Tip na výlet

Nekonečné turistické trasy v panenské přírodě, meditační klid, útulná malá obec se zajímavými stavebními památkami a v centru všeho hotel s úžasným wellness, kde se o své hosty skvěle postarají. Nevypadá právě takto turistovo nebe? My jsme o tom přesvědčeni.

Právě na takové místo jsme narazili v podhůří Hrubého Jeseníku, jen 20 km od města Jeseník.

podhůří Jeseníků kolem Branné

Goldenstein – Kolštejn – Branná

Obec Branná, kterou máme na mysli, má dlouhou a zajímavou historii. Vznikla již kolem roku 1282 jako Goldenstein (Zlatý kámen). Jako první tu zřejmě stál hrad, který byl vybudovaný ve středověku k obraně Zlaté stezky. Později byla jeho část přestavěna na renesanční zámek.

Název obce Kolštejn je počeštěná zkomolenina původního jména. Držela se až do konce druhé světové války, nyní obec nese jméno Branná podle místní říčky. Od roku 1992 je historické jádro obce městskou památkovou zónou.

Jméno Kolštejn se ale neztratilo, jmenuje se tak dnes Relax centrum, které poskytuje turistům pohodlné zázemí. Ještě se k němu vrátíme.

kostel sv. Michaela

Městská památková zóna Branná

Památkovou zónu zdobí renesanční budova fojtství a překrásná dominantní stavba původně evangelického kostela Archanděla Michaela. Ve výklenku vnější zdi se nachází barokní socha sv. Jana Nepomuckého a poblíž v areálu stojí i sousoší Piety, datované dokonce až do roku 1663! Kostel je spojen nadzemní chodbou s budovou fary.

Pár kroků odsud je náměstí s půvabnou renesanční radnicí. Pod letitými stromy stojí už téměř 200 let kašna a jeden z domů v řadě za ní je zmíněné Relax centrum Kolštejn a Wellness hotel Kolštejn*** superior. Přímo na náměstí, v původní budově fojtství z roku 1325, se nachází Hotel garni Kolštejn***, restaurace Kolštejn a Minipivovar Kolštejn.

Branná v ranním oparu

Kam na výlet?

Hluboké lesy, fotogenické hory a řídké osídlení jsou základními kameny zdejší turistům zaslíbené krajiny. Hustá síť značených cest, lyžařské areály, cyklostezky a sem tam rozhledna jsou tu pro každého, kdo hledá aktivní odpočinek. Přímo středem obce prochází naučná stezka Pasák, ta směřuje na hřebeny Jeseníků ke stejnojmenným skalám. 250 m dlouhá a 30 m vysoká skála je zvláštně geomorfologicky tvarovaná a přitahuje pozornost odjakživa. Váže se k ní pověst o pastýři, který neuhlídal své stádo, a v ní je i původ názvu skály. Pozoruhodná příroda tu má také své vzácné obyvatele.  Žije zde chřástal polní (Crexcrex), jeřábek lesní, křepelka polní (Coturnixcoturnix), ťuhýk obecný (Lanius collurio) a rostlinná říše tu má přímo drahokamy: vemeník dvoulistý (Platantherabifolia), brádáček vejčitý (Listeraovata) a lilii cibulkonosnou (Lilium bulbiferum).

podzim v BrannéMilovníci vojenské historie v okolí obdivují zachovalou linii předválečného pohraničního opevnění. Dva kilometry od Branné je řada řopíků a pěchotních srubů, z nichž některé jsou zrekonstruované Klubem vojenské historie a příležitostně přístupné. 

Jsou tu promyšleně trasované cyklistické terény, ač v kopcích většinou vedou cyklostezky po vrstevnici. Projedete se krásným lesním prostředím s výhledy na Jeseníky i Králický Sněžník. Kdo si rád pohoví, může si tu půjčit elektrokolo, pro netradiční zážitky jsou tu v půjčovně k dispozici koloběžky. V zimě jen vyměníte kolo za běžky.

Kdo má večer ještě dost energie, tomu se tu nabízí dvoudráhový bowling a dva biliardové stoly.

 

Relax centrum Kolštejn

Je skvělé, že nemusíte na noc nikam odjíždět. Přímo uprostřed tohoto turistického ráje jsou k dispozici dva hotely, které kromě ubytovacích služeb nabízejí i wellness – a to přesně vaše sportem a vycházkami unavené tělo potřebuje.

Po celý rok, za každého počasí je návštěvníkům k dispozici bazén se slanou vodou a protiproudem. Slaná voda velmi blahodárně působí na pokožku a vdechování solí nasycených výparů ulevuje od dýchacích potíží. Proto je návštěva doporučována i alergikům. Budete se tu cítit jako u moře.

bazén se slanou vodou je v provozu celoročněbiliard v Relax centru Kolštejnzde se provozují saunové ceremoniály

Saunové ceremoniály a Vitální svět

Saunovými ceremoniály v Relax centru povyšují běžné saunování na božskou úroveň. Mají předem stanovený program a vede je zkušený profesionál.

Vitální svět je název celého saunového komplexu s širokou nabídkou odpočinkových procedur. K vybavení Vitálního světa patří 2 druhy suchých a 5 druhů parních saun, Kneippovy džbery, tepidarium, masážní sprchy, ochlazovací bazén a vířivý bazén.

Náš tajný tip: Unikátní prostory Vitálního světa lze pronajmout pro uzavřenou společnost!

Anebo naopak – využijte možnost relaxovat v intimní atmosféře privátního wellness. Kamenný sklep obložený dřevem, magická hudba, sekt a svíčky a naprosté soukromí, v němž nebudete rušeni. Užijete si finskou saunu, parní lázně se solným aroma, masážní sprchy, tropický déšť nebo vířivku?

Luxusní a dokonalou firemní akci, rozlučku se svobodou nebo relaxační fázi sportovního soustředění si nejlépe umíme představit právě tady. Je tu zázemí až pro 100 lidí.

budova hotelu Relax centrum Kolštejn je součástí památkové zóny

Relaxační masáže

Unavenému organismu nejspolehlivěji pomůže masáž. Ať už jste pouze unavení z celodenního sportování, nebo máte nějaký určitý problém (bolavá záda, migrény, „těžké nohy“…), masáže vám pomohou k úlevě. Prokrvují pokožku, svalstvo i klouby, a tím zlepší jejich celkovou kondici. Únava a bolest zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Někomu od potíží pomůže termoterapie s klasickou masáží, někomu medová masáž nebo masáž lávovými kameny. Rašelinové a parafínové zábaly jsou nejen zdravotní, ale i kosmetickou procedurou, baňkování a pivní koupele také. A to jsme ještě nezmínili čokoládové zábaly a jílové masky!

v restauraci   Minipivovar Kolštejn

Minipivovar Kolštejn

V zázemí hotelové restaurace se nachází Minipivovar Kolštejn, který navazuje na dřívější místní pivovarnickou tradici. Vaří světlé a polotmavé ležáky a pivní speciály podle sezony. Piva jsou nepasterizovaná a nefiltrovaná a můžete je ochutnat také při komentované prohlídce minipivovaru spojené s degustací.

Tady není nuda, tady je pohoda.

GPS: 50°9'8.48"N; 17°0'36.86"E

Relax centrum Kolštejn
Branná 60, 788 25 Branná

Recepce: 
+420 583 286 421
+420 602 651 027
info@kolstejn.cz

Text a foto: Relax Centrum Kolštejn

Textová úprava: Radka Snížková


Nejvýše položený hrad v Čechách, největší vodní plocha v Čechách, největší národní park v Čechách, největší síť cyklostezek a cyklotras v Čechách a možná i nejlepší aktivní dovolená v Čechách.

To je Vítkův hrádek, Lipno a Šumava, vše najdete v Přední Výtoni – obci na břehu lipenského jezera.

Vezměte si kolo (my starší elektrokolo) a přijeďte se podívat do míst, kam se dlouho nemohlo a kde se za posledních několik desetiletí změnilo snad vše, co si jen můžete představit. Vznik Československa, odsun Čechů do vnitrozemí, odsun Němců do Rakouska a Německa, vybudování lipenského jezera, vznik pohraničního pásma, a tedy vylidnění obrovské části východní Šumavy.

Přední Výtoň

Přední Výtoň je obec na břehu lipenského jezera, je ideálním výchozím bodem pro cyklisty a pěší turisty, ale i lenochy u vody. Vše je na jednom místě, nebudete vědět, kam se mrknout dříve. Ideální zajištění pro individuální, skupinovou, školní i další turistiku nabízí Hotel AKTIV***, který je zaměřen na rodiny s dětmi, skupiny, semináře, tréninky, svatby a nabízí zázemí pro cykloturisty. Pláž se zázemím je od hotelu jen několik minut. Zimní i letní dovolená v Hotelu AKTIV*** nezklame žádného aktivního klienta.

Vítkův hrádek

Nejvýše položený hrad v Čechách (1053 m n. m.) s největší dochovanou obytnou věží – donjonem o rozměrech 17,5×14 m – nabízí nejkrásnější výhledy na Šumavu, Lipno, Novohradské hory a za příznivého počasí také na Alpy v Rakousku.

Vítkův hrádek

Schwarzenberský kanál 

Unikátní umělý plavební kanál spojující jeden z přítoků Studené Vltavy a rakouský přítok Dunaje Große Mühl, čímž spojuje úmoří Severního a Černého moře.

Zaniklé osady

Rychnůvek, Rožnov, Pernek a další. Dnes můžeme při výletu na kole třeba několikrát překročit hranici do Rakouska a nic se neděje.

Lipenské jezero

Vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. S rozlohou 48,7 km2 jde o největší přehradní nádrž a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky (díky čemuž bývá také občas označována za české moře). Pro turisty a cyklisty nabízí unikátní přívozy přes jezero, to určitě musíte zažít.

Lipno

Moldaublick, Alpenblick

Vyhlídkové věže hned za hranicemi dostupné jak na kole, tak i pěšky.

Obec Přední Výtoň

Nachází se na pravém břehu vodní nádrže Lipno, 4 km od hranice s Rakouskem. První písemná zmínka pochází z roku 1377. Obec má 242 stálých obyvatel. Je atraktivním letním i zimním turistickým cílem. Vybudovaná asfaltová cyklistická stezka, která vede podél břehu jezera, potěší nejen cyklisty a pěší turisty, ale také milovníky in-line bruslení.

Přední Výtoň v zimě

Cyklostezky a cyklotrasy

Nepřeberné množství tras od nejjednodušších (cyklo a in-line stezka Přední Výtoň – Lipno – Frymburk) až po výšlapy na nejvyšší vrcholy. Každý den jiná trasa.

Pěší turistika

Značené turistické trasy všude kolem.

Alpy ze Stezky korunami stromů

A celkem nedaleko najdete: Český Krumlov – město na seznamu UNESCO, Vyšší Brod – pohraniční město, ráj všech vodáků s významným klášterem, přehradu Lipno s prohlídkovou trasou, Rakousko jen co by kamenem dohodil a samozřejmě STEZKU V KORUNÁCH STROMŮ a KRÁLOVSTVÍ LESA.

V zimě navštivte tři skvělé skiareály: Skiareál Hochficht – nejlepší skiareál mimo Alpy, Skiareál LIPNO – nejlepší rodinný areál v Čechách, anebo Skiareál Sternstein.

Na návštěvu vás zve Přední Výtoň, Šumava, Lipno a Hotel AKTIV***.

lyžování na Lipně

GPS: 48°37'39.8"N 14°10'10.5"E

Hotel AKTIV*** - LIPNO

Přední Výtoň 99
382 73 Vyšší Brod

Tel.: +420 775 944 255
email: info@hotelaktiv.cz
www.hotelaktiv.cz

Zdroj: Hotel AKTIV***

Foto: Hotel AKTIV***, Wikimedia Commons: Martin2035


Co je pro turistu nejlepší vánoční dárek? Přece voucher na dovolenou! Nejlépe do hezkého hotelu v zajímavém místě, kde nebude nuda ani za špatného počasí. Chcete tip? My jeden konkrétní máme!

Přerov, autor archiv MMPr

To nejlepší z Moravy

UNESCO si na Moravě všimlo dvou mimořádných památek a je známá věc, že jak si něčeho všimne UNESCO, stojí za to všimnout si toho taky. První zmíníme Kroměříž – zahrady a arcibiskupský zámek. Jeho reprezentační sály jsou tak výstavní, opulentní, nádherné a bohaté, že mohou směle konkurovat i vídeňskému Hofburgu. To vědí i filmaři, a tak se zde natáčely mnohé pohádky i historické filmy, například slavný Amadeus nebo nedávná televizní série Marie Terezie. Až se budete po zámku procházet, určitě spoustu míst poznáte. 

Kroměříž (Pixabay)   Olomouc (Pixabay)

Druhou moravskou památkou zapsanou na prestižním světovém seznamu je barokní morový sloup v Olomouci, největší a nejkrásnější u nás. A zdaleka to není jediný olomoucký magnet pro turisty. Až si prohlédnete centrum města s proslulým sloupem, orlojem a katedrálou sv. Václava, zamiřte do zoo na Svatém kopečku nebo do barokní pevnosti hned za řekou Moravou.

Kde bydlet?

Známe super místo, přesně v polovině cesty mezi Olomoucí a Kroměříží, z každého města co by kamenem dohodil. Je to LH hotel Jana**** v Přerově. Samotný Přerov je klidné, útulné a přívětivé město s památkovou zónou, středověkými hradbami a zámkem s unikátní expozicí starých školních tříd. Hrajete-li rádi tenis, tady můžete trénovat na kurtech přímo vedle hotelu. Pro plavce je u hotelu vyhřívaný venkovní bazén. Odpočívat se dá pak třeba na parníku při plavbě po Bečvě.

LH hotel Jana

V hotelu Jana jsou připraveni i na deštivé dny:

  • bowling
  • biliard
  • ping pong
  • šipky
  • wellness centrum s finskou, sennou a bio saunou, solnou a aroma párou, whirlpool, Kneippův chodník, vyhřívané lavice a objednat se dají i relaxační masáže.

V celém hotelu je wifi a na každém pokoji LCD TV se satelitním příjmem. 

bowling   wellness

Ve čtyřhvězdičkovém komfortu jsou samozřejmostí takové věci jako koupelna, fén, trezor či minibar na pokoji, ale některé pokoje jsou vybaveny kávovarem a pro všechny klienty hotelu je oázou hotelová restaurace Fontána! Vaří z těch nejlepších domácích surovin. Jako potvrzení své jedinečnosti si kuchaři nechali receptury na české speciality prověřit dalšími odborníky a restaurace se nyní může pochlubit certifikací Czech Specials! Gastronomický zážitek doplní výběr moravských a francouzských vín.

vinotéka

Něco pro cyklisty

Přímo za hotelem vede 150 km dlouhá cyklostezka Bečva. Stezka je zajímavá téměř v jakoukoliv roční dobu a je rozdělena do několika úseků. Jen opravdu malá část stezky je vedena přes silnici, většinou pojedete klidnou přírodou po zpevněných lesních a polních cestách. Kola nebo koloběžky si můžete zapůjčit v hotelu. Dojet můžete až do rožnovského skanzenu nebo opačným směrem k Tovačovskému zámku.

Přerov, autor Dominik Bachůrek   Přerov, autor archiv MMPr

Přerov, autor archiv MMPr

Vyšetřete pár dní a přijeďte, dá se tu prožít krásná dovolená!

GPS: 49°27'22.8"N 17°28'00.6"E

 

Telefon: +420 581 833 111

E-mail:  hotel@hotel-jana.cz

web: hotel-jana.cz

Zdroj: LH hotel Jana****


Dnes vás zveme na výlet jen kousek za česko-slovenské hranice, na úpatí Malých Karpat. Naší základnou byl hotel Diana v Novém Meste nad Váhom, ze kterého jsou snadno dosažitelné krásné hrady v pohádkové a vlídné krajině středního Pováží.

Opevněný kostel s šikmou věží

Přímo v Novém Mestě stojí jedna z nejzajímavějších sakrálních památek, jakou jsme kdy měli možnost vidět. Jde o opevněný kostel Narození Panny Marie. Je pozdně románský, později goticky přestavěný. Pozoruhodné je na něm i to, že jeho věž se odklání od svislé osy o plných 107 cm!

Nové Mesto nad Váhom

Čachtický hrad

Jen 6 km jihozápadně od města leží na kopci známá zřícenina čachtického hradu. Nejvíce ho proslavila tajemná a děsivá legenda o uherské šlechtičně, Alžbětě Báthoryové, která se prý koupala v krvi svých služebných. Byli jsme zvědaví, zda je místo skutečně zdrojem negativní energie a zda jsme schopni ji v některých místech sami pocítit. Mnozí senzibilové dokonce před návštěvou hradu varují, prý se díky zdejším energetickým zónám mohou dostavit prudké bolesti hlavy a nevolnost. Prošli jsme hrad křížem krážem a můžeme přísahat – hlava nikoho nerozbolela. Naopak, naprosto nás okouzlil výhled do nádherné krajiny v okolí. Pobavila nás i cedule umístěná zde na památku natáčení filmu Oldřicha Lipského „Tajemství hradu v Karpatech“.

čachtický hrad

Beckov

Od Nového Mesta přesně na druhou stranu a stejně daleko leží ještě jedna fantastická zřícenina – hrad Beckov. Nemá svou krvavou legendu, proto možná není tak známý, ale jinak si s Čachticemi ničím nezadá. Zde se zase vypráví legenda o Kateřině, která je zároveň námětem návštěvnické hry. Hraví turisté si tu vůbec přijdou na své, koná se tu během sezony řada akcí motivovaných středověkem. O stavebním a historickém vývoji hradu se návštěvníci dozvědí od průvodců během prohlídek. Ale vůbec nejlepší je jen tak si lehnout do trávy, pozorovat neobvyklé štíty hradního paláce, mraky na obloze a okolní kopce.

Beckov, Jozef Dovičin   Beckov, Pixabay

Cyklistů ráj

Všechny okolní pamětihodnosti a přírodu nejlépe poznáte, máte-li možnost projet se tu na kole. Kopce tu jsou mírné, pro středně zdatné cyklisty. Pro představu: čachtický hrad leží v nadmořské výšce 360 m. Kdo se necítí ani na mírné převýšení, může zůstat na cyklostezce podél Váhu (ta vás dovede například na zmíněný Beckov). Oblíbený výletní cíl po 20 km dlouhé cyklotrase jsou Piešťany. V tomto lázeňském městě není nouze o kavárničky, cukrárny, restaurace a osvěžovny všeho druhu a klidná atmosféra upraveného města je tak doslova balzámem na nervy.

apartmán hotelu Diana   hotel Diana

v hotelu Diana jsme si půjčili kola   v hotelu Diana

Kde bydlet

Doporučujeme ubytování v hotelu Diana***. My jsme ocenili, že tu ubytovali i našeho psíka a rodinám by zas mohl přijít vhod velký apartmán s kuchyňkou. Hotel má výbornou polohu vzhledem ke všem památkám, které v okolí jsou, je tu pohodlí, klid, výborná slovenská kuchyně a především vám tu půjčí ta zmíněná kola ;-) .

BANER DIANA

GPS: 48°45'17.6"N 17°49'59.3"E

Text: Radka Snížková

Foto: archiv hotelu Diana, Pixabay, Jozef Dovičin


Jen co řeka Vltava na severu opustí hranici hlavního města, obtéká zprava zámek a malé městečko, půvabně zasazené v zeleném a skalnatém kaňonu – Roztoky. Snadná dostupnost historického centra Prahy a zároveň poloha v krásné chráněné přírodní oblasti dělají z Roztok ideální místo jak pro život, tak pro dovolenou.

Zámek Roztoky

Nevelký, ale půvabný zámeček je ozdobou a také srdcem celých Roztok. Bývalá tvrz ze 13. století s kruhovými hradbami a centrální hranolovou věží byla v době renesance přestavěna na zámek. Přibyly nádvorní arkády a v 18. století ještě anglický park. Dnes návštěvníci zvenčí obdivují příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány, středověká kamenná ostění a také architektonicky hodnotné interiéry, ve kterých má své expozice Středočeské muzeum.

zámek Roztoky

Tiché údolí

U zámku ústí do Vltavy Únětický potok. Vydáte-li se proti jeho proudu, budete procházet romantickým Tichým údolím a navazující přírodní rezervací Údolí Únětického potoka. Cesta vede kolem mnoha přírodních zajímavostí, památných stromů a staveb. V Tichém údolí můžete obdivovat romantické vily z počátku 20. století, umně včleněné do svahu a obklopené opečovávanými zahradami. Cesta vede také kolem Trojanova mlýna. Tento objekt je sice soukromý a navštívit ho nelze, ale dost možná, že i zvenčí vám bude povědomý. Může být. Kdysi se tu totiž natáčel oblíbený seriál „Byli jednou dva písaři“.

Cestou vás budou provázet informační tabule naučné stezky, kde se dočtete o místních přírodních zajímavostech i o historii některých staveb, které budete míjet.

Tiché údolí

Sportovci vítáni

Kolem Vltavy i Tichým údolím vedou značené cyklotrasy a patří mezi nejoblíbenější v širokém okolí. Vltava se zde totiž překonává pouze jediným způsobem – přívozem. A přívoz je zábavné zpestření výletu pro děti i pro dospělé, jezdí denně od 5.40 h, v létě až do 18.30 hodin.

romantická příroda v Tichém údolí

Krásná je například vyjížďka po pravém břehu řeky do zoologické zahrady (cca 7 km). A nejste odkázáni jen na kolo, terén je vhodný i pro kolečkové brusle, jogging nebo pěší procházku. Na opačné straně se nabízí jako cíl hradiště Levý Hradec s možnosti prohlídky (5 km). Zde bývalo sídlo prvních Přemyslovců a stojí tu na místě původní rotundy malý starobylý kostelík. Z hradiště je hezký výhled do kaňonu řeky, není divu, že si naši předci vybrali pro stavbu sídla právě toto místo.

kostelík na Levém Hradci   přívoz Roztoky-Klecánky

Své možnosti mají v Roztokách i golfisté, vyznavači lezení na umělé stěně a takébowling v hotelu Academic tenisu. Novotou září multifunkční fotbalové hřiště.

Tip na dovolenou

Roztoky jsou s Prahou spojeny velmi pohodlnou dopravou buď příměstskými autobusy (cesta do Dejvic trvá sotva 10 minut), nebo vlakem. Vlaky po této trati jezdí jeden za druhým a cesta na nádraží Holešovice trvá 10 minut, do centra na Masarykovo nádraží 20 minut. Kdo chce prožít dovolenou v Praze a přitom užít klidu přírodní příměstské lokality, pro toho musí být Roztoky volbou číslo jedna. 

hotel Academic   pokoj v hotelu Academic

Ubytujte se třeba v hotelu na Tyršově náměstí. Academic Congress Hotel**** má pro své hosty připravené prostorné pokoje s veškerým komfortem a klimatizaci, vysokorychlostním internetem, saunou, relax centrem, bowlingem a restaurací. Zkrátka se tu budete mít jako v bavlnce.

GPS: 50°09'42.6"N 14°23'31.7"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons: Lukáš Kalista, ŠJů, Jiří Bernard, Jiří Antonín Votýpka, ŠJů (2)


Bulharsko: Nenáročná dovolená se vám určitě vyplatí
Publikováno: 29.3.2020
Bulharsko je pulzující krajina s úžasnou přírodou, starými památkami, vynikajícími plážovými a lyžařskými středisky, jakož i chutnou a rozmanitou kuchyní. Do Bulharska můžete přijet v létě i v zimě, ať už sem pojedete na dovolenou, nebo kvůli zlepšení zdraví. Doufáme, že nám situace zase brzy dovolí někam vyjet.

ČR: Do přírody!
Publikováno: 26.3.2020
Karanténa nám dává v podstatě jedinou možnost, jak si užít čerstvý vzduch, a to jsou procházky ve volné přírodě, ideálně v místech, kde budeme sami. Pojďme tedy chvíli přestat panikařit z toho, co všechno se nesmí a užijme si tiché pozorování probouzející se přírody. Je to totiž krása!

SR: Nejlepší termální prameny Slovenska, které stojí za návštěvu
Publikováno: 25.3.2020
Horké prameny i termální lázně byly dlouho považovány pouze za místo odpočinku starších lidí, kteří si sem jezdí léčit nemoci pomocí léčivých vlastností minerálních nebo termálních vod. Horké prameny se ale dnes už změnily a jsou mnohem víc než jen lázně, nabízejí komplexní wellness pobyty pro všechny věkové kategorie.

ČR: Jarní vycházka údolím Mže ze Svojšína – VIDEO
Publikováno: 24.3.2020
Rád v Česku objevuji místa, na která nikdo moc nechodí. Ještě lépe mimo hlavní sezonu. V jarní náladě jsem se tak vypravil do nádherného údolí řeky Mže nedaleko Stříbra a ve videu vás tam teď na chvíli přenesu také.

SR: Využijte své dny volna a naplánujte si letní dovolenou v Tatrách
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.

SVĚT: Cestování ve stínu koronaviru
Publikováno: 18.3.2020
Dnes vám přinášíme trošku netradiční článek o cestování, ve kterém se zaměříme na onemocnění COVID-19 vyvolávající smutek, strach a paniku ve více než 150 zemích či autonomních oblastech světa.

SR, Špania Dolina – zimní procházka po okolí
Publikováno: 15.3.2020
Už delší dobu jsme vás nezavedli do slovenských hor, proto to dnes napravíme. Navštívíme jeden z důlních klenotů Slovenska, kterým je Špania Dolina. Leží necelých 11 kilometrů od Banské Bystrice v náručí Starohorských vrchů.

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel
Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

SR, Sklené – vesnička na úpatí pohoří Žiar
Publikováno: 8.3.2020
Nádherná Turčianská kotlina v sobě skrývá mnoho malebných míst i přírodních krás. Jedním z nich je i vesnička Sklené, která leží na jižním cípu regionu Turiec v okrese Turčianské Teplice.

ČR, Plzeň-Lochotín – nejen do zoologické zahrady
Publikováno: 5.3.2020
Lochotín si dnes většina návštěvníků Plzně spojuje s areálem botanické a zoologické zahrady, případně s amfiteátrem, oblast má ale mnohem zajímavější historii spojenou převážně s lázeňstvím.

Velká Británie, Londýn – toulky velkoměstem
Publikováno: 4.3.2020
Poznejte metropoli Spojeného království očima turisty. Dnes vám doporučíme místa, která určitě musíte navštívit, nahlédneme na zdejší kulturní zvyklosti a prozradíme i několik zajímavostí.

SR, Liptovský Hrádok – méně známá turistická místa
Publikováno: 1.3.2020
Vracíme do malého, ale nádherného městečka Liptovský Hrádok. Kromě přírodních krás v podobě soutoku Váhu s Belou, vyhlídkového přírodního bradla Skalka nebo výjimečného arboreta nabízí i řadu technických, středověkých či historických památek a zajímavostí.

ČR, orlická přehrada – pohled z jiné perspektivy
Publikováno: 27.2.2020
Do konce března letošního roku se návštěvníkům orlické přehrady naskytne pohled na místa, která jsou běžně skrytá pod vodou. Dá se tu jen tak vyrazit na vycházku po obnažených březích nebo navštívit některé známé historické památky.

Velká Británie, Brighton and Hove – nejlepší místo pro život
Publikováno: 26.2.2020
Dnes vás zavedeme do přímořského města Brighton and Hove. Jak již název naznačuje, jedná se o spojení dvou do roku 1997 (status města udělila královna Alžběta II. v roce 2001) samostatných měst, která nabízejí bohatou historii, nádherné památky, svéráznou kulturu i sportovní vyžití.

SR, Dovalovo – městská část Liptovského Hrádku, která stojí za návštěvu
Publikováno: 23.2.2020
Dnes vás zavedeme do městské části Liptovského Hrádku – Dovalova. To bylo administrativně přičleněno k tomuto půvabnému městečku v roce 1971, i když svou rozlohou je větší než samotný Hrádok.

Velká Británie, Brighton – královská rezidence jako z pohádky
Publikováno: 19.2.2020
Od velkolepého mola Palace Pier se skrz zahradu (park) Old Steine vydáme k jedné z nejvyhledávanějších atraktivit města Brighton, k bývalé královské rezidenci Royal Pavilion.

SR, Hybe – obec slavného zbojníka
Publikováno: 16.2.2020
V sérii článků o liptovských obcích budeme pokračovat i dnes. Tentokrát navštívíme obec Hybe, kterou proslavil film Martina Ťapáka z roku 1975 – Pacho, hybský zbojník.

Velká Británie, Brighton – procházka po skvostném pobřeží
Publikováno: 12.2.2020
Po návštěvě 360stupňové vyhlídkové věže se dnes projdeme po brightonském pobřeží, které zdobí architektonicky úchvatné stavby. Pokud bychom se vydali směrem k dětskému hřišti King's Road, dostali bychom se ke zrekonstruovanému viktoriánskému altánku z roku 1884.

SR, Východná – folklorní srdce Slovenska
Publikováno: 9.2.2020
Po návštěvě Važce se dnes posuneme o kousek dál, do sousední obce Východná. Tato liptovská vesnička je desetiletí spojována s největším slovenským folklorním festivalem, který se zde každoročně koná již od roku 1953. My se však zaměříme spíše na její historii a představíme i několik místních pamětihodností.

Velká Británie, Brighton – 360stupňová vyhlídková věž
Publikováno: 5.2.2020
Nábřeží anglického Brightonu nabízí mnoho atraktivit. Dnes navštívíme futuristickou vyhlídkovou věž British Airways i360, která se nachází naproti neméně známé památce West Pier.

   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 20 | 30 | 40 | 50   

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.3.2020
Navzdory šířícímu se koronaviru vás chceme informovat o nové turisticko-kulturní silnici vedoucí napříč Španělskem, která vás zavede po stopách Rodriga Díaze de Vivara – středověkého rytíře, známého také jako Cid Campeador.
28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.
27.3.2020
Organizace spojených národů si každoročně nechává zpracovat trošku netradiční žebříček o nejšťastnějších národech světa (World Happiness Report), resp. nejlepších místech pro život. Jak dopadlo letošní měření, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 29. 3. 2020
svátek:Taťána
dnes:
neděle 29.3.
5 °C
zítra:
pondělí 30.3.
-1 °C