www.infoglobe.cz » Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy

Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Následující den ráno nás čeká velké přesouvání, plánujeme přejezd do Tel Avivu s tím, že Eilat více navštívíme až na konci naší cesty. Místní doprava zde funguje perfektně, autobusy i vlaky jezdí opravdu na čas, a ačkoliv je v Izraeli daleko více draho jak u nás, dopravy se to netýká. Ceny jsou nepatrně vyšší než v Čechách, někdy i srovnatelné. Čtyřhodinová cesta do Tel Avivu uteče i v autobusu poměrně rychle, krom pozorování krajiny krásné Negevské pouště si krátíme čas i na internetu. Všechny autobusy zde mají kvalitní wifi a navíc USB nabíjení u každé sedačky.

starý přístav v Jaffě   v přístavu v Jaffě

Jaffský pahorek při západu slunce

Nutno doplnit, že vyjíždíme hned ráno, jelikož je pátek a odpoledne v Izraeli začíná volno před sobotním šabatem. Pro turisty v překladu – téměř všechny obchody a doprava přestanou fungovat. Dle tohoto svátku by totiž židé neměli vůbec pracovat, jelikož se jedná o den věnovaný odpočinku. Týden zde pak začíná nedělí, kdy je vše již opět v plném proudu. Když tak chceme okolo třetí hodiny odpolední využít MHD, abychom se dostali blíže k našemu cíli – Jaffě, strávíme spolu se dvěma dalšími Izraelci půl hodiny čekáním na zastávce. Poté to i oni vzdávají a nám radí, jak nejlépe se na místo dostat. No, vyrážíme tedy pěšky. Moc se nám do toho nechce, Tel Aviv je relativně dost špinavý, Izraelci si nedělají zrovna starosti, kam zahodí odpadky. Navíc jsou tu ze všech navštívených míst snad nejvíce přemnožené kočky. Po téměř celou dobu v Tel Avivu nedokážeme utéct zápachu kočičince.

moderní centrum Tel Avivu   moderní centrum Tel Avivu

na promenádě v Tel Avivu   na tržišti v Tel Avivu

Cesta je ale nakonec příjemná, procházíme velkým tržištěm, kde se dá koupit snad naprosto vše od pestrobarevného koření po místní dezerty či suvenýry i věci do domácnosti. Za tržištěm se již dostáváme na velkou promenádu podél Středozemního moře. Zde plno Izraelců tráví svůj volný čas, jelikož se jedná o opravdu hezké místo, které nabízí příjemný únik z rušného města. V zapadajícím slunci se již ve výšce 40 metrů rozprostírá jaffský pahorek. Pod ním se nachází jeden z nejstarších přístavů na světě (okolo 4000 let). Z přístavu se také dostáváme přímo do centra staré Jaffy. Po schodech vstupujeme na náměstí Kdumim Square, kde se nachází plno kaváren, galerií i návštěvnické centrum. U stánků můžete pak ochutnat například pražené fazole. Nad náměstím se tyčí římskokatolický klášter sv. Petra. Ihned vedle náměstí se nachází pěkné zahrady Gan HaPisga, odkud je krásný výhled na moderní centrum Tel Avivu.

klášter sv. Petra – pohled ze zahrad Gan HaPisga   klášter sv. Petra

Pokud plánujete navštívit Jaffu mimo šabat, určitě nevynechejte také zdejší bleší trh či nedalekou hodinovou věž z roku 1903, nacházející se na Clock Tower Square.

GPS: (letiště Ovda) 29°57'03.2"N 34°56'10.7"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Palestina, Betlém – na skok z Izraele
Publikováno: 28.5.2018
Ještě než se vydáme zpět na jih Izraele do města Eilat, čeká nás krátký výlet za hranice sousedního státu. Jedná se o Palestinu. Z necelých 4 milionů obyvatel zde žijí převážně muslimové a mluví se zde arabsky. Mezi Izraelem a Palestinou probíhají neustálé konflikty pramenící ze sporů o území a vymezení hranic.

Izrael, Jeruzalém – za hradbami Starého Města
Publikováno: 21.5.2018
Nejen jeruzalémské Staré Město ukrývá opravdové turistické poklady, proto se dnes vydáváme na procházku, která vede přímo za jeho hradbami. Začínáme na hoře Sion, jejíž jméno je pro židy pouze jiným výrazem pro stát Izrael. Tato hora se nachází za jihozápadní hradbou Starého Města, je tu prý pohřben biblický král David a měla zde probíhat velice známá poslední večeře Páně.

Izrael, Jeruzalém – Staré Město
Publikováno: 14.5.2018
Brzo ráno vyrážíme z Haify autobusem do Jeruzaléma, historicky proslulého města. Zde plánujeme strávit nadcházející dvě noci. Bydlíme jen pár kroků od Damašské brány, která je jedním ze vstupů do slavného Starého Města.

Izrael – město Haifa a hora Karmel
Publikováno: 7.5.2018
Z Tel Avivu se ráno vydáváme vlakem směrem na sever, abychom navštívili krásné město Haifa a udělali si procházku ve zdejším národním parku. Cesta vlakem je opravdu pohodlná, jedeme přesně na čas a ve stanicích je dostupná i wi-fi.

Izrael – pevnost Masada a koupání v Mrtvém moři
Publikováno: 30.4.2018
Z překrásné oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavní silnici podél Mrtvého moře, abychom navštívili slavnou starověkou pevnost Masada. Tato historická památka je součástí světového dědictví UNESCO již od roku 2001 a patří k hlavním turistickým atrakcím celého Izraele.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael – Eilat a okolí
Publikováno: 4.6.2018
Dnes nás čeká náš poslední den v Izraeli. A protože domů letíme až v noci, hned ráno si půjčujeme auto a čeká nás opravdu různorodý program.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 12. 2018
svátek:Lucie
dnes:
čtvrtek 13.12.
-1 °C
zítra:
pátek 14.12.
-1 °C