www.infoglobe.cz » ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů

Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

Něco málo z historie

Lovecký zámeček Tři Trubky se nachází v údolí Třítrubeckého potoka, nedaleko Padrťských rybníků a nejvyšších brdských vrcholků v čele s Tokem a Prahou. Byl postaven v 18. století tehdejšími majiteli panství Colloredo-Mansfeldy. Zámeček byl postaven v tehdy velmi módním tyrolském stylu a jeho majitelé naplnili interiéry luxusním nábytkem a sbírkovými předměty. Po zřízení vojenského újezdu zámeček odkoupil stát, zastavili se tu dokonce i dva českoslovenští prezidenti, ve 20. letech T. G. Masaryk a v roce 1938 u příležitosti vojenského mobilizačního cvičení Edvard Beneš.

údolí Třítrubeckého potoka   Padrťský potok

Za druhé světové války byl celý újezd zabrán Němci a na Třech Trubkách byl po neúspěchu na ruské frontě internován polní maršál von Brauchitsch. Tento německý důstojník byl vášnivým lovcem a miloval vycházky po okolí, jedna ze stezek nedaleko zámečku dodnes nese jeho jméno. Po válce objekt znovu připadl státu, v 80. letech byl necitlivě přestavěn a vnitřně zařízen, v současnosti je veřejnosti nepřístupný.

zámeček

Třítrubecký potok a hájovna

V místech, kde se Třítrubecký potok vlévá do potoka Padrťského, se zachovala nízká dřevěná bouda. Ta bývala dříve vodní elektrárnou, která zásobovala zámeček elektrickou energií. Povodí potoka patří k nejvlhčím místům v Brdech a ve zdejších lesích se tak dobře daří nejrůznějším druhům výtrusných rostlin. Mezi nejzajímavější patří provazovka bradatá – mech, který místní lidoví umělci používali na výrobu vousů pro šiškové figurky Fabiána (strážce Brd).

strážní budka u bývalé hájovny   pamětní kámen na lesní cestě Josefce

Pokud se od zámečku vydáte po zelené turistické značce směrem k bývalé hájovně Bor, asi po jednom kilometru chůze se dostanete do míst, kde stávala hájovna Tři Trubky. Po ní nakonec převzal poněkud nezvyklý název i lovecký zámeček. Hájovna se původně jmenovala U Tří jelenů, zkomolením německého názvu se ale z výrazu röhren staly roury a ještě později trubky. Na Bor jsou to odtud přibližně další 4 kilometry. Toto místo je dnes poněkud tajuplně působící luční enklávou uprostřed divokých brdských lesů, dříve tu ovšem také stávala reprezentativní myslivna. Kromě lesní louky už dávné osídlení připomíná jenom malý rybníček a pár ovocných stromů.

jez s bývalou vodní elektrárnou

Přístupnáprstníky

Jednou z možností, jak se na Tři Trubky dostat, je nechat auto na parkovišti na kraji Skořic a vydat se po lesní cestě Vlásenka. Na první výrazné křižovatce lesních asfaltek se pak vydejte po lesní cestě Josefka, ta už vás přivede až k zámečku. Trasa měří kolem sedmi kilometrů, asi 5,5 km je dlouhá cesta ze Strašic. Zdejší lesy jsou bohaté na zvěř i na houby, roste zde jedovatý, ale krásný náprstník. Pokud se nikam nemusíte vracet pro auto, můžete pokračovat na Prahu a do Nepomuku nebo přes Bor do Lázu či Bohutína. Tyto trasy už jsou ale pro zdatnější turisty, měří kolem 25 kilometrů.

GPS: 49°42'18.5"N 13°47'22.7"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 11. 8. 2022
svátek:Zuzana
dnes:
čtvrtek 11.8.
18 °C
zítra:
pátek 12.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X