www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Chorvatsko - obecné informace

Hlavní město: Zagreb

Počet obyvatel: 4,4 mil.

Růst HDP: + 4 % (2005)

Oficiální jazyky: chorvatština

Chorvatsko je demokratický přímořský stát ležící na hranici střední a jihovýchodní Evropy. Je to stejně jako Slovinsko poměrně mladý stát, vznikl teprve v květnu 1991, kdy se oddělil od Jugoslávie.

Politika

Chorvatsko je republika s dvoukomorovým parlamentem. Administrativně je rozděleno na 21 oblastí včetně hlavního města Záhřebu. Chorvatsko zatím pouze usiluje o vstup do NATO a EU.

Geografie

Velmi členité pobřeží Jaderského moře s mnoha ostrovy přechází relativně příkře k horskému pásmu Dinárské soustavy. Chorvatská část tohoto pohoří, kteráže ukázkou typických krasových forem, se jako zeď zvedá až do výšky 1700 m nad pobřeží. Směrem k severovýchodu pak postupně klesá až do úrodné nížiny mezi řekami Sávou, Drávou a Dunajem, přerušené vysokými masívy Papuk a Psunj. Chorvatské pobřeží je geografickou zvláštností: na úseku mezi Rijekou a Dubrovníkem probíhají ostrovy paralelně k linii pobřeží a prodlužují ho tak téměř o 4000 km.

Příroda

Podnebí a vegetace na pobřeží Jaderského moře je středomořské, ve vnitrozemí vládne mírné kontinentální podnebí s většími ročními rozdíly teplot.

Zdraví

Dne 26. 4. 2002 bylo podepsáno Správní ujednání k provádění smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení. Na základě tohoto ujednání je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života.

Významnou novinkou, která usnadní jednání mezi našimi občany a chorvatskými zdravotnickými zařízeními je možnost používání Evropského průkazu zdravotního pojištění pro občany ČR na území Chorvatské republiky. Evropský průkaz nahradil od 15.9.2005 tiskopis CZ/HR 111 a čeští pojištěnci mohou na jeho základě uplatňovat nárok na zdravotní péči přímo ve zdravotnických zařízeních a soukromých ordinacích, které mají smluvní vztah s Chorvatským úřadem zdravotního zabezpečení. Co se týče rozsahu zdravotní péče platí nadále ustanovení Smlouvy o sociálním zabezpečení mezi ČR a CHR, včetně výše uvedeného správního ujednání.

Se souhlasem příslušné české zdravotní pojišťovny je možné během pobytu v Chorvatsku čerpat i zdravotní péči nad rámec péče nutné a neodkladné. V úvahu přichází zejména situace, kdy je zřejmé, že pojištěnec bude tuto péči po dobu pobytu v Chorvatsku potřebovat, např. dialýza, léčba následku úrazu. K tomuto účelu je možné na pobočce příslušné zdravotní pojišťovny požádat o souhlas na formuláři CZ/HR 111 A, potvrzující nárok na věcné dávky i nad nezbytný rámec. Udělení souhlasu nebo jeho odmítnutí je plně v pravomoci příslušné pojišťovny.

Nárok na zdravotní péči na základě mezinárodní smlouvy lze v Chorvatsku uplatnit pouze u smluvních lékařů chorvatského Zavodu za zdravstveno osiguranje.(seznam oblastních úřadů Chorvatského ústavu nemocenského pojištění a jejich poboček je k nahlédnutí na: www.cmu.cz). Čeští občané tak vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce, s čímž souvisí i povinnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci(nové sazby platné od 1.10.2005 viz www.cmu.cz).

Výše uvedený mechanismus však nepokrývá náklady na transport pojištěnce do ČR v případě vážného zranění nebo jeho tělesných pozůstatků v případě úmrtí. Vzhledem k tomu, že tyto náklady mohou být značné (v naléhavých případech jsou pacienti přepravování letecky), doporučujeme turistům, aby se před cestou do Chorvatska připojistili pro takový případ, pokud již nemají takové připojištění sjednáno. Pojištění pro případ nutné repatriace zraněných osob nebo jejich tělesných pozůstatků v případě úmrtí rovněž bývá součástí nejrůznějších „balíčků pojišťovacích služeb“, které jsou poskytovány vlastníkům nejrůznějších platebních a kreditních karet (např. VISA, AMERICAN EXPRESS).

Pokud hodlají občané ČR v době své dovolené v Chorvatsku provozovat některé tzv. rizikové sporty – např. potápění, vodní lyžování, jízdu na vodních skútrech, horolezectví, létání na rogalech, padácích či ultralehkých letadlech, je třeba se pro případ pojistné události při provozování takových sportů rovněž připojistit, neboť běžné pojištění se na takové pojistné události nevztahuje.

Podrobné informace o rozsahu poskytované lékařské péče občanům ČR v Chorvatsku jim podá jejich zdravotní pojišťovna, od které obdrží rovněž nezbytné formuláře a seznam poboček chorvatských pojišťoven nebo na webových stránkách Centra mezistátních úhrad: www.cmu.cz.

Doprava

Ministerstvo zahraničních věcí opakovaně doporučuje, aby občané ČR vzali v úvahu často kritickou situaci na místních silnicích a věnovali řízení vozidla zvýšenou pozornost, včetně dodržování přestávek v jízdě. Nejčastější příčinou nehod je právě únava po dlouhé jízdě, vysoká nepřiměřená rychlost a nedodržování dostatečné vzdálenosti při jízdě v koloně.

V Chorvatsku platí nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče, zákaz používání mobilního telefonu s výjimkou přístrojů hands-free, povinná rozsvícená světla během dne, povinné používání ochranné přilby pro cyklisty mladší 16 let, povinné používání dětské sedačky pro přepravu dítěte mladšího 5 let. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak.

Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní úsek dálnice, kterým se projíždí, např. na celé trase Záhřeb - Split je mýtné pro osobní automobil v jednom směru 157 HRK. Mýtné se rovněž platí za průjezd tunelem pod horou Učka a za průjezd mostu na ostrov Krk. Informace o aktuální výši poplatků je možné nalézt na: www.hac.hr

Při dopravní nehodě obdrží její účastník od dopravní policie pouze potvrzení o poškození vozidla ( pro hraniční kontrolu) při výjezdu ze země a dalším průjezdu ostatních zemí při cestě zpět do ČR. Doklad o vzniklé škodě, příčině a viníku nehody (pro potřebu pojišťovny) zpravidla policie nevystaví a poškozený občan si jej musí sám, nebo prostřednictvím pojišťovny v ČR (později po návratu domu) vyžádat.

Media

Ústava zakazuje cenzuru a zaručuje svobodu tisku. Chorvatský rozhlas a televize (HRT) je celostátní, veřejnoprávní  firmou, financovanou zčásti z poplatků za TV/rozhlas a zčásti z reklamy.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

zpět


Lokace:

Chorvatsko
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X