé čtvrt hodinky a my vyrážíme na nejdelší úsek naší cesty – do hlavního města Hercegoviny. Zde je opravdu důležité zdůraznit, že ač je cesta z Tuzly do Mostaru dlouhá 235 km, opravdu není reálné se tam dostat za dvě tři hodinky, jak jsme tomu zvyklí z domova. Celá Bosna a Hercegovina je často až nesmyslně pokryta nejrůznějšími omezeními rychlosti.

Mostar

Neustále se zde střídají značky s maximální povolenou rychlostí 20 až 70 km/hod a vyšší rychlost opravdu nečekejte. V celé zemi se nacházejí asi pouze dva krátké úseky dálnice, kde je povolená rychlost stejně jako u nás. My na cestě projíždíme jedním z nich, který začíná v Sarajevu a vede právě směrem na Mostar. Úsek je placený (2,5 BAM /necelých 35 Kč/ – v celém státě se dá ale platit všude i eury) a je dlouhý okolo 35 km. Další část je jako vlastně celá země stále ve výstavbě. Po válce se zde vše staví a obnovuje – domy, silnice, turistická místa, všude dochází k obrovským změnám. Je třeba dát si na to opravdu pozor a před odjezdem pořídit co nejaktuálnější mapu. GPS navigace zde fungují spíše výjimečně. Místní řidiči omezení rychlosti prakticky ignorují, což nám je ale po celou dobu pobytu opravdu záhadnou, jelikož policejní kontroly zde stojí doslova na každém rohu a aktivně zastavují, koho jen lze. My si zde však úplně s místní policií zahrávat nechceme, a tak nás čeká více jak pětihodinová cesta, která je však zpříjemněna okolní krajinou.

v centru Mostaru   v centru Mostaru

kašna pod Koski Mehmed-pašovou mešitou   Koski Mehmed-pašova mešita – interiér

V Mostaru se ubytováváme v apartmánu Deni, který se nachází přibližně 300 m od starého města, pouze parkování a cesta autem je zde kvůli úzkým uličkám více než adrenalinová. Prakticky okamžitě vyrážíme do centra, kam stačí jen seběhnout staré schody vedoucí okolo hřbitova a mešity. V Bosně a Hercegovině se snoubí několik kultur, proto je zde veliké zastoupení islámu a zároveň i judaismu, pravoslaví či katolicismu. Na břehu azurově zbarvené řeky Neretvy stojí Koski Mehmed-pašova mešita, ze které je snad nejkrásnější výhled na Starý most (Stari most). Určitě doporučuji, abyste vystoupali až nahoru, protože výhled je naprosto pohádkový. Nás už jen napadá, jak je jen možné, že město stále není přeplněné turisty. Toto místo je prostě jedinečné. Na nádvoří pod mešitou stojí kašna, kde je možné se osvěžit pitnou a velice chutnou vodou. Obdobných kašen je v zemi několik. Vedle mešity se nachází tržnice Tepa, kde lze zakoupit místní suroviny, všude okolo pak míjíme plno restaurací a krámků s nejrůznějšími suvenýry. Jako krásné místo k odpočinku a doplnění sil se nabízí terasa restaurace Kuluk, ze které je nádherný výhled na Starý most, avšak jídlo zde bohužel opravdu doporučit nelze.

výhled na protější stranu Neretvy   výhled z Koski Mehmed-pašovy mešity

výhled z Koski Mehmed-pašovy mešity Starý most a řeka Neretva

Ulicí Mala Tepa a Kujundžiluk se tedy dostáváme až k několikrát zmíněnému symbolu města – ke Starému mostu. Původní most stál až do 9. listopadu 1993, kdy byl během války ostřelováním zničen. Avšak roku 2004 byly díky dotacím ze zahraničí dokončeny opravy a most byl zrekonstruován původním kamenem. Právem je také součástí světového dědictví UNESCO.

Starý most a řeka Neretva

Starý most   výhled ze Starého mostu – Koski Mehmed-pašova mešita

na Starém mostě

Přešli jsme most, osvěžili se v ledové Neretvě a pokračujeme až ke Křivému mostu, který je miniaturou slavnějšího Starého mostu. Odtud přecházíme až k majestátnímu katolickému kostelu sv. Petra a Pavla, jehož vnitřek je v rekonstrukci. Přes řeku se poté dostáváme k další slavné osmanské stavbě – Karadjoz-begově mešitě z roku 1557.

kostel sv. Petra a Pavla  kostel sv. Petra a Pavla  kostel sv. Petra a Pavla

GPS: 43°20'14.6"N 17°48'52.3"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Bosna a Hercegovina – výlet na vodopády Kravica
Publikováno: 24.7.2017
Následující ráno se z Mostaru vydáváme na místo, na které se asi těšíme nejvíc. Nachází se až téměř u chorvatských hranic a jedná se samozřejmě o překrásné vodopády Kravica.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejkrásnější místa

1. 7. – 31. 8. 2017
1. cena:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci ve Wellness relax areálu Hnačov
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Roadster Black Night v hodnotě 7 890 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.7.2017
Jedná se o Kamenický motoráček, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli i ve státní svátek. V provozu je od 1. 4. do 29. 10. 2017.
24.7.2017
Klub slovenských turistů Liptova, město Vysoké Tatry, město Liptovský Mikuláš, Matice slovenská a obec Pribylina organizují Národní výstup na Kriváň 2017, který se uskuteční 19. srpna.
23.7.2017
Desetitisíce návštěvníků se i letos mohou těšit na Mezinárodní letecké dny SIAF 2017, které se uskuteční 26. a 27. srpna na letecké základně Sliač.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BOLÍVIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 7. 2017
svátek:Jakub
dnes:
úterý 25.7.
20 °C
zítra:
středa 26.7.
18 °C