Tip na výlet

Do našeho nejstaršího národního parku jezdí návštěvníci za čerstvým vzduchem, horskými túrami a jedinečnou přírodou. Dá se tu prožít aktivní a nezapomenutelná letní dovolená. Dáme vám tip, co navštívit a kde se ubytovat, abyste byli všemu důležitému blízko.

Janské Lázně

Jednoznačně doporučujeme pro ubytování zvolit Janské Lázně. V tomto malém lázeňském městečku vám budou začínat hned za zády turistické trasy vedoucí po nejhezčích místech.

Centrum města zdobí secesní lázeňská kolonáda. Víte, že kvůli její stavbě musela být zasypána část údolí Janského potoka, který teď teče zatrubněný pod ní? Ale jen o kousek dál je vidět divoké údolí v jeho původní kráse. Projděte se po starých promenádách, uvidíte pískovcovou sochu Krakonoše, léčivé prameny v Janském dole, altánek-gloriettu a Kříž smíření. Cílem dalších krátkých procházek mohou být třeba romantický Klauzový důl s krásnou přírodou a vodopády Černohorského potoka nebo bývalá věž skokanského můstku na Středním hřebeni, kde dnes můžete posedět na obřích saních rohačkách. Stezky jsou dobře značené a osazené informačními tabulemi, z nichž se dozvíte mnohé místní zajímavosti.

Janské Lázně, centrum romantická krkonošská příroda Stezka korunami stromů

Vaší pozornosti jistě neunikne nová megaatrakce – Stezka korunami stromů a milovníci adrenalinu mají v oblibě místní lanový park. Obojí stojí přímo v Janských Lázních, na dosah mnoha hotýlků a penzionů. My doporučujeme penzion Adélka, který leží přímo v centru, na Černohorské ulici. Hosté zde mají veškeré myslitelné pohodlí – kromě pohodlných zrekonstruovaných pokojů také saunu a Jacuzzi, prostornou hernu s fotbálkem, ping pongem, kulečníkem a šipkami, vybavenou kuchyň k vlastnímu vaření, wifi a také zahradu s posezením, grilovacím místem a dětským hřištěm. Hosté ovšem nejsou odkázáni na vlastní vaření, za vlídný peníz si mohou objednat polopenzi, čehož hojně a rádi využívají.

penzion Adélka v Janských Lázních

zahradní posezení u Adélky   bar v penzionu Adélka

Výlety z Černé hory

  • Na koloběžkách 10 km z kopce

Přibližně 300 m od Adélky je nástupní stanice Černohorského Expresu, kabinové lanovky na Černou horu (1299 m). Na vrcholu má turista několik možností, kam a jak se vydat. Zajímavě vypadá nápad půjčit si koloběžku a z Černé hory se dolů spustit některou ze tří možných tras. Jsou dlouhé od 8 do 11 km a skýtají kromě adrenalinové jízdy i nádherné výhledy. Jedna cesta vede kolem křemencových skalních útvarů Modré kameny.

výhled do Polska

  • Na rozhlednu

Výstupní stanice lanovky je jen pár metrů od ocelové rozhledny, z jejíchž 21 metrů se naskýtá panoramatický výhled na Krkonoše a krajinu v podhůří, ale také Jeseníky, Orlické hory a dominanty Českého ráje. K dispozici jsou dva dalekohledy, kterými zahlédnete i detaily budov na Sněžce!

Sněžka

  • Kolem rašeliniště

Je pro vás 106 schodů na rozhlednu příliš? Nevadí. Přímo na vrcholu Černé hory se nachází Černohorské rašeliniště, 6000 let starý unikátní biotop s typickou vzácnou faunou a flórou. Kolem něho vede naučná stezka po povalovém chodníku s odpočinkovými místy a vyhlídkovou věží. Za hezkého počasí je to lehká, moc pěkná a mírně edukační vycházka v prostředí, které se bude zamlouvat i dětem.

výšlap krkonošskou přírodou

  • Přes Černou horu do Pece

Dál se dá z Černé hory pokračovat po turistické značce kolem Kolínské a Pražské boudy dolů do Pece pod Sněžkou, odkud jezdí zpět do Janských Lázní TourBUS. Cesta je dlouhá asi 8 km a vede z kopce.

Turistických cest je v okolí hustá síť a trasy mají různou obtížnost, řada z nich je sjízdná i na kole. Kolo, a dokonce i elektrokolo si tu můžete zapůjčit. Umožní vám poznat velký kus jedinečné horské přírody během několika dní.

A to vám poudám, nejni nic hezčího, než vylézt berzy ráno na kopec a koukať, jak se vyloupne z kerkonošskej melhy pěknej slunečnej den. Přijďte pobejt!

GPS: 50°37'50.9"N 15°46'31.6"E

 

Kontakt na penzion Adélka:

Černohorská 160, Janské Lázně

tel.: 0420 774 60 20 20 

email: ekubesa@seznam.cz

Webové stránky: penzionadelka.cz

 

Text: PR, R. Snížková, Penzion Adélka

Foto: PatrikPaprika, Pixabay, Penzion Adélka


Pokud se právě rozhlížíte, limitováni nemožností cestování do zahraničí, kde by bylo pěkné strávit pár dní dovolené, máme pro vás dobrý tip – Žatec, město chmele a piva na řece Ohři, je útulné maloměsto s řadou turistických lákadel a zajímavostí, s jedním moc přívětivým hotelem a luxusní cyklostezkou podél Ohře.

Komíny a vyhlídky

Začněme na náměstí Svobody, loubí kolem náměstí a dvoupatrové domy mu dodávají malebnost a dominuje mu radnice se 47 metrů vysokou věží z roku 1362. Nahoru vede 140 schodů, a pokud je zdoláte, budete odměněni hezkým výhledem na město a jeho zachovalé památky a také na pár zvláštností, na které jsou žatečtí pyšní. Nejdříve vám asi padne do oka les komínů, které patří sušárnám chmele. Je jich přes třicet a prý mají svá jména – mohou slavit jmeniny ;-). Jednou ročně tu probíhá akce „Hurá na komíny“, během které se konají hromadné výstupy pod vedením Svazu českých komínářů. Nám, pohodlnějším turistům, ovšem stačí radniční věž. Za hezkého počasí z ní přehlédnete celé České Středohoří a traduje se, že kdo zahlédne charakteristickou siluetu hradu Házmburka, může si něco přát! S velkou pravděpodobností bude jeho přání vyslyšeno. Pokud se budete chtít porozhlédnout po kraji ještě před dokončením rekonstrukce radnice, je vám k dispozici vyhlídková věž Chmelařského muzea.

Žatec (Pixabay)

Minichmelnička a pivař Lupulín

V informačním centru na náměstí si můžete vyzvednout mapky a prospekty k vycházkám po místních památkách a pozoruhodnostech. Hned za infocentrem je nejmenší chmelnička na světě a také je tu hrob nejstaršího pivaře. Přezdívá se mu Homo lupulus aka Lojza Lupulín a jméno dostal podle botanického názvu chmele Humulus lupulus. Jeho hrob byl archeology objeven při rekonstrukci náměstí a nebyla v něm pouze kostra, ležel vedle ní i pohár o objemu 0,492 l a plochý kámen se sedmi vrypy. Z toho, že vrypy nebyly přeškrtnuty, historici usoudili, že Lupulín zemřel dříve, než stihl zaplatit.

Na náměstí nepřehlédnete nápadný a dominantní morový sloup a procházku nejspíše zakončíte v pivovaru nebo na druhém konci města v Chmelařském muzeu.

Žatec

Kde hlavu složit?

V centru všeho dění, jen za jedním rohem od náměstí, stojí čtyřhvězdičkový hotel Zlatý lev****. Sama budova hotelu je stavební památkou z období první republiky, ale po rekonstrukci, která z ní udělala pohodlný hotel se skvělými službami pro unavené turisty. Hosté mohou relaxovat ve wellness, jehož součást je finská sauna, parní lázně, ochlazovna, ledová kašna, whirpool… Nově je součástí hotelu také indická restaurace Jaipur, v níž indický personál připravuje opravdu autentické pokrmy. Rezervujte si svá místa včas, podnik rychle získává proslulost.

Zlatý lev, pokoje   Zlatý lev, bar   Zlatý lev, wellness

Na výlety do okolí

Cyklisté si tu vychutnají páteřní cyklotrasu č. 6, která vede podél Ohře z Litoměřic až do Saska. Z Žatce tedy na obě strany a v obou směrech vede stezka do hezkých výletních míst. Mezi dosud málo známé cíle patří například zámek Stekník.

Zámek Stekník

Romanticky omšelá stavba s rokokovou fasádou leží v terasovité rozlehlé zahradě. V sezoně se zde konají prohlídky, jejichž zlatým hřebem jsou fresky a iluzivní nástěnné malby doplněné štukovým dekorem z období baroka. Necelé dva kilometry odsud stojí známý menhir Zakletý mnich, kdo je citlivý na různé energetické proudy, toto je místo, kde je jistě silně pocítí.

mezi chmelnicemi

Rezervujte si svůj pobyt v hotelu Zlatý lev****, Oblouková 228, Žatec

GPS: 50°19'40.9"N 13°32'44.6"E

Webové stránky: zlaty-lev.cz

Telefon na recepci: +420 776 348 000

 Email: recepce@zlaty-lev.cz

Hotel Zlatý Lev Žatec

Text: Radka Snížková, hotel Zlatý lev****

Foto: archiv hotelu Zlatý lev****, Pixabay


Nejvýše položený hrad v Čechách, největší vodní plocha v Čechách, největší národní park v Čechách, největší síť cyklostezek a cyklotras v Čechách a možná i nejlepší aktivní dovolená v Čechách.

To je Vítkův hrádek, Lipno a Šumava, vše najdete v Přední Výtoni – obci na břehu lipenského jezera.

Vezměte si kolo (my starší elektrokolo) a přijeďte se podívat do míst, kam se dlouho nemohlo a kde se za posledních několik desetiletí změnilo snad vše, co si jen můžete představit. Vznik Československa, odsun Čechů do vnitrozemí, odsun Němců do Rakouska a Německa, vybudování lipenského jezera, vznik pohraničního pásma, a tedy vylidnění obrovské části východní Šumavy.

Přední Výtoň

Přední Výtoň je obec na břehu lipenského jezera, je ideálním výchozím bodem pro cyklisty a pěší turisty, ale i lenochy u vody. Vše je na jednom místě, nebudete vědět, kam se mrknout dříve. Ideální zajištění pro individuální, skupinovou, školní i další turistiku nabízí Hotel AKTIV***, který je zaměřen na rodiny s dětmi, skupiny, semináře, tréninky, svatby a nabízí zázemí pro cykloturisty. Pláž se zázemím je od hotelu jen několik minut. Zimní i letní dovolená v Hotelu AKTIV*** nezklame žádného aktivního klienta.

Vítkův hrádek

Nejvýše položený hrad v Čechách (1053 m n. m.) s největší dochovanou obytnou věží – donjonem o rozměrech 17,5×14 m – nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku.

Vítkův hrádek

Schwarzenberský kanál 

Unikátní umělý plavební kanál spojující jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouský přítok Dunaje Große Mühl, čímž spojuje úmoří Severního a Černého moře.

Zaniklé osady

Rychnůvek, Rožnov, Pernek a další. Dnes můžeme při výletu na kole třeba několikrát překročit hranici do Rakouska a nic se neděje.

Lipenské jezero

Vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km2 jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky (díky čemuž bývá také občas označována za české moře). Pro turisty a cyklisty nabízí unikátní přívozy přes jezero, to určitě musíte zažít.

Lipno

Moldaublick, Alpenblick

Vyhlídkové věže hned za hranicemi dostupné jak na kole, tak i pěšky.

Obec Přední Výtoň

Nachází se na pravém břehu vodní nádrže Lipno, 4 km od hranice s Rakouskem. První písemná zmínka pochází z roku 1377. Obec má 242 stálých obyvatel. Je atraktivním letním i zimním turistickým cílem. Vybudovaná asfaltová cyklistická stezka, která vede podél břehu jezera, potěší nejen cyklisty a pěší turisty, ale také milovníky in-line bruslení.

Přední Výtoň v zimě

Cyklostezky a cyklotrasy

Nepřeberné množství tras od nejjednodušších (cyklo a in-line stezka Přední Výtoň – Lipno – Frymburk) až po výšlapy na nejvyšší vrcholy. Každý den jiná trasa.

Pěší turistika

Značené turistické trasy všude kolem.

Alpy ze Stezky korunami stromů

A celkem nedaleko najdete: Český Krumlov – město na seznamu UNESCO, Vyšší Brod – pohraniční město, ráj všech vodáků s významným klášterem, přehradu Lipno s prohlídkovou trasou, Rakousko jen co by kamenem dohodil a samozřejmě STEZKU V KORUNÁCH STROMŮ a KRÁLOVSTVÍ LESA.

V zimě navštivte tři skvělé skiareály: Skiareál Hochficht – nejlepší skiareál mimo Alpy, Skiareál LIPNO – nejlepší rodinný areál v Čechách, anebo Skiareál Sternstein.

Na návštěvu vás zve Přední Výtoň, Šumava, Lipno a Hotel AKTIV***.

lyžování na Lipně

GPS: 48°37'39.8"N 14°10'10.5"E

Hotel AKTIV*** - LIPNO

Přední Výtoň 99
382 73 Vyšší Brod

Tel.: +420 775 944 255
email: info@hotelaktiv.cz
www.hotelaktiv.cz

Zdroj: Hotel AKTIV***

Foto: Hotel AKTIV***, Wikimedia Commons: Martin2035


Co je pro turistu nejlepší vánoční dárek? Přece voucher na dovolenou! Nejlépe do hezkého hotelu v zajímavém místě, kde nebude nuda ani za špatného počasí. Chcete tip? My jeden konkrétní máme!

Přerov, autor archiv MMPr

To nejlepší z Moravy

UNESCO si na Moravě všimlo dvou mimořádných památek a je známá věc, že jak si něčeho všimne UNESCO, stojí za to všimnout si toho taky. První zmíníme Kroměříž – zahrady a arcibiskupský zámek. Jeho reprezentační sály jsou tak výstavní, opulentní, nádherné a bohaté, že mohou směle konkurovat i vídeňskému Hofburgu. To vědí i filmaři, a tak se zde natáčely mnohé pohádky i historické filmy, například slavný Amadeus nebo nedávná televizní série Marie Terezie. Až se budete po zámku procházet, určitě spoustu míst poznáte. 

Kroměříž (Pixabay)   Olomouc (Pixabay)

Druhou moravskou památkou zapsanou na prestižním světovém seznamu je barokní morový sloup v Olomouci, největší a nejkrásnější u nás. A zdaleka to není jediný olomoucký magnet pro turisty. Až si prohlédnete centrum města s proslulým sloupem, orlojem a katedrálou sv. Václava, zamiřte do zoo na Svatém kopečku nebo do barokní pevnosti hned za řekou Moravou.

Kde bydlet?

Známe super místo, přesně v polovině cesty mezi Olomoucí a Kroměříží, z každého města co by kamenem dohodil. Je to LH hotel Jana**** v Přerově. Samotný Přerov je klidné, útulné a přívětivé město s památkovou zónou, středověkými hradbami a zámkem s unikátní expozicí starých školních tříd. Hrajete-li rádi tenis, tady můžete trénovat na kurtech přímo vedle hotelu. Pro plavce je u hotelu vyhřívaný venkovní bazén. Odpočívat se dá pak třeba na parníku při plavbě po Bečvě.

LH hotel Jana

V hotelu Jana jsou připraveni i na deštivé dny:

  • bowling
  • biliard
  • ping pong
  • šipky
  • wellness centrum s finskou, sennou a bio saunou, solnou a aroma párou, whirlpool, Kneippův chodník, vyhřívané lavice a objednat se dají i relaxační masáže.

V celém hotelu je wifi a na každém pokoji LCD TV se satelitním příjmem. 

bowling   wellness

Ve čtyřhvězdičkovém komfortu jsou samozřejmostí takové věci jako koupelna, fén, trezor či minibar na pokoji, ale některé pokoje jsou vybaveny kávovarem a pro všechny klienty hotelu je oázou hotelová restaurace Fontána! Vaří z těch nejlepších domácích surovin. Jako potvrzení své jedinečnosti si kuchaři nechali receptury na české speciality prověřit dalšími odborníky a restaurace se nyní může pochlubit certifikací Czech Specials! Gastronomický zážitek doplní výběr moravských a francouzských vín.

vinotéka

Něco pro cyklisty

Přímo za hotelem vede 150 km dlouhá cyklostezka Bečva. Stezka je zajímavá téměř v jakoukoliv roční dobu a je rozdělena do několika úseků. Jen opravdu malá část stezky je vedena přes silnici, většinou pojedete klidnou přírodou po zpevněných lesních a polních cestách. Kola nebo koloběžky si můžete zapůjčit v hotelu. Dojet můžete až do rožnovského skanzenu nebo opačným směrem k Tovačovskému zámku.

Přerov, autor Dominik Bachůrek   Přerov, autor archiv MMPr

Přerov, autor archiv MMPr

Vyšetřete pár dní a přijeďte, dá se tu prožít krásná dovolená!

GPS: 49°27'22.8"N 17°28'00.6"E

 

Telefon: +420 581 833 111

E-mail:  hotel@hotel-jana.cz

web: hotel-jana.cz

Zdroj: LH hotel Jana****


Dnes vás zveme na výlet jen kousek za česko-slovenské hranice, na úpatí Malých Karpat. Naší základnou byl hotel Diana v Novém Meste nad Váhom, ze kterého jsou snadno dosažitelné krásné hrady v pohádkové a vlídné krajině středního Pováží.

Opevněný kostel s šikmou věží

Přímo v Novém Mestě stojí jedna z nejzajímavějších sakrálních památek, jakou jsme kdy měli možnost vidět. Jde o opevněný kostel Narození Panny Marie. Je pozdně románský, později goticky přestavěný. Pozoruhodné je na něm i to, že jeho věž se odklání od svislé osy o plných 107 cm!

Nové Mesto nad Váhom

Čachtický hrad

Jen 6 km jihozápadně od města leží na kopci známá zřícenina čachtického hradu. Nejvíce ho proslavila tajemná a děsivá legenda o uherské šlechtičně, Alžbětě Báthoryové, která se prý koupala v krvi svých služebných. Byli jsme zvědaví, zda je místo skutečně zdrojem negativní energie a zda jsme schopni ji v některých místech sami pocítit. Mnozí senzibilové dokonce před návštěvou hradu varují, prý se díky zdejším energetickým zónám mohou dostavit prudké bolesti hlavy a nevolnost. Prošli jsme hrad křížem krážem a můžeme přísahat – hlava nikoho nerozbolela. Naopak, naprosto nás okouzlil výhled do nádherné krajiny v okolí. Pobavila nás i cedule umístěná zde na památku natáčení filmu Oldřicha Lipského „Tajemství hradu v Karpatech“.

čachtický hrad

Beckov

Od Nového Mesta přesně na druhou stranu a stejně daleko leží ještě jedna fantastická zřícenina – hrad Beckov. Nemá svou krvavou legendu, proto možná není tak známý, ale jinak si s Čachticemi ničím nezadá. Zde se zase vypráví legenda o Kateřině, která je zároveň námětem návštěvnické hry. Hraví turisté si tu vůbec přijdou na své, koná se tu během sezony řada akcí motivovaných středověkem. O stavebním a historickém vývoji hradu se návštěvníci dozvědí od průvodců během prohlídek. Ale vůbec nejlepší je jen tak si lehnout do trávy, pozorovat neobvyklé štíty hradního paláce, mraky na obloze a okolní kopce.

Beckov, Jozef Dovičin   Beckov, Pixabay

Cyklistů ráj

Všechny okolní pamětihodnosti a přírodu nejlépe poznáte, máte-li možnost projet se tu na kole. Kopce tu jsou mírné, pro středně zdatné cyklisty. Pro představu: čachtický hrad leží v nadmořské výšce 360 m. Kdo se necítí ani na mírné převýšení, může zůstat na cyklostezce podél Váhu (ta vás dovede například na zmíněný Beckov). Oblíbený výletní cíl po 20 km dlouhé cyklotrase jsou Piešťany. V tomto lázeňském městě není nouze o kavárničky, cukrárny, restaurace a osvěžovny všeho druhu a klidná atmosféra upraveného města je tak doslova balzámem na nervy.

apartmán hotelu Diana   hotel Diana

v hotelu Diana jsme si půjčili kola   v hotelu Diana

Kde bydlet

Doporučujeme ubytování v hotelu Diana***. My jsme ocenili, že tu ubytovali i našeho psíka a rodinám by zas mohl přijít vhod velký apartmán s kuchyňkou. Hotel má výbornou polohu vzhledem ke všem památkám, které v okolí jsou, je tu pohodlí, klid, výborná slovenská kuchyně a především vám tu půjčí ta zmíněná kola ;-) .

BANER DIANA

GPS: 48°45'17.6"N 17°49'59.3"E

Text: Radka Snížková

Foto: archiv hotelu Diana, Pixabay, Jozef Dovičin


Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

Zámek Roztoky

Nevelký, ale půvabný zámeček je ozdobou a také srdcem celých Roztok. Bývalá tvrz ze 13. století s kruhovými hradbami a centrální hranolovou věží byla v době renesance přestavěna na zámek. Přibyly nádvorní arkády a v 18. století ještě anglický park. Dnes návštěvníci zvenčí obdivují příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány, středověká kamenná ostění a také architektonicky hodnotné interiéry, ve kterých má své expozice Středočeské muzeum.

zámek Roztoky

Tiché údolí

U zámku ústí do Vltavy Únětický potok. Vydáte-li se proti jeho proudu, budete procházet romantickým Tichým údolím a navazující přírodní rezervací Údolí Únětického potoka. Cesta vede kolem mnoha přírodních zajímavostí, památných stromů a staveb. V Tichém údolí můžete obdivovat romantické vily z počátku 20. století, umně včleněné do svahu a obklopené opečovávanými zahradami. Cesta vede také kolem Trojanova mlýna. Tento objekt je sice soukromý a navštívit ho nelze, ale dost možná, že i zvenčí vám bude povědomý. Může být. Kdysi se tu totiž natáčel oblíbený seriál „Byli jednou dva písaři“.

Cestou vás budou provázet informační tabule naučné stezky, kde se dočtete o místních přírodních zajímavostech i o historii některých staveb, které budete míjet.

Tiché údolí

Sportovci vítáni

Kolem Vltavy i Tichým údolím vedou značené cyklotrasy a patří mezi nejoblíbenější v širokém okolí. Vltava se zde totiž překonává pouze jediným způsobem – přívozem. A přívoz je zábavné zpestření výletu pro děti i pro dospělé, jezdí denně od 5.40 h, v létě až do 18.30 hodin.

romantická příroda v Tichém údolí

Krásná je například vyjížďka po pravém břehu řeky do zoologické zahrady (cca 7 km). A nejste odkázáni jen na kolo, terén je vhodný i pro kolečkové brusle, jogging nebo pěší procházku. Na opačné straně se nabízí jako cíl hradiště Levý Hradec s možnosti prohlídky (5 km). Zde bývalo sídlo prvních Přemyslovců a stojí tu na místě původní rotundy malý starobylý kostelík. Z hradiště je hezký výhled do kaňonu řeky, není divu, že si naši předci vybrali pro stavbu sídla právě toto místo.

kostelík na Levém Hradci   přívoz Roztoky-Klecánky

Své možnosti mají v Roztokách i golfisté, vyznavači lezení na umělé stěně a takébowling v hotelu Academic tenisu. Novotou září multifunkční fotbalové hřiště.

Tip na dovolenou

Roztoky jsou s Prahou spojeny velmi pohodlnou dopravou buď příměstskými autobusy (cesta do Dejvic trvá sotva 10 minut), nebo vlakem. Vlaky po této trati jezdí jeden za druhým a cesta na nádraží Holešovice trvá 10 minut, do centra na Masarykovo nádraží 20 minut. Kdo chce prožít dovolenou v Praze a přitom užít klidu přírodní příměstské lokality, pro toho musí být Roztoky volbou číslo jedna. 

hotel Academic   pokoj v hotelu Academic

Ubytujte se třeba v hotelu na Tyršově náměstí. Academic Congress Hotel**** má pro své hosty připravené prostorné pokoje s veškerým komfortem a klimatizaci, vysokorychlostním internetem, saunou, relax centrem, bowlingem a restaurací. Zkrátka se tu budete mít jako v bavlnce.

GPS: 50°09'42.6"N 14°23'31.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons: Lukáš Kalista, ŠJů, Jiří Bernard, Jiří Antonín Votýpka, ŠJů (2)


SR, Kováčová: ideální místo na oddych i aktivity v přírodě – VIDEO
Publikováno: 11.8.2020
Chvíle oddechu můžeme trávit lenošením i aktivně. Někdo má v oblibě relax a péči, kterou nabízejí slovenské lázně, jiní chtějí být pohybově aktivní – ať už u vody, na kole, nebo při turistice. Zavítali jsme do středoslovenské obce Kováčová, kde to bude bavit všechny.

Německo – aktivní víkend u Lužických jezer
Publikováno: 10.8.2020
Skvělým způsobem, jak strávit slunečný letní víkend, je výlet k Lužickým jezerům (Lausitzer Seenland), která se nacházejí v Německu, přibližně dvě hodiny jízdy autem z Prahy.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi VII
Publikováno: 9.8.2020
Po týdnu dokončíme náš výlet za morovými sloupy. Povíme si o osudu toho v Banské Bystrici a zavzpomínáme na lékaře Karla Ottu Mollera.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

SR: Poznáváme Slovensko na kole
Publikováno: 5.8.2020
Letošní cyklosezona je v plném proudu a vy se můžete těšit na další ročník soutěže Všichni na bajk, která již probíhá. Tato netradiční cyklosoutěž spojuje cyklistiku a poznávání zajímavých míst za pomoci mobilní aplikace, takže zúčastnit se může opravdu každý. Stačí mít jen kolo a chuť objevovat.

ČR, Loket – Nádherné historické městečko a hrad na Ohři – VIDEO
Publikováno: 4.8.2020
Nedaleko Karlových Varů stojí na vysoké skále nad Ohří majestátní hrad Loket. Obklopuje ho malebné městečko s hrázděnými domky a vše dokresluje okolní příroda Slavkovského lesa.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi VI
Publikováno: 2.8.2020
V srdci Banské Bystrice, přímo na náměstí před šikmou hodinovou věží, se tyčí mariánský sloup. „Sejdeme se u Marie,“ je slyšet z úst mnoha obyvatel města. Tuší přitom, jaká byla jeho historie, proč byl postaven a následně v 60. letech 20. století musel opustit své místo?

ČR, Krušné hory – spaní pod širákem, bikepark i koupání
Publikováno: 30.7.2020
Letošní nevyzpytatelné počasí a složitější podmínky k vycestování nás stále více nabádají k prozkoumání naší rodné země. Naštěstí možností, jak skvěle využít volný čas, je v u nás v Česku více než dost. Tentokrát se vydáváme na víkend do Krušných hor, v plánu máme nocování pod širákem kousek od vesnice Měděnec, sportovní den v Trail Parku Klínovec i relaxaci u rybníka.

Dolní Rakousko: 10 skvělých tipů na krátké letní výlety II
Publikováno: 29.7.2020
Dolní Rakousko nabízí množství výletních míst, která zajistí pohodu, zábavu i osvěžení pro každého člena rodiny – děti i dospělé. Praktická dostupnost vám navíc zjednoduší cestování, proto dnes dokončíme inspirace na krátké letní výlety.

ČR, Karlovy Vary – Objevte mnohem víc než jen slavné lázně – VIDEO
Publikováno: 28.7.2020
Slavné západočeské město na Ohři asi většina z nás zná díky jeho lázním a léčivým pramenům, možná díky Mezinárodnímu filmovému festivalu. Důvodů k návštěvě je ale mnohem víc. Pojďme se do Karlových Varů společně vypravit.

SR, Pezinok – Levandulová zahrada
Publikováno: 26.7.2020
Unikátní spojení vinic a středomořské botaniky se jen tak nevidí. V Pezinku, ve vinařské oblasti Stará hora, toto spojení však snadno najdete. Řeč je o jedinečné levandulové zahradě, která každý rok přiláká stovky návštěvníků a milovníků vína.

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech
Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

Dolní Rakousko: 10 skvělých tipů na krátké letní výlety I
Publikováno: 22.7.2020
Letní prázdniny a dovolenkové období jsou v plném proudu. Díky následujícím tipům hravě zvládnete plánování programu víkendové rodinné dovolené a výlety proměníte na nezapomenutelná dobrodružství.

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury – VIDEO
Publikováno: 21.7.2020
Třeboň právem patří mezi nejnavštěvovanější místa jižních Čech. Snoubí totiž bohatou historii a zachovalé historické centrum, nádhernou okolní krajinu, která je rájem pro cyklisty, i skvělou rybí gastronomii. Pojďme se do Třeboně společně vypravit ve videu.

SR: Léto na Slovensku s výhledem na hory
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

SR, Trenčínský kraj – Matoušovo království IV
Publikováno: 15.7.2020
Dnes se do Trenčínského kraje podíváme naposled. Začneme procházkou po obci Mojtín, která se rozprostírá v severní části Strážovských vrchů a je známá především lyžařským střediskem.

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO – VIDEO
Publikováno: 14.7.2020
V roce 2003 přibyla na seznam světového dědictví UNESCO unikátní Třebíčská židovská čtvrť a nedaleká bazilika svatého Prokopa. Pojďme se do nich nyní společně prostřednictvím videa vypravit.

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi V
Publikováno: 12.7.2020
Po týdnu se opět vracíme do Kremnice, konkrétně k pozdně baroknímu sloupu Nejsvětější Trojice, který připomíná morovou epidemii.

   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50   

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C