www.infoglobe.cz » Španělsko, Mallorca: Palma

Španělsko, Mallorca: Palma

Publikováno: 21.6.2017
Palma de Mallorca (oficiálně pouze Palma) je hlavní a zároveň největší město Baleárských ostrovů. A jak si tu užijete dovolenou?

Město Palma leží na jihozápadním pobřeží Mallorcy a díky síti dálnic je snadno dostupné z většiny turistických destinací ostrova. Není ani nutné pronajímat si vlastní automobil, z větších center jezdí pravidelné linky přímo do hlavního města prakticky každou hodinu. Navíc hromadná doprava je zde na vysoké úrovni, autobusy jsou čisté a klimatizované a zakoupení jízdenky u řidiče není problémem ani pro ty, kteří nevládnou žádným světovým jazykem.

katedrála

Většina návštěvníků vystupuje dle doporučení delegátů cestovních kanceláří na zastávce Katedrála (Catedral) nebo o kousek dále na zastávce Náměstí Královny Porta Principal (západni brána katedrály)(Plaza de la Reina), a dostávají se tak rovnou k dominantě celé metropole – katedrále Panny Marie (Catedral Sa Seu). Tato gotická stavba, rozkládající se na ploše více než 6 500 m2, patří k největším svatým chrámům v Evropě. Její výstavba započala již v roce 1230, dokončena však byla až roku 1587 a za svou dnešní podobu vděčí geniálnímu španělskému architektovi A. Gaudímu.palác Almudaina Exteriér katedrály uchvátí na první pohled, ohromující je však také prohlídka interiéru. Rozlehlý vnitřní prostor se skládá ze 3 chrámových lodí a díky velkým růžicovým oknům překvapí množstvím světla, ne nadarmo se jí přezdívá katedrála světla.

Pod ní se rozkládá místo jako dělané k relaxaci – Parc de la Mar – s jezerem s vodotryskem. Zajímavostí je, že jezero je speciálně upraveno tak, aby se v něm zrcadlila katedrála. 

Hned vedle katedrály pak stojí další významná památka – palác Almudaina, původní sídlo maurských vezírů a později rezidenční palác mallorských králů. Nepřehlédnutelná stavba, která v současnosti slouží jako muzeum, dotváří celkový obraz města. Z hradeb je navíc nádherný výhled na celý Palmský záliv.

Palmský záliv 

Katedrála a její blízké okolí je pravým rájem turistů – najdete zde velké množství kaváren a restaurací, krámků se suvenýry a pouličních prodejců. Pokud se necháte zlákat k posezení v některé z hospůdek (a je těžké odolat, neboť vás číšníci zvou doslova na každém kroku), objednejte si typické „churros“ – podlouhlé španělské koblihy, které se namáčejí do čokolády a jsou skutečně výborné. Je však nutné počítat s poněkud vyšší cenou, než kdybychom si stejný pokrm objednali v obyčejné kavárně na druhém konci města.

Parc da le Mar   městský park

Pokud zrovna nepatříte k velkým příznivcům pěší chůze nebo s sebou máte děti, které procházka městem nebaví, je možné projet historickým centrem v koňské drožce, přičemž stanoviště těchto povozů naleznete hned u katedrály.

drožky na ulici u katedrály

Když se vydáte od katedrály a paláce po nábřeží, dostanete se k budově burzy La Lonja de los Mercaderes, jednomu z mistrovských děl gotické architektury. La Lonja sloužila jako obchodní dům, dnes plní úlohu výstavní síně.

Najdete tu množství různých parků, zahrad a zelených ploch, zvláštností města jsou však tzv. torrentes (kanály). Tato uměle vytvořená říční koryta byla vystavěna za účelem sbírání a usměrňování vody. Na celé Mallorce je jen několik málo řek, které navíc v létě často úplně vysychají a v zimě naopak nezvládají nápor vody z vydatných dešťů. Konkrétně kanál Torrente de Sa Riera, probíhající celým centrem Palmy, má nádherné okolí a v noci je osvětlený.

 kanál Torrente de Sa Riera

Historickým centrem s katedrálou a jejím okolím však pamětihodnosti města nekončí. Pokud rádi vnímáte celkovou atmosféru měst a běžný život v nich, doporučuji prohlídku katedrály nechat na samotný konec výletu. Zastávky Catedral a Placa de la Reina opomeňte a vystupte až na Estació Intermodal. Nelekejte se, když autobus po dlouhém projíždění městem s několika málo rychlými zastávkami zajede do podzemí – jste na správném místě. Poté co z hlavního nádraží vyjdete, ocitnete se na velkém Španělském náměstí (Plaza de España) s jezdeckou sochou krále Jakuba I. Aragonského. 

Plaza de España

Náměstí je pravým srdcem celé metropole a vstupní branou do centra města. Nyní už můžete poznávat město takové, jaké skutečně je. Přitom nemusíte mít strach, že zabloudíte, protože katedrála je natolik dominantní, že se zpět k ní vždy bez problémů dostanete. Palma je krásné, relativně čisté a bezpečné město, ve kterém si dovolenou určitě užijete.

GPS: 39°34'02.5"N 2°38'55.5"E

 

Text: Táňa Vařachová

Foto: Táňa Vařachová, Wikimedia Commons: Taxiarchos228Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích - VIDEO
Publikováno: 12.5.2015
Do katalánského hlavního města jsem přijel s rodinou na týden přes vánoční svátky. A protože rád poznávám kulturu dané země, strávil jsem spoustu času bloumáním po ulicích a parcích, chodil jsem snídat do malých zapadlých kavárniček spolu s místními, užíval si několikahodinové večeře s výborným tapas a ještě lepším vínem a snažil se poznat co nejvíc nových lidí. Jen škoda, že neumím ani španělsky, natož katalánsky.

Mallorca – ostrov zážitků a přírodních krás
Publikováno: 21.1.2018
Dnes vás zavedeme na španělský ostrov Mallorca, který se nachází v západní části Středozemního moře a je součástí autonomní oblasti Baleárských ostrovů. Přestože za okny momentálně probíhá zima v plném proudu, právě začátek roku je ideálním na plánování letní dovolené. Proto se můžete následujícími řádky inspirovat a alespoň trochu poznat lákadla tohoto zářivého ostrova.

Španělsko, Ibiza – hlavní město Eivissa a výlet na ostrov Formentera
Publikováno: 14.7.2018
Ibiza je ostrov v Baleárském souostroví s rozlohou 571 km². Je osmým největším španělským ostrovem a společně s ostrovem Formentera je hlavní součástí skupiny Illes Pitiüses (Borovicové ostrovy). Ibiza je ostrov plný zábavy, nikdy nekončících večírků a bujarého života jak na plážích, tak ve městech.

Španělsko III.: Barcelona - stovky let historie aneb kam za památkami - VIDEO
Publikováno: 5.5.2015
V úzkých uličkách historického centra Barcelony je až neuvěřitelně jednoduché zabloudit. Vždy máte ale jistotu, že po chvíli narazíte na katedrálu nebo alespoň menší chrám. Z dálky nejsou vidět, prostě se u nich najednou vynoříte. Naopak slavná Sagrada Família je vidět už dlouhou dobu před tím, než k ní dorazíte.

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum - VIDEO
Publikováno: 21.4.2015
Druhé největší město Španělska, katalánské centrum, velmi oblíbený cíl digitálních nomádů a hlavně místo, odkud si přivezete nespočet krásných zážitků. Barcelona je velice vstřícná pro všechny typy cestovatelů a můžete ji navštívit v kterékoliv roční období.

Španělsko II.: Tibidabo - posvátná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikováno: 28.4.2015
Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. Hora Tibidabo se tyčí na severozápadě města a bezpečně ji poznáte podle monumentálního bílého chrámu na vrcholu.


Souvisejicí fotogalerie

Španělsko, Mallorca – ostrovní ráj
V naší dnešní fotogalerii vás zavedeme na jeden z Baleárských ostrovů – Mallorcu. Tento největší ...

Španělsko: Barcelona – přímořská kráska
Město, které nikdy nespí! Asi tak bychom velmi ve zkratce charakterizovali druhé největší španěls...

Španělsko – v rytmu flamenca
Španělsko (oficiálně Španělské království) leží na Pyrenejském poloostrově, o který se dělí s Por...

Španělsko: Křížem krážem Valencií II.
Druhá procházka po krásném španělském velkoměstě. Foto: Maxim Kucer

Španělsko: Křížem krážem Valencií I.
Valencie je hlavním městem stejnojmenné provincie. Město obývá přes 800 tisíc lidí, kteří mohou b...

Španělsko: Barcelona - město snů
Barcelona je hlavním městem Katalánska, autonomní španělské provincie ležící na severovýchodě zem...


Souvisejicí videa

Španělsko IV.: Barcelona - rušný život na ulicích
Barcelona je ideální destinací snad úplně pro každého. Můžete zde chodit po památkách a galeriích...

Španělsko III.: Barcelona - památky
V historickém centru Barcelony je neuvěřitelně snadné zabloudit. Vždy se ale ocitnete u nějaké ka...

Španělsko I.: Barcelona - katalánské centrum
Barcelona leží na pobřeží Středozemního moře v samém srdci španělské provincie Katalánsko. Založi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C