www.infoglobe.cz » Španělsko, Mallorca: Palma

Španělsko, Mallorca: Palma

Publikováno: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálně pouze Palma) je hlavní a zároveň největší město Baleárských ostrovů. A jak si tu užijete dovolenou?

Město Palma leží na jihozápadním pobřeží Mallorcy a díky síti dálnic je snadno dostupné z většiny turistických destinací ostrova. Není ani nutné pronajímat si vlastní automobil, z větších center jezdí pravidelné linky přímo do hlavního města prakticky každou hodinu. Navíc hromadná doprava je zde na vysoké úrovni, autobusy jsou čisté a klimatizované a zakoupení jízdenky u řidiče není problémem ani pro ty, kteří nevládnou žádným světovým jazykem.

katedrála

Většina návštěvníků vystupuje dle doporučení delegátů cestovních kanceláří na zastávce Katedrála (Catedral) nebo o kousek dále na zastávce Náměstí Královny Porta Principal (západni brána katedrály)(Plaza de la Reina), a dostávají se tak rovnou k dominantě celé metropole – katedrále Panny Marie (Catedral Sa Seu). Tato gotická stavba, rozkládající se na ploše více než 6 500 m2, patří k největším svatým chrámům v Evropě. Její výstavba započala již v roce 1230, dokončena však byla až roku 1587 a za svou dnešní podobu vděčí geniálnímu španělskému architektovi A. Gaudímu.palác Almudaina Exteriér katedrály uchvátí na první pohled, ohromující je však také prohlídka interiéru. Rozlehlý vnitřní prostor se skládá ze 3 chrámových lodí a díky velkým růžicovým oknům překvapí množstvím světla, ne nadarmo se jí přezdívá katedrála světla.

Pod ní se rozkládá místo jako dělané k relaxaci – Parc de la Mar – s jezerem s vodotryskem. Zajímavostí je, že jezero je speciálně upraveno tak, aby se v něm zrcadlila katedrála. 

Hned vedle katedrály pak stojí další významná památka – palác Almudaina, původní sídlo maurských vezírů a později rezidenční palác mallorských králů. Nepřehlédnutelná stavba, která v současnosti slouží jako muzeum, dotváří celkový obraz města. Z hradeb je navíc nádherný výhled na celý Palmský záliv.

Palmský záliv 

Katedrála a její blízké okolí je pravým rájem turistů – najdete zde velké množství kaváren a restaurací, krámků se suvenýry a pouličních prodejců. Pokud se necháte zlákat k posezení v některé z hospůdek (a je těžké odolat, neboť vás číšníci zvou doslova na každém kroku), objednejte si typické „churros“ – podlouhlé španělské koblihy, které se namáčejí do čokolády a jsou skutečně výborné. Je však nutné počítat s poněkud vyšší cenou, než kdybychom si stejný pokrm objednali v obyčejné kavárně na druhém konci města.

Parc da le Mar   městský park

Pokud zrovna nepatříte k velkým příznivcům pěší chůze nebo s sebou máte děti, které procházka městem nebaví, je možné projet historickým centrem v koňské drožce, přičemž stanoviště těchto povozů naleznete hned u katedrály.

drožky na ulici u katedrály

Když se vydáte od katedrály a paláce po nábřeží, dostanete se k budově burzy La Lonja de los Mercaderes, jednomu z mistrovských děl gotické architektury. La Lonja sloužila jako obchodní dům, dnes plní úlohu výstavní síně.

Najdete tu množství různých parků, zahrad a zelených ploch, zvláštností města jsou však tzv. torrentes (kanály). Tato uměle vytvořená říční koryta byla vystavěna za účelem sbírání a usměrňování vody. Na celé Mallorce je jen několik málo řek, které navíc v létě často úplně vysychají a v zimě naopak nezvládají nápor vody z vydatných dešťů. Konkrétně kanál Torrente de Sa Riera, probíhající celým centrem Palmy, má nádherné okolí a v noci je osvětlený.

 kanál Torrente de Sa Riera

Historickým centrem s katedrálou a jejím okolím však pamětihodnosti města nekončí. Pokud rádi vnímáte celkovou atmosféru měst a běžný život v nich, doporučuji prohlídku katedrály nechat na samotný konec výletu. Zastávky Catedral a Placa de la Reina opomeňte a vystupte až na Estació Intermodal. Nelekejte se, když autobus po dlouhém projíždění městem s několika málo rychlými zastávkami zajede do podzemí – jste na správném místě. Poté co z hlavního nádraží vyjdete, ocitnete se na velkém Španělském náměstí (Plaza de España) s jezdeckou sochou krále Jakuba I. Aragonského. 

Plaza de España

Náměstí je pravým srdcem celé metropole a vstupní branou do centra města. Nyní už můžete poznávat město takové, jaké skutečně je. Přitom nemusíte mít strach, že zabloudíte, protože katedrála je natolik dominantní, že se zpět k ní vždy bez problémů dostanete. Palma je krásné, relativně čisté a bezpečné město, ve kterém si dovolenou určitě užijete.

GPS: 39°34'02.5"N 2°38'55.5"E

 

Text: Táňa Vařachová

Foto: Táňa Vařachová, Wikimedia Commons: Taxiarchos228Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Mallorca – ostrov zážitků a přírodních krás
Publikováno: 21.1.2018
Dnes vás zavedeme na španělský ostrov Mallorca, který se nachází v západní části Středozemního moře a je součástí autonomní oblasti Baleárských ostrovů. Přestože za okny momentálně probíhá zima v plném proudu, právě začátek roku je ideálním na plánování letní dovolené. Proto se můžete následujícími řádky inspirovat a alespoň trochu poznat lákadla tohoto zářivého ostrova.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum - VIDEO
Publikováno: 21.4.2015
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko, Mallorca – ostrovní ráj
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme na jeden z Baleárských ostrovů – Mallorcu. Tento největší ...

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko – v rytmu flamenca
Španělsko (oficiálně Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí s Por...

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...

Španělsko III.: Barcelona - památky
V historickém centru Barcelony je neuvěřitelně snadné zabloudit. Vždy se ale ocitnete u nějaké ka...

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v samém srdci španělské provincie Katalánsko. Založi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.4.2018
Zahájení v pořadí již sedmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 25. do neděle 29. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
20.4.2018
Největší cestovatelský portál na světě opět sestavil žebříčky těch nejoblíbenějších destinací na světě.
19.4.2018
Historický festival v Libušíně u Kladna má už svoji tradici. Letošní 27. ročník přinese setkání dvou tisícovek šermířů do údolí pod bývalé hradiště kněžny Libuše. Rytířské turnaje, doprovodný program a zatím největší středověká bitva v ČR se koná v sobotu 21. dubna od 12 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 4. 2018
svátek:Alexandra
dnes:
sobota 21.4.
25 °C
zítra:
neděle 22.4.
24 °C