www.infoglobe.cz » Rakousko: Hora Schafberg - v sevření tří jezer

Rakousko: Hora Schafberg - v sevření tří jezer

Publikováno: 28.1.2015
Východní Alpy představují mohutnou horskou soustavu nesmírně bohatou na četné přírodní pozoruhodnosti. Ať už jsou to do výšek tyčící se sněhem pokryté vrcholky, vodopády hučící v úzkých roklích a soutěskách, nebo například jezera nacházející se v hlubokých údolích mezi horami. Atraktivním alpským turistickým střediskem v Rakousku je i hora Schafberg, rozkládající se v pohoří Salzkammergut.

Hora Schafberg (1 783 m n.m.) tvoří součást pohoří Solné komory (Salzkammergut), které řadíme k Severním vápencovým Alpám. Nachází se v blízkosti města Salzburk, od kterého je směrem na východ vzdušnou čarou vzdálen pouze 28 km. Leží přímo na hranici dvou spolkových zemí Rakouska - protíná ho hranice mezi Salzburskem a Horním Rakouskem. Masiv Schafberg je budován druhohorními horninami mořského původu, které představují vápence jurského věku s bohatými výskyty fosilií mořských organismů. Tato zajímavě tvarovaná hora je z jižní a severní strany obklopena třemi velkými jezery - Wolfgangsee, Mondsee a Attersee. Z jižní strany jsou svahy této hory skloněné relativně mírně, avšak severní okraj hory je ostře ukončen, jakoby odříznut a ohraničený útesem - vysokou strmou skalní stěnou. Je to právě tento charakteristický strmý skalní sráz, díky kterému je Schafberg od jiných vrchů snadno rozpoznatelný.
Schafberg - vrchol (1 783 m n.m.) Pohled ze Schafbergu směrem na východ

Schafberg - hora dostupná pro každého
Hora Schafberg je nejlépe dostupná z blízkého malebného městečka St. Wolfgang im Salzkammergut, ležícího na březích jezera Wolfgangsee. Na vrchol sice vedou turistické chodníčky, ale nejrychlejší a nejpohodlnější způsob jak se tam dostat je, vyvézt se vláčkem projíždějícím přímo z městečka téměř až na samotný vrchol Schafberg. Tato horská zubatková železnice byla vybudována již koncem 19. století a v provozu je od roku 1893. Trasa, po které dodnes jezdí nostalgické lokomotivy směřující z dolní stanice St. Wolfgang Schafbergbahn až k horní stanici Schafbergspitze, je dlouhá 5,85 km, přičemž jedna cesta trvá přibližně 35 minut. Přibližně uprostřed trasy se nachází stanice Schafbergalm, ze které je následně možná i pěší turistika směrem k vrcholu masivu. Turistický chodník vede zeleným travnatým svahem, místy porostlým kosodřevinou, a nabízí pěkné výhledy na okolí. Na vrcholu je kromě konečné stanice vybudován i horský hotel a chata s možností využití stravovacích služeb a přenocování. Jelikož vrchol Schafberg je možné dosáhnout i zubatkovou železnicí, může ho navštívit opravdu každý turista, a to bez ohledu na fyzickou kondici, či věk. Jeho návštěva je proto vhodná i formou rodinných a organizovaných školních výletů.
Vláček zubatkové železnice na stanici Schafbergspitze
Pohádkové výhledy
Ze severní strany od jezer Mondsee a Attersee se tento vápencový masiv vypíná jako výrazná dominanta s typickým špičatým, mírně skloněným vrcholem. Při pohledu na jeho siluetu každého turistu ihned vybízí myšlenka vystoupit na jeho vrchol a vychutnat si zážitek z výhledu na celou oblast. Z vrcholu Schafberg dosahujícího výšku 1 783 m n. m. jsou výhledy na širokou okolní krajinu skutečně krásné a neodolatelné. Malebná pohádková krajina tyrkysově zbarvených jezer a vysokých členitých vrchů je odsud vidět jako na dlani. Schafberg nabízí fascinující výhledy na svahy okolních kopců, které jsou porostlé zelenými jehličnatými lesy, na vesničky přikrčené v údolích u břehů jezer a v dálce se jako přízraky zjevují obrysy špiček alpských masivů. Ohromující je také vyhlídka ze severního okraje vrcholu, kde se návštěvníkům naskytne neopakovatelný pohled na vápencový sráz s vertikálně skloněnými stěnami směřujícími až dolů k úpatí kopce.
V dálce jezero Attersee

Výhled na část skalního srázu hory Schafberg a jezero Mondsee   Výhled z jižních svahů hory Schafberg
Schafberg je místo plné kontrastů, ale i krás živé a neživé přírody, dodávající pocity úžasu, svobody, volnosti a pohody. Svou výškou sice nepatří mezi typické alpské velikány, avšak svou výhodnou polohou a nenáročnou dostupností, jakož i nádhernými panoramatickými výhledy na okolní vrchy a jezera rozprostírající se v údolích, jej lze zařadit mezi atraktivní a oblíbené cílové turistické oblasti Rakouska.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Ischgl – ráj lyžařské turistiky a skialpinismu
Publikováno: 27.1.2019
Dnes se vydáme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko (okres Landeck), která se rozprostírá přímo pod úpatím světoznámého lyžařského střediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunském údolí.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor I.
Publikováno: 30.8.2015
S kamarádkou jsme se rozhodly, že vyrazíme na výlet. Už jen plánování cesty bylo skvělé. Prohlížela jsem různé průvodce, hledala jsem nějakou inspiraci na stránkách cestovních kanceláří a nakonec jsme rozhodly, že navštívíme krásné místo v blízkosti Salzburgu, malou vesničku Abtenau, která bude naším zázemím, odkud budeme cestovat po okolí.

Rakousko: Ischgl - lifestylová metropole Alp
Publikováno: 5.3.2014
Lyžařské středisko Ischgl je už léta považováno za lifestylovou metropoli Alp. Tento přívlastek si zasloužilo nejen díky prvotřídním sněžným radovánkám, které si zde mohou milovníci zimních sportů vychutnávat, ale i díky množství organizovaných zábavných akcí.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – region zamilovaných
Publikováno: 10.4.2013
Vysoké Štýrsko se rozkládá od Štýrského Semmeringu k pohoří Hochschwab a dále až za Eisenerzské Alpy. Tato hornatá krajina již od nepaměti láká domácí Rakušany, ale i návštěvníky z okolních zemí k výletům po krásné, místy až nespoutané přírodě.

Rakousko, Graz: Historické centrum Štýrského Hradce
Publikováno: 12.10.2012
Jak vypadá historické centrum univerzitního města, ve kterém pobýval mimo jiné i Johannes Kepler?

Rakousko, Štýrsko – Mariazellská bazilika
Publikováno: 12.2.2014
Přesto, že známé rakouské poutní městečko Mariazell jsme navštívili už mnohokrát, teprve nedávno se nám podařilo přijít v době, kdy byly otevřeny i brány Mariazellské baziliky, a tak jsme tento unikátní poutní skvost poprvé navštívili i zevnitř.

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.

Rakousko: Štýrsko - Dovolenková oblast Murtal
Publikováno: 17.4.2013
Rekreační oblast Murtal se nachází západně od města Graz v regionu Štýrsko. Skrývá v sobě vrcholy Taur, Zirbitzkogelu, Seetalských a Seckauských Alp a také kopcovité zvlněné pohoří Nockberge.

Rakousko: Štýrsko – krajina zeleného srdce
Publikováno: 24.4.2013
Na návštěvě ve spolkové zemi Štýrsko zůstaneme i dnes. V předchozích článcích jsme představili rekreační region Murtal a Vysoké Štýrsko. Tentokrát se podíváme do největšího a zároveň hlavního města Štýrska - Grazu, a k tomu vám přibalíme pár dobrých cestovatelských tipů v okolí.

Rakousko: Vysoké Štýrsko – hornatá krajina plná dobrodružství
Publikováno: 8.1.2014
Dnes se vydáme do sousedního Rakouska, kde navštívíme hornatou krajinu Vysokého Štýrska. Představíme vám ji, jako oblast idylické přírody, sportovně-rekreačního vyžití a chybět nebude ani tip na zajímavé akce.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko, Štýrsko – Mariazell: Atmosféra adventního období
Publikováno: 5.2.2014
Maličké městečko Mariazell, které je nejznámějším poutním místem v Rakousku a jedním z nejvýznamnějších ve střední Evropě, jsme nenavštívili poprvé. Tak jako jiné roky, opět jsme se do Rakouska vydali na několik dní, abychom si vychutnali skvělé lyžování a trošku si odpočinuli od každodenních starostí.

Rakousko, Tauplitz – nezapomenutelná lyžovačka
Publikováno: 22.1.2014
V zeleném srdci Rakouska dnes navštívíme malebné městečko Tauplitz, které má více než stoletou lyžařskou tradici. Řadí se tak mezi nejstarší lyžařské oblasti ve Štýrsku.

Rakousko: Zima v dovolenkové oblasti Murtal
Publikováno: 15.1.2014
Po návštěvě hornaté krajiny Vysokého Štýrska se dnes přesuneme více jihozápadním směrem do oblasti Murtal, která nabízí skvělou zábavu, perfektní lyžování, adrenalinové zážitky a nepopsatelné přírodní scenérie.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: Schneeberg – alpská dvoutisícovka
Hora Schneeberg se nachází v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousko, leží přibližně 70 km na jihoz...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Tauplitz – nejstarší lyžařská oblast
Přeneste se prostřednictvím naší dnešní fotogalerie do malebné rakouské obce Tauplitz, nad kterou...

Rakousko,Kaprun-lyžovačka na ledovci Kitzsteinhorn
Přeneste se spolu s námi prostřednictvím fotek alespoň na chvilku vysoko nad Zell am See-Kaprun, ...

Rakousko: Murtal - dovolená snů
Ve spolkové zemi Štýrsko v Rakousku se nachází lyžaři, turisty a milovníky oddechu vyhledávaná do...

Rakousko: Vysoké Štýrsko – ráj dovolenkářů
Pojďte se společně s námi vydat do hornaté krajiny Vysokého Štýrska, která je rájem turistů. Idyl...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...

Dolní Rakousko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolním Rakousku, kde se nachází i stejnojmenné lyžařské středisko, jež si...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
12 °C
zítra:
pondělí 28.9.
11 °C