www.infoglobe.cz » ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů

Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

Něco málo z historie

Lovecký zámeček Tři Trubky se nachází v údolí Třítrubeckého potoka, nedaleko Padrťských rybníků a nejvyšších brdských vrcholků v čele s Tokem a Prahou. Byl postaven v 18. století tehdejšími majiteli panství Colloredo-Mansfeldy. Zámeček byl postaven v tehdy velmi módním tyrolském stylu a jeho majitelé naplnili interiéry luxusním nábytkem a sbírkovými předměty. Po zřízení vojenského újezdu zámeček odkoupil stát, zastavili se tu dokonce i dva českoslovenští prezidenti, ve 20. letech T. G. Masaryk a v roce 1938 u příležitosti vojenského mobilizačního cvičení Edvard Beneš.

údolí Třítrubeckého potoka   Padrťský potok

Za druhé světové války byl celý újezd zabrán Němci a na Třech Trubkách byl po neúspěchu na ruské frontě internován polní maršál von Brauchitsch. Tento německý důstojník byl vášnivým lovcem a miloval vycházky po okolí, jedna ze stezek nedaleko zámečku dodnes nese jeho jméno. Po válce objekt znovu připadl státu, v 80. letech byl necitlivě přestavěn a vnitřně zařízen, v současnosti je veřejnosti nepřístupný.

zámeček

Třítrubecký potok a hájovna

V místech, kde se Třítrubecký potok vlévá do potoka Padrťského, se zachovala nízká dřevěná bouda. Ta bývala dříve vodní elektrárnou, která zásobovala zámeček elektrickou energií. Povodí potoka patří k nejvlhčím místům v Brdech a ve zdejších lesích se tak dobře daří nejrůznějším druhům výtrusných rostlin. Mezi nejzajímavější patří provazovka bradatá – mech, který místní lidoví umělci používali na výrobu vousů pro šiškové figurky Fabiána (strážce Brd).

strážní budka u bývalé hájovny   pamětní kámen na lesní cestě Josefce

Pokud se od zámečku vydáte po zelené turistické značce směrem k bývalé hájovně Bor, asi po jednom kilometru chůze se dostanete do míst, kde stávala hájovna Tři Trubky. Po ní nakonec převzal poněkud nezvyklý název i lovecký zámeček. Hájovna se původně jmenovala U Tří jelenů, zkomolením německého názvu se ale z výrazu röhren staly roury a ještě později trubky. Na Bor jsou to odtud přibližně další 4 kilometry. Toto místo je dnes poněkud tajuplně působící luční enklávou uprostřed divokých brdských lesů, dříve tu ovšem také stávala reprezentativní myslivna. Kromě lesní louky už dávné osídlení připomíná jenom malý rybníček a pár ovocných stromů.

jez s bývalou vodní elektrárnou

Přístupnáprstníky

Jednou z možností, jak se na Tři Trubky dostat, je nechat auto na parkovišti na kraji Skořic a vydat se po lesní cestě Vlásenka. Na první výrazné křižovatce lesních asfaltek se pak vydejte po lesní cestě Josefka, ta už vás přivede až k zámečku. Trasa měří kolem sedmi kilometrů, asi 5,5 km je dlouhá cesta ze Strašic. Zdejší lesy jsou bohaté na zvěř i na houby, roste zde jedovatý, ale krásný náprstník. Pokud se nikam nemusíte vracet pro auto, můžete pokračovat na Prahu a do Nepomuku nebo přes Bor do Lázu či Bohutína. Tyto trasy už jsou ale pro zdatnější turisty, měří kolem 25 kilometrů.

GPS: 49°42'18.5"N 13°47'22.7"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan