www.infoglobe.cz » ČR, Klenová u Klatov: hrad, zámek a galerie

ČR, Klenová u Klatov: hrad, zámek a galerie

Publikováno: 7.4.2016
Dobrým tipem na výlet pro milovníky historie a umění je návštěva Klenové. V malebné krajině šumavského podhůří s dalekými výhledy a nenáročným terénem na procházku si skvěle odpočinete od všednodenních starostí.

Asi 15 km jižně od Klatov, blízko Janovic nad Úhlavou, se na vyvýšeném místě ve stejnojmenné obci nachází v jediném areálu hrad a zámek Klenová. Celý objekt patří Galerii Klatovy, a tak kromě samotné stavby můžete obdivovat i krátkodobé výstavy současného domácího i zahraničního umění.

Klenová

Přijedete-li autem, budete nejspíš parkovat před barokní sýpkou. To je také galerijní objekt. Než půjdete na samotný hrad, projděte se vzrostlou starou alejí ke kapli sv. Felixe. Ta byla vystavěna na konci 19. století na místě dřívějšího předsunutého hrádku. Na přilehlou louku svítí slunce a bude se tu hodit pikniková deka.

kaple sv. Felixe   sv. Jan Nepomucký pod hradem Klenová

Okolí dotvářejí sochy a umělecké objekty rozmístěné volně v prostoru a krajině. Nejdéle tu stojí barokní sv. Jan Nepomucký, společnost mu dělá bronzový býk Vincence Vinglera. Za sýpkou je například nepřehlédnutelná bronzová sépie Jaroslava Róny a vůbec celé okolí je pojato jako sochařský park. Na nádvoří hradu je pak kolem letitého jírovce galerie pískovcových soch z 19. století.

Klenová, starý hrad   kolem hradu

Hrad byl založen zřejmě ve 13. století pány z Klenové, během staletí prošel mnoha stavebními úpravami. Chátrat začal v 17. století, ovšem v polovině 19. století byly ruiny hradu romanticky upraveny a zakonzervovány majitelem Eduardem Stadionem. Gotický ráz stavby byl tímto zásahem poznamenán, nicméně šlo o velkorysé a do té doby nebývalé gesto – uchovat stavební památku pro její estetickou a kulturní hodnotu. Byl v té době zasypán hradní příkop, dostavěna hranolová věž s pseudogotickým cimbuřím a přestavěn hradní palác. Hradní brána a kaple nad vnitřní branou pocházejí rovněž z té doby. Dnes můžete hrad fotit z tisíce úhlů a snímky si nebudou vůbec podobné. Nejznámější pohled na Klenovou je ale z trávníku hradního nádvoří.

Klenová, archiv GKK, M. Polák

Hrabě Stadion nechal také přistavět křídlo novogotického zámku. V něm jsou nyní výstavní místnosti, ale i svatební sál, který býval zámeckou knihovnou, rytířský sál a také restaurace. Ta nese jméno zdejšího nejslavnějšího rodáka Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Kryštof Harant se zde narodil roku 1564 a stihl být úspěšným diplomatem, válečníkem, spisovatelem, cestovatelem, vzdělával se v hudbě a výtvarném umění. Byl popraven roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze mezi 21 českými pány. Poslední soukromou majitelkou byla až do roku 1951 malířka Vilma Vrbová – Kotrbová, s jejímiž díly se zde také můžete setkat.

rytířský sál, archiv GKK, M.Polák   svatební síň, archiv GKK, M.Polák

zámecké křídlo na Klenové

Prohlídka s průvodcem trvá 40 min, vstupné je v roce 2018 stanoveno na 80 a 40 Kč a zahrnuje prohlídku hradu, stálé expozice v přízemí zámku a dočasných výstav (zámek, sýpka, exteriéry hradu) a dále vstupenka platí i pro jeden vstup do Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech. Pokud budete mít štěstí na počasí, nabídne vám hrad nezapomenutelné výhledy do dalekého okolí. Nezapomeňte také obejít celý hrad po stezce kolem hradního příkopu. V blízkosti je pak ještě častým cílem vycházek torzo barokní loretánské kaple na protějším kopci, ke kterému nejlépe dojdete z osady Loreta. Zajímavý by byl i monumentální barokní zámek v Týnci, dílo stavitele Giovanni Battisty Alliprandiho, ten je však v soukromém vlastnictví a nepřístupný.

A znáte Klatovy?

GPS: 49°19'54.0"N 13°13'43.2"E

www.gkk.cz

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Miluše Svátková, archiv GKK (M. Polák)Diskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

ČR, Sušice: královské město na Otavě – VIDEO
Publikováno: 7.10.2014
Sušice se mezi lidmi proslavila svou legendární továrnou na výrobu sirek a mezi vodáky svým kempem, odkud většina z nich začíná svou pouť po řece Otavě. Stojí na samé hranici s Národním parkem Šumava a CHKO Šumava, což poslední dobou přidává Sušici na turistickém významu.

ČR: Vodní hrad Švihov
Publikováno: 14.4.2016
Unikátní obranný systém založený na možnosti v krátké době zatopit nejen příkopy kolem hradu, ale i rozbahnit široké okolí vodou z Úhlavy dělal ze Švihova nedobytnou pevnost. Pojďme se podívat, co se z této důmyslné stavby do dnešních dnů zachovalo. Hrad i dnes budí údiv.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikováno: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou historií rýžování zlata, kterou procházela obchodní Zlatá stezka. Dnes celoročně navštěvované rušné turistické centrum. Území slatí, smíšených lesů a okolních obcí vytváří oblast zvanou Kvildsko, kde v krajině chladného podnebí, s polohou více jak 1000 metrů nad mořem, přesto najdete mnoho vzácných druhů vegetace.

ČR: Domažlice - centrum chodské kultury - VIDEO  
Publikováno: 15.11.2011
V hotelové restauraci nás zastavil mladík a německy se ptal, jestli náhodou neznáme kurz koruny k euru. Na náměstí v Domažlicích mluvil německy tak samozřejmě, jako kdyby tehdy Hitler tu válku vyhrál a nakonec zabral celé české území.

ČR, Šumava: Stožec – jen kousek od „západního" Německa
Publikováno: 6.4.2013
Národní park Šumavy od Plzeňského kraje začíná právě touto příhraniční obcí s dřevařskou minulostí. Její okolí tvoří kopce a vrchy, s nejvyšším vrchem Stožec (1065 m n. m.). Tam také kdysi stával obranný hrad, z kterého se mnoho nedochovalo. Obcí křižuje železnice (od roku 1910) a Studená Vltava.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikováno: 29.12.2013
Mezi oblasti, které nás přitahují svou krásou, patří i šumavské Povydří, kterým kdysi procházela Zlatá stezka – významná obchodní cesta spojující Podunají a české země. Jedním z míst, kde po celodenním pochodu karavana nocovala, a soumaři nabírali nové síly, byla Turnerova chata (Turnerhütte).


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...

ČR: Zimní Šumava II.
Šumava drží krok s dobou. Svůj region představuje v podobě nových průvodců, publikací a map s inf...

ČR: Zimní Šumava I.
Zasněžená lesní příroda, mrazivý vzduch, vysoustružená stopa, padající vločky a všude kolem ticho...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2018
Přijďte na městský multižánrový festival do ulic Bratislavy. Urban Art Festival vol. 2 se uskuteční od 30. června do 1. července a přinese množství zábavy. Zároveň vás provede významnými místy hlavního města.
23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 6. 2018
svátek:Jan
dnes:
neděle 24.6.
17 °C
zítra:
pondělí 25.6.
21 °C