www.infoglobe.cz » ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty

Publikováno: 1.4.2022
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

Obecnice leží v údolí Obecnického potoka asi pět kilometrů od Příbrami a poprvé je zmiňována už ve 14. století. Vznikla pravděpodobně díky důležité obchodní cestě spojující okolí Příbrami se Zaječovem a Komárovem, která překonává hlavní brdský hřeben. Díky své poloze na okraji CHKO Brdy je ideálním místem pro poznávání této oblasti.

Octárna

Oficiálně se sice tato vodní nádrž jmenuje Vodní dílo Obecnice, nikdo z místních jí ale neřekne jinak než Octárna, a to podle rybníka, který na tomto místě dříve stával. Nádrž původně sloužila jako zásobárna vody pro obecnické hutě, dnes zásobuje pitnou vodou Příbram a přilehlé obce. Název Octárna pochází z roku 1848, kdy byla výroba železa na čas přerušena a pod rybníkem byla spuštěna malá továrna na výrobu octa. Název rybníka docela sedne, potoky přivádějící vodu do nádrže protékají totiž zalesněným územím a voda v nádrži je tak poměrně kyselá. Pro pitné účely musí být upravována, nedaří se v ní ani rybám. Koneckonců chytání ryb a koupání je zde stejně zakázáno.

Octárna

K nádrži se nejlépe dostanete z návsi. Staví zde i autobus. Od zastávky se vydejte rovně kolem hostince po místní asfaltové silnici, ze které na první křižovatce odbočte doleva. Asfaltová silnička vás dovede přímo k hájovně stojící u vodní nádrže.

kostel na návsi

Partyzánský pomník a úkryt

K Obecnici patří i nedaleká ves Oseč. V lese nad vsí můžeme najít partyzánský pomník a úkryt. Pokud o nich nevíte, není tak úplně jednoduché je najít. Nejlépe se sem dostanete od křižovatky Pod Malou Třemošnou. Odtud se vydáte rovně po neznačené lesní cestě (stezkou by měla procházet Fabiánova naučná stezka, značení je ovšem řídké a snadno se přehlédne). Po této cestě dorazíte na křižovatku lesních cest, na které zabočíte doleva a po asi dvaceti metrech se vydáte úzkou pěšinkou. Poté se dostanete přímo k pomníku, partyzánský úkryt leží jen kousek od něho. Úkryt byl vybudován partyzánským oddílem, kterému pomáhal i místní hajný Mikulka. Toho gestapo odsoudilo k trestu smrti a deportovalo do Terezína, konce války se však dožil a na zdejší hájovnu se vrátil. Funkci hajného zde vykonával až do konce 50. let minulého století. Kamenný pomník připomínající činnost všech zdejších partyzánů byl odhalen krátce po konci 2. světové války v září 1946.

na úbočí Malé Třemošné  pomník  partyzánský bunkr

Od partyzánského pomníku se můžete buď vrátit na rozcestí Pod Malou Třemošnou, nebo se vrátit na lesní pěšinu, ze které jste odbočovali a pokračovat dále rovně. Cesta vede po úbočí Malé Třemošné, míjí strom s obrázkem Panny Marie, nakonec se napojí na zelenou značku vedoucí na Kazatelnu.

Lesní divadlo a zázračný pramen

Další zajímavým místem je také lesní amfiteátr Skalka v Novém Podlesí. Ves leží na silnici vedoucí z Obecnice přes Oseč směrem na Staré Podlesí a Příbram. V létě zde pravidelně hrají místní ochotníci, konají se zde také folkové festivaly. Na návsi v Novém Podlesí se zase můžete napít ze zázračného pramene chráněného stříškou. Z Nového Podlesí se dá dojít po místní komunikaci do Starého Podlesí, odkud je to už jen kousek na Březové hory. Na návsi ve Starém Podlesí můžete také navštívit místní pivovar.

hlediště lesního divadla

Ze Starého Podlesí se lze ovšem také po žluté turistické značce vrátit přes rozcestí U Bílého Křížku do Orlova. Odtud můžete pokračovat autobusem do Příbrami nebo si výlet prodloužit a vydat se do nedalekého Lazce nebo Kozičína. Pokud se rozhodnete pro poslední možnost, minete po levé straně cesty skalní útvary, které místní nazývají Kozičínské skalky.

buližníkové útvary na Kozičínem

GPS: 49°42'59.0"N 13°56'55.6"E

Text: PR, Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Chmee2, Chmee2 (2), WakowlkDiskuze u článku (3)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora
Publikováno: 24.9.2020
Vrch nad Příbramí, kde původně stávala dřevěná malá kaple pro poustevníky, se v průběhu staletí změnil na nejznámější poutní místo v Čechách. V 17. století zde byla zbudována rozsáhlá stavba s ambity a několika kaplemi. Procesí poutníků sem míří za soškou Panny Marie Svatohorské neustále.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 13.2.2023
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po nové naučné stezce
Publikováno: 26.9.2019
Klobouček sice leží tak trochu ve stínu Toku, Prahy, Třemošné a dalších známých vrcholů, ale rozhodně stojí za návštěvu. Z blízké Obecnice je Klobouček snadno dosažitelný, nově na něj vede také naučná lesnická stezka.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Brdy – přírodní divočina středních Čech II
V následující fotogalerii vás opět zavedeme do malebných Brd. Budete mít možnost obdivovat horské...

ČR, Brdy – přírodní divočina středních Čech
Zveme vás na celoroční procházku po největším vnitrozemském pohoří u nás, kterým jsou Brdy. Z geo...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
13 °C
zítra:
sobota 3.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X