www.infoglobe.cz » Chodovská tvrz

Chodovská tvrz

Publikováno: 28.9.2010
Pražské Jižní Město – obytný kolos stavěný od 70. let minulého století, má přes svůj dominantní „panelákový“ ráz několik míst, která z kulturněhistorického hlediska nesporně patří mezi místa, jež zde stojí za to navštívit. Jedním z nich je i Chodovská tvrz.

Chodovská tvrzSpory o založení

O to, kdo tvrz postavil, se vedou spory. Je několik variant. Tvrz mohla být ve 13. století založena někým z větve rodů Hrabišiců, templáři či strážci božího hrobu, též známými jako jeruzalémští rytíři. Základ materiálu, který byl použit na její výstavbu, byly lomové kameny, z nichž bylo vytvořeno zdivo. Přístup do ní byl na západní straně tvořen dřevěným mostem a na stejné straně se rozkládal i hospodářský dvůr, což se ve 14. století stávalo oblíbenou praxí, neboť tím byla tvořena ekonomická a správní centra jednotlivých panství.

I když tvrz byla postavena již ve 13. století, první písemná zmínka je datována o celých dvě stě let později a to z roku 1421, kde byla označena jako zabraný majetek zderazského kláštera. Křížovníci ze Zderaze se na začátku 15. století snažili povznést úroveň jimi vlastněné tvrze a ve stejné době začaly v jejím okolí vznikat první rybníky. Vzhledem k tomu, že země začínala pociťovat otřesy husitského hnutí, které dolehly i na zderazský klášter, jenž byl pražskými husity zpustošen, dolehly události i na vzdálenou Chodovskou tvrz. Ta měla poznat brzy, avšak pouze na epizodní desetiletí, nového majitele, lijce děl jménem Jan, do jehož majetku se dostaly i nedaleké Litochleby a pravděpodobně i Šeberov.

Chodovská tvrzChodovská tvrzChodovská tvrz

Do čela chodovského panství se roku 1471 dostala „chodovská paní Machna“. Ta patřila mezi odpůrce krále Jiřího z Poděbrad (1420-1471) a pražský purkrabí nařídil, aby všem neposlušným pánům a rytířům byl za trest odehnán a zabaven dobytek. Machna, a s ní mnoho dalších, stádo dostihli na Dobytčím trhu (dnes Karlovo náměstí) a sama pak vytrhla jednomu z purkrabských žoldnéřů meč a prý jich několik pobila.

 

Úpadek a vzestup

V období třicetileté války (1618-1648), kdy patřila rodu Michnů, začala Chodovská tvrz a její okolí chátrat, protože nejistá doba majitele odradila od jakýchkoliv investic. V roce 1676 přešla stavba do majetku benediktinského kláštera, který ji přestavěl do podoby zámečku, který měl sloužit jako místo odpočinku pro mnichy.

Chodovská tvrzChodovská tvrzChodovská tvrz

Roku 1801 se posledními majiteli tvrze stali Korbové z Weidenheimu a právě z druhé poloviny 19. století se zachoval i dobový popis:

„Přes vrchnostenský dvůr se dostaneme ke kruhovitě vystavěné budově. Svými čerstvě nahozenými zdmi, jasně červenou střechou a zelenými žaluziemi se podobá dosti slušnému modernímu letohrádku. Se statkem je spojena plotem a dovnitř nyní vedou úzké schody, které jsou užívány jako průchod k hospodářským účelům“ (Bartoň, Jiří. Chodovská tvrz).

Pro zajímavost - chodovské panství, jehož součástí tvrz byla, roku 1897, kdy patřilo Ludvíku Korba-Weidenheimovi, zaujímalo rozlohu kolem 230 hektarů půdy. Patřil k němu park, dvůr a lihovar, který se však velmi nevyužíval.

 

Chodovská tvrzChodovská tvrz dnes

V letech 1984-1988 prošla tvrz rekonstrukcí a jejím novým uživatelem se stal Kulturní dům Jižní Město. V posledních letech je Chodovská tvrz významným střediskem kulturního života Jižního Města. Program je vskutku bohatý – několikrát týdně zde můžete navštívit komorní koncerty, umělecké výstavy, hrají se divadelní pohádky pro děti, či se zde konají svatby nebo vítání občánků.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Tvrz Kouty
Publikováno: 1.3.2009
Dříve tvrz, dnes už jen zříceniny několika málo zdí, najdeme uprostřed malého rybníčku, vzniklého zavodnním příkopu. Malý ostrůvek, na kterém leží, má nejširší průměr 18 metrů, rybník 27 metrů.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 27. 4. 2024
svátek:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zítra:
neděle 28.4.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X