www.infoglobe.cz » ČR: Příbram – Hornické Březové Hory

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory

Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

Něco málo z historie

Březové Hory byly až do roku 1953 samostatné a svůj typický hornický ráz si uchovaly dodnes. První písemná zmínka o nich je sice až z počátku 14. století, ale vrch porostlýbudova Ševčinského dolu s těžní věží břízami a plný stříbra viděla v jednom svém proroctví prý už kněžna Libuše. Dnes v areálu bývalých důlních objektů sídlí největší hornické muzeum v republice.

Jednou z nejcennějších staveb je historická těžní věž Ševčinského dolu, navržená i na seznam UNESCO. Dnes na její ochoz můžete vystoupat a rozhlédnout se po krajině. Mezi další přístupné areály patří důl Anna, důl Prokop a důl Vojtěch. Vojtěšský důl je držitelem jednoho světového prvenství. Právě zde se pod vedením inženýra J. A. Alise, rodáka z nedaleké Vysoké Pece (dnes je po něm pojmenováno březohorské náměstí), povedlo v roce 1875 poprvé dosáhnout svislé hloubky šachty v délce 1 kilometr. Zdejší revír je ovšem spojený i s mnohem smutnější událostí, tou je jedna z největších důlních katastrof v dějinách. Došlo k ní v roce 1892, kdy na dole Marie došlo k výbuchu metanu a při požáru zahynulo na otravu oxidem uhličitým 319 horníků.

pohled na těžní věž Ševčínského dolu

Hornické muzeum

Muzeum je skutečně rozsáhlé a jeho zevrubná prohlídka vám zabere klidně i celý den. Jednou z nejznámějších atrakcí je jízda úzkokolejným hornickým vláčkem. Jeden jezdí po povrchové trati z areálu Ševčinského dolu k ústí Ševčinské dopravní štoly (do té už se pak při prohlídce musíte vydat pěšky), druhým vláčkem se dostanete k jámě Prokop. Ve společném areálu bývalých dolů Prokop a Anna také začínají trasy zahrnující sfárání do vodního patra či Jánského dolu. Tyto okruhy jsou ovšem fyzicky náročnější – budete procházet komorami vodních kol, procházet úzkou štolou, a dokonce lézt po žebříku, takže s malými dětmi se na ně raději nevydávejte.

dráha hornického vláčku u Ševčínského dolu   areál dolů Anna a Prokop

Do vodní štoly Anna, která spojuje Annenský a Vojtěšský důl, se s dětmi ale bez obav vydat můžete. Prohlídka začíná v areálu dolu Vojtěch, kde se návštěvníkům nabízí možnost vystoupat na věž šachetní budovy a také si prohlédnout unikátní strojovnu s parním strojem od firmy Breitfeld & Daněk. Představu o životě hornické rodiny si pak můžete udělat v hornické chalupě. O Velikonocích a Vánocích zde probíhají tematické ukázky řemesel, jako je například výroba perníčků nebo lití olova. K chalupě se dostanete od Ševčinského dolu přes Jarolímkovy sady, které bývaly hornickou ubytovnou a lázněmi. V budovách muzea se také nachází expozice věnované mineralogii, technologii těžby či místním řemeslům.

hornický domek

Málo se ví o štole Drkolnov s unikátní hornickou skluzavkou a vodním kolem. Nachází se asi jeden a půl kilometru od Březových Hor a vchod do ní se ztrácí mezi budovamináměstí J. A. Alise s kostelem sv. Vojtěcha garáží za panelákovým sídlištěm.

Březový háj a kostely

Význačné úctě horníků se těšil také březový lesík Koráb. Za pokácení břízy se vyměřovaly tučné pokuty. Na vrcholu kopce stojí hornický kostelík zasvěcený svatému Prokopovi, o Prokopské pouti připadající na začátek července se před ním slouží polní hornická mše. Ke kostelíku se nejsnáze dostanete z náměstí J. A. Alise. Na něm se nachází pseudorenesanční kostel zasvěcený svatému Vojtěchovi, cestou k vrchu Koráb minete také kostel Mistra Jakoubka ze Stříbra. Jeho věž příležitostně slouží jako rozhledna.

kostel Mistra Jakoubka ze Stříbra  les Koráb s kostelem sv. Prokopa  pravoslavný hornický kostelík sv. Prokopa

GPS: 49°40'53.8"N 13°59'10.5"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, Lešetice – bývalý pracovní tábor, židovský hřbitov a osada Slivice
Publikováno: 9.5.2019
Okolí Lešetic je spjato s těžbou uranové rudy, možná vás ale překvapí i okolní krajina, která má taky něco do sebe. Blízko vsi se nachází památník politických vězňů a dá se odtud vyrazit i na další zajímavá místa.

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic – procházka Posázavskou stezkou
Publikováno: 25.10.2018
Pokud se chcete projít nejkrásnějším a nejromantičtějším úsekem podél řeky Sázavy, potom úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic je skvělá volba. Nahlédneme do historie trampingu, podíváme se na chaty a osady zasazené do skal, vyhlídky, vodopády, skalní útvary a mnohé další. Všechno umocní řeka, někde dravá a někde se líně valící podél skal.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata
Publikováno: 18.6.2020
Dobříš je sice zajímavá sama o sobě, ale my doporučujeme výlet i do okolí. Mezi nejoblíbenější místa patří Památník Karla Čapka na okraji nedaleké Staré Huti a Nový Knín spojený s těžbou zlata.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Souvisejicí videa

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou
Obec Tetín nedaleko Berouna nabízí krásnou přírodu, ale také českou historii. Dle pověsti tu sídl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.7.2020
Teprve nedávno byla spuštěna online platforma Běhej s rozumem, kde si může kdokoliv stáhnout zajímavou trať na Slovensku a jít si ji zaběhnout, případně ji využít jako příjemnou procházku v přírodě.
29.6.2020
Evropská komise spustila novou webovou platformu týkající se volného pohybu po celé Evropě, která obsahuje nejen základní informace o šíření koronaviru, ale i o aktuálních opatřeních daného státu.
26.6.2020
Nedaleko městské části Děvínská Nová Ves vzniká nová turistická atrakce – rozhledna, která je situována přímo v areálu bývalé raketové základny na Děvínské Kobyle.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 2. 7. 2020
svátek:Patricie
dnes:
čtvrtek 2.7.
24 °C
zítra:
pátek 3.7.
23 °C