www.infoglobe.cz » Itálie, Vincenza – Palladiův píseček

Itálie, Vincenza – Palladiův píseček

Publikováno: 15.6.2018
Podívejme se do města, jehož podobu vytvořil jediný architekt.

Na půli cesty mezi Veronou a Benátkami najdete stotisícovou Vincenzu, která je domovem památek zanesených do seznamu světového dědictví UNESCO. Konkrétně se jedná o dílo pozdně renesančního architekta Andrey Palladia. Jeho specifický architektonický rukopis – palladianismus – inspiroval mnohé architekty napříč Evropou, a dokonce jej lze nalézt i v Severní Americe.

Práce Palladia byly založeny na perspektivě, symetrii a rovněž se inspirovaly formou antických řeckých a římských chrámů. Palladiova ruka je ve městě dodnes znát, což mu dává jeho osobitou atmosféru.

                Vincenza    Andrea Palladio    Piazza dei Signori

Dnes začneme na náměstí Piazza dei Signori. V dobách starověkého Říma zde bylo místní fórum. Tomu dnes jednoznačně vévodí bazilika Palladiana. Důkladně si ji prohlédněte. Její čelo tvoří dvě patra nádherné otevřené kolonády. Ve spodním patře uvidíte dórské sloupy, v horním pak ionské. Původně však tato stavba neměla sloužit jako svaté místo, nýbrž byla zamýšlena jako místo na schůze Velkého sněmu. V prvním patře kostela se nachází 52 metrů dlouhá hala s klenutým dřevěným stropem.

bazilika Palladiana

Před západní zdí chrámu si povšimněte mramorové sochy Palladia. Uvnitř pak můžete navštívit jemu věnované muzeum, které vystavuje jím vytvořené modely, kresby a další díla.

Na náměstí dále spatříte Torre di Piazza, obrannou věž postavenou roku 1174. Není na ní patrně nic zvláštního, ale z jejích 82 metrů si můžete užít pěkný výhled na náměstí a město. Určitě vás uchvátí i nádherná stavba s cihlovou fasádou – Loggia del Capitanio. Na svědomí ji má opět Palladio. Původně rezidence benátského guvernéra je v současnosti administrativní budovou. Ta však uvnitř skrývá cenné historické poklady, například fresky od Giovannia Antonia Fasola. Díla tohoto umělce, jenž se učil u slavného benátského renesančního malíře Paola Veroneseho, najdete i v jiných stavbách od Palladia.

Teatro Olimpico

Od Piazza di Signora si uděláme přibližně desetiminutovou procházku východním směrem, dokud nedojdeme k Teatro Olimpico. Se stavbou začal Palladio roku 1580, než ji však stihl dokončit, zemřel. Dokončení díla za něj převzal architekt Vincenzo Scamozzi. Teatro Olimpico je vlastně taková renesanční variance na divadlo antického střihu, které je vůbec nejstarším dochovaným zastřešeným divadlem. Nejzajímavější částí divadla je jeho jeviště. To je navrženo tak, aby vytvářelo iluzorní dojem do dáli táhnoucích se ulic, které jsou ve skutečnosti pouze několik metrů dlouhé.

GPS: 45°32'59.7"N 11°32'59.1"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Didier Descouens, Didier Descouens (2), Didier Descouens (3), Didier Descouens (4)ErrosciaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Verona – silvestrovské oslavy
Publikováno: 24.11.2016
Pokud vás již také tolik nebaví české silvestrovské oslavy a rádi byste vyzkoušeli něco nového (ideálně spojeného s cestováním), mohu italskou Veronu právě v tomto období jedině doporučit. Ceny letenek do Milána jsou velice příjemné – je ale potřeba koupit je včas, protože přímo silvestrovská či novoroční letenka se pak může opravdu prodražit.

Itálie, Treviso – sladká zastávka
Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
14.2.2019
Jihoitalské město Matera získalo titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. Zároveň je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Ještě před několika desítkami let bylo považováno za město chudých a hrozil mu postupný rozpad. Dnes se těší ochraně UNESCO a ročně ho navštíví tisíce návštěvníků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 2. 2019
svátek:Ljuba
dnes:
sobota 16.2.
11 °C
zítra:
neděle 17.2.
11 °C