www.infoglobe.cz » Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy

Izrael – přílet a návštěva Tel Avivu a Jaffy

Publikováno: 16.4.2018
Let do Izraele trvá přibližně 4 hodiny, je nutné však přičíst ještě necelou hodinu, než se z letiště v Ovdě dostanete do centra Eilatu. My přilétáme ve čtvrtek okolo jedenácté hodiny večerní a až v půl jedné ráno se zdárně dostáváme do postele. Určitě také dejte pozor na výběr ubytování. Lacinější varianty se zde provozují nejspíše načerno, tudíž je nutné předem s majiteli ubytování domluvit čas příjezdu. Doporučuji také projít si důkladněji hodnocení ubytování, my se hned na prvním místě trochu děsíme nad opravdu špinavým pokojem.

Následující den ráno nás čeká velké přesouvání, plánujeme přejezd do Tel Avivu s tím, že Eilat více navštívíme až na konci naší cesty. Místní doprava zde funguje perfektně, autobusy i vlaky jezdí opravdu na čas, a ačkoliv je v Izraeli daleko více draho jak u nás, dopravy se to netýká. Ceny jsou nepatrně vyšší než v Čechách, někdy i srovnatelné. Čtyřhodinová cesta do Tel Avivu uteče i v autobusu poměrně rychle, krom pozorování krajiny krásné Negevské pouště si krátíme čas i na internetu. Všechny autobusy zde mají kvalitní wifi a navíc USB nabíjení u každé sedačky.

starý přístav v Jaffě   v přístavu v Jaffě

Jaffský pahorek při západu slunce

Nutno doplnit, že vyjíždíme hned ráno, jelikož je pátek a odpoledne v Izraeli začíná volno před sobotním šabatem. Pro turisty v překladu – téměř všechny obchody a doprava přestanou fungovat. Dle tohoto svátku by totiž židé neměli vůbec pracovat, jelikož se jedná o den věnovaný odpočinku. Týden zde pak začíná nedělí, kdy je vše již opět v plném proudu. Když tak chceme okolo třetí hodiny odpolední využít MHD, abychom se dostali blíže k našemu cíli – Jaffě, strávíme spolu se dvěma dalšími Izraelci půl hodiny čekáním na zastávce. Poté to i oni vzdávají a nám radí, jak nejlépe se na místo dostat. No, vyrážíme tedy pěšky. Moc se nám do toho nechce, Tel Aviv je relativně dost špinavý, Izraelci si nedělají zrovna starosti, kam zahodí odpadky. Navíc jsou tu ze všech navštívených míst snad nejvíce přemnožené kočky. Po téměř celou dobu v Tel Avivu nedokážeme utéct zápachu kočičince.

moderní centrum Tel Avivu   moderní centrum Tel Avivu

na promenádě v Tel Avivu   na tržišti v Tel Avivu

Cesta je ale nakonec příjemná, procházíme velkým tržištěm, kde se dá koupit snad naprosto vše od pestrobarevného koření po místní dezerty či suvenýry i věci do domácnosti. Za tržištěm se již dostáváme na velkou promenádu podél Středozemního moře. Zde plno Izraelců tráví svůj volný čas, jelikož se jedná o opravdu hezké místo, které nabízí příjemný únik z rušného města. V zapadajícím slunci se již ve výšce 40 metrů rozprostírá jaffský pahorek. Pod ním se nachází jeden z nejstarších přístavů na světě (okolo 4000 let). Z přístavu se také dostáváme přímo do centra staré Jaffy. Po schodech vstupujeme na náměstí Kdumim Square, kde se nachází plno kaváren, galerií i návštěvnické centrum. U stánků můžete pak ochutnat například pražené fazole. Nad náměstím se tyčí římskokatolický klášter sv. Petra. Ihned vedle náměstí se nachází pěkné zahrady Gan HaPisga, odkud je krásný výhled na moderní centrum Tel Avivu.

klášter sv. Petra – pohled ze zahrad Gan HaPisga   klášter sv. Petra

Pokud plánujete navštívit Jaffu mimo šabat, určitě nevynechejte také zdejší bleší trh či nedalekou hodinovou věž z roku 1903, nacházející se na Clock Tower Square.

GPS: (letiště Ovda) 29°57'03.2"N 34°56'10.7"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Izrael: Zeď nářků – nejposvátnější místo Židů
Publikováno: 26.6.2013
V největším izraelském městě Jeruzalémě se nachází mnoho pamětihodností, posvátných míst a symbolů různých náboženství. Jednou z takových památek je i Zeď nářků, nebo Západní zeď, která láká miliony poutníků z celého světa, aby právě u ní vyslovili své modlitby.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikováno: 23.4.2018
Dnes nás čeká návštěva slavného území Qasr al-Yahud, které leží na východním břehu řeky Jordán, a poté výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Kumrán – svitky od Mrtvého moře
Publikováno: 17.7.2013
Dnes se vydáme na jednu z nejznámějších archeologických lokalit světa do Kumránu, který se nachází na severozápadním břehu Mrtvého moře, v blízkosti města Jericho. Toto místo se proslavilo nálezem vzácných tzv. svitků od Mrtvého moře, nazývaných také Kumránské rukopisy.

Izrael: Cézarea Přímořská – Herodesovo město
Publikováno: 10.7.2013
Cézarea Přímořská, nazývaná také Cézarei, nebo řecky Kaisareie je město nacházející se na Izraelské pobřežní planině u Středozemního moře, nedaleko většího města Hadera. Toto historicky důležité město patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi a proč je tomu tak, si povíme v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

Izrael: Putování po Svaté zemi III.
Na Zemi snad není posvátnejšího místa než je stát Izrael a jeho památky. Většina pamětihodností j...

Izrael: Putování po Svaté zemi II.
Snad největší perlou Blízkého východu je stát Izrael, který v sobě spojuje bohatou historii, rozm...

Izrael: Putování po Svaté zemi I.
Židovský stát Izrael leží na Blízkém východě, v oblasti jihozápadní Asie, u pobřeží Středoze...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.4.2018
Letošní jarní etapa Flory Olomouc zahájí oslavy 60. výročí květinových výstav v Olomouci a ponese narozeninový název Pugét pro Floru. Potrvá od čtvrtka 23. do neděle 26. dubna. Kytice doslova zaplaví prostor celého pavilonu. V netradičních prostorových instalacích se budou vznášet nad hlavami a umožní vám tak jedinečný kontakt s exponáty.

23.4.2018
I letos se v Bratislavě uskuteční městský open air festival Bratislavský majáles, který s sebou přinese hudebně-kulturní program s ohromným ohňostrojem na Dunaji.

22.4.2018
Oblastní organizace cestovního ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardějov zaznamenala i v roce 2017 růst návštěvnosti turistických provozů a zařízení v regionu, kde působí. Návštěvnost se zvýšila o téměř 6 % a dosáhla 52 492 osob. Počet přenocování těchto turistů se zvýšil o 4,3 %. Průměrně strávil jeden turista v regionu šest nocí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 4. 2018
svátek:Jiří
dnes:
úterý 24.4.
22 °C
zítra:
středa 25.4.
23 °C