www.infoglobe.cz » Rakousko: Hintertux - ledovcové lyžování

Rakousko: Hintertux - ledovcové lyžování

Publikováno: 10.3.2008
Paní zima v posledních dnech sice vystrčila drápky, ale i tak se její letošní představení dá považovat za velmi chabé. Milovníci zimních radovánek se již druhý rok po sobě pořádně nesvezli a už je tu jaro. Za sněhem se tedy budeme muset tentokrát vydat na jih, do 550km vzdáleného střediska Hintertux na hranici Rakouska a Itálie.

Pakliže chceme vyzkoušet ledovcové lyžování, začneme rovnou tím „nej“, co nám náš jižní soused nabízí. Řeč bude o nejrozsáhlejším rakouském ledovci Hintertux, který je po právu nazýván králem mezi ledovci. Samozřejmostí je celoroční provoz s univerzální nabídkou svahů, na kterých si na své přijdou amatéři i experti.

Věčný sníh pokrývá hned několik třítisícovek, ze kterých ční majestátní hora nazvaná Gefrorene Wand. Zde si na své přijdou zejména ti zdatnější lyžaři a ne nadarmo se zdejší terén stal domovem závodních týmů, které však během tréninku zmenšují prostor pro veřejnost především v hlavním slalomovém svahu. Za komfort širokých ledovcových svahů se platí cena v podobě obrovských davů lyžařů, kteří jsou sto vyrazit na svah i začátkem léta v nejparnějších dnech. Ač je tento jev, tedy fronty u vleků, v posledních letech již zcela běžný, rozhodně bych tento unikátní kus Alp nezavrhoval, ba naopak. Únikem od svištících závodníků může být protější hora a svahy Olperer a zcela stranou ležící středisko Kaserer, jehož široké pozvolné svahy lákají zejména ke klidnému carvingu. Lyžařské podmínky jsou zde skutečně výborné, problémem tedy zůstává ona sezónní rušnost na svazích, jelikož Tux slouží i jako pojistka pro případ, že by v ostatních střediscích rozsáhlého údolí Zillertal (celá oblast nese označení Zillertal 3000) bylo sněhu nedostatek. Dopravní osu ledovcového střediska tvoří tři úseky velkokapacitních kabinkových lanovek. První začíná u parkoviště v Hintertuxu, od kterého stoupají dvě gondoly na Sommerbergalm (2100m). Odkud pokračuje výkonný funitel, tedy prostorná kabinka pro 24 osob jištěná dvojitým tažným lanem, které odolá i častému ledovcovému větru nad 100km/h. Z přestupní stanice Fernerhaus ve 2660m, pro kterou již zlidověl název „fernethouse“, lze dalším funitelem či dvousedačkovou lanovkou dosáhnout ostřejších, ale i širokých svahů pod Gefrorene Wand. Spleť tratí v okolí „fernethausu“ nabízí různé kombinace sjezdových tras sestupujících až k první přestupní stanici lanovky - tedy k Sommerbergalm. Červené a modré sjezdovky nabízí již zmiňovaný protilehlý svah Olperer, jehož provoz zajišťují klasické kotvy. Profící tyto svahy někdy posměšně nazývají dálnicemi, ale tím si rozhodně nenechte lyžování zde znechutit.           

Na první pohled přehledný ledovcový areál nabízí i freeridové vyžití v podobě vyhrazených stezek určených pro vyznavače prašanu. Freeride je v Rakousku naprosto legální, ovšem za přísnějších bezpečnostních podmínek, nemluvě o vašich schopnostech. Snowboardisty potěší nejvyšší evropská half pipe a na své si přijdou i milovníci romantických zimních procházek, jelikož okolí ledovce nabízí hned 250km pěších túr, ze kterých během jedné návštěvy nestihnete poznat jistě ani desetinu, což je škoda, ale od toho v zimě do hor přeci nejezdíme. Jiné je to v létě, kdy se v horních partiích areálu do sytosti vyřádíte a o nějaký ten  kilometr níž si procházkou zpříjemníte večer. Klid na získávání nových zkušeností si zde najdou i začínající lyžaři, a to zejména na modrých svazích pod Tux Jochem (2460m), ke kterým vede expresní čtyřsedačka ze Sommerbergalm. Doporučuji i závěrečný sjezd do údolí po pětikilometrové zasněžované trati Schwarze Pfanne, která svým terénem láká k bezpečným Freeridovým zkratkám.

Věřím, že po tom, čemu jsme dříve říkali zima, si zde rádi zalyžujete i přes hrozbu čekání ve frontách, která je však vzhledem k nabízenému komfortu ještě velmi snesitelná.                 

Středisko a ledovec se nachází v lokalitě Zillertalské Alpy (německy Zillertaler Alpen) na hranici Rakouska a Itálie .Tvoří součást hlavního hřebene Východních Alp. Zillertálské Alpy jsou mohutně zaledněné s největším ledovcem Schlegeiskees, který má rozlohu 4,5 km². Celá oblast je od Čech vzdálena zhruba 5,5hod s doporučenou trasou přes Mnichov a Kufstein.

 

86 km sjezdových tratí 

lehké sjezdovky23km střední sjezdovky47km těžké sjezdovky16km

5gondola6sedačková lanovka10poma

 

nadmořská výška 1500 - 3250 m.n.m.

 

sezóna  je celoroční 

Vzdálenosti:

od Prahy 550 km, od Brna 596 km

 

orientační ceny skipasů

děti 6dní - 88 € 

dospělý 1den/6dní -  137/67 € 

 

více na: www.hintertux.com

sněhový servis: www.tiscover.at 

zpracoval Jan Chaloupka , foto archiv a hintertux.com

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Největší ledovec světa
Publikováno: 11.9.2011
Putování za největším ledovcem světa nás tentokrát zavede do Patagonských And, kde se nachází vskutku impozantní přírodní útvar hodný připomenutí.

Rakousko: Ráj lyžařů
Publikováno: 28.11.2011
Zatímco ve slovenských lyžařských střediscích teprve připravují sněhová děla, v rakouských se už naplno lyžuje. Vděčit za to mohou geologickým poměrům, přírodním podmínkám a počasí.

Víte, že? Rakousko: Jezero Achensee – perla tyrolských Alp
Publikováno: 5.8.2012
Tyrolské jezero Achensee je klidný kout přírody jen kousek od hlavního dovolenkového koridoru směr Itálie. Ideální romantické místo k přenocování na dlouhé cestě za mořem.

Rakousko: Lyžování v Alpách I – lyžařské středisko vesnického typu Dachstein West
Publikováno: 31.1.2016
Zima je v plném proudu a sněhu je bohužel v naší zemi rok od roku méně. Pokud se nespokojíte s velikostí našich svahů a jejich umělým sněhem, nezbývá než se vydat do Alp.

Rakousko: Lyžování v Alpách II – nekonečné sjezdovky lyžařského střediska Skicircus – Saalbach
Publikováno: 7.2.2016
V minulém článku jsme si představili lyžařské středisko rodinného typu. Pokud vám jeho červené sjezdovky nestačily a pro kvalitní požitek z jízdy potřebujete pořádné černé sjezdovky, popojeďte například o sto kilometrů jihozápadně do malebného lyžařského městečka Saalbach (460 km z Prahy).

Rakousko, Lyžování v Alpách III – nekonečné sjezdovky lyžařského střediska Skicircus – Leogang, Hinterglemm
Publikováno: 14.2.2016
Po projetí sjezdovek v okolí městečka Saalbach se nacházíme na severním hřebeni na hoře Wildenkarkogel a vydáváme se po směru šipky s titulkem Leogang.

Rakousko: Skvělá lyžovačka za rohem
Publikováno: 18.12.2016
Upravené svahy, zasněžená krajina s nádherným výhledem, horský vzduch a útulné chaty – to vše jsou ingredience na nezapomenutelnou zimní dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Ischgl – Tyrolský lyžařský klenot
Tentokrát vás zavedeme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko, která se rozpro...

Hintertux - ledovcové lyžování
Pakliže chceme vyzkoušet ledovcové lyžování, začneme rovnou tím „nej“, co nám náš jižní soused na...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.4.2019
Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a prvorepublikové četnictvo.
19.4.2019
Zveme vás na výstavu bonsají v Botanické zahradě UPJŠ v Košicích, která se uskuteční od 26. dubna do 1. května.
18.4.2019
Ornamentálně zdobená dřevěná chata Libušín na Pustevnách, kterou v březnu 2014 z velké části zlikvidoval požár, už má svou novou podobu. Do konce letošního roku má být její obnova dokončena.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2019
svátek:Marcela