www.infoglobe.cz » Norsko, Oslo – severský klenot

Norsko, Oslo – severský klenot

Publikováno: 21.4.2024
Po návštěvě Bergenu jsme se přesunuli do hlavního města Norského království – Osla. Jelikož den byl dlouhý a náročný, procházku večerním městem jsme vyměnili za hotelovou postel a odpočinek. Ale hned ráno jsme se vydali vstříc dobrodružství.

Oslo sice není velké město, co se týče počtu obyvatel v porovnání s ostatními evropskými metropolemi, ale zato rozlohou a turistickými atrakcemi se řadí na přední místa. Naše poznávání města, které se nachází v jihovýchodní části Norska, jsme začali přímo v historickém centru. Viděli jsme nádherný královský palác s úchvatným areálem, norský parlament a radnici, kde se každoročně uděluje Nobelova cena za mír. Zaujal nás i hrad a pevnost Akershus, pocházející z roku 1300, kde sídlí dvě vojenská muzea, nacházejí se hrobky královské rodiny a mnoho dalšího. Po mohutných hradbách pevnosti jsme se měli možnost projít a vychutnat si tak fascinující pohled na město. Samozřejmě v Oslu bychom doporučili navštívit ještě Norské lidové muzeum (Norsk Folkemuseum), jehož součástí je rozsáhlý skanzen, jakož i Munchovo muzeum, novou budovu opery nebo Muzeum vikingských lodí. Toto vše se ale za jeden den nedá oběhnout, proto jsme se z pevnosti pomalu přesunuli do přístavu, který se řadí k těm nejvýznamnějším v Norsku.
Oslo, radnice

Oslo, radnice (interiér) Oslo, radnice (interiér)

Kromě námořní dopravy se zde nacházejí železniční i silniční uzly. Osobně nás zaujal moderní rychlovlak (Flytoget), který vás za pár minut dopraví na tamní mezinárodní letiště Gardermoen. Ale nejen doprava dělá přístav výjimečným. Jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit, je to přístav, kde to doslova žije, a to hlavně díky školám, sídlu Norské akademie věd nebo výboru pro udělování Nobelových cen.
Oslo, norský parlament      Oslo, hradby

Oslo, hradbyOslo, přístav

Hlavní město Norska má bohaté dějiny, které si připomeneme jen letmo. Založeno bylo v roce 1048 králem Haraldem III. Prošlo si více nadvládami, dobýváními i katastrofami v podobě požárů. Měnilo svůj název i statut. Největší rozmach zaznamenalo až na konci 19. století, kdy se stalo hlavním centrem země a vystřídalo tak dosud úřadující Bergen. Zajímavostí tohoto města je i to, že se zde konaly v roce 1952 zimní olympijské hry. Jako připomínku této největší sportovní události světa můžete navštívit skokanský můstek Holmenkollen, který byl v roce 2010 architektonicky skvostně předělán, a to z důvodu konání mistrovství světa. V současnosti se město rozpíná a vzniká tak velká městská aglomerace nazývaná Velké Oslo, která je momentálně nejrychleji rostoucím městem v Evropě. Vliv na toto rozšiřování má hlavně přistěhovalectví. Jen v samotném městě tvoří imigranti čtvrtinu jeho obyvatel. Důvodem jsou přívětivé zákony i otevřený pracovní trh. Nedá nám nezmínit ještě jednu významnou událost, která otřásla obyvateli Norska. Byly jí bombové útoky v červenci 2011, kdy o život přišlo 77 lidí. Jako vzpomínka na tuto událost se staví památník na poloostrově Sørbråten (Památná jizva) v podobě rýhy rozdělující pevninu.
Norsko, Vigelandův park

Norsko, Vigelandův parkNorsko, Vigelandův park

Pomalu ale jistě jsme se začali loučit nejen s Oslem, ale i s celou Skandinávií. Proto jsme náš poslední výlet namířili do Vigelandova parku (Vigelandsanlegget), kde jsme našli spojení sochařského umění podle Gustava Vigelanda s přírodou. Ústřední zajímavostí je 17 metrů vysoký monolit se 121 lidskými postavami. V tomto jedinečném prostoru jsme si zavzpomínali na naše dobrodružné putování severskými zeměmi, které bychom si určitě ještě rádi někdy zopakovali. Prozatím nám nezbývalo, než se jít sbalit a vyrazit domů.

 Norsko, Vigelandův park

GPS:59°54'57.33"N 10°43'55.09"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Norsko, Trondheim – korunovační město
Publikováno: 24.3.2024
Opět budeme cestovat. Po návštěvě švédského kostelního městečka Gammelstad a hlavního města Stockholm se přesuneme do sousedního Norska. Navštívíme tu přístavní město Trondheim, které se rozprostírá na březích Trondheimského fjordu a řeky Nidelva.

Norsko, Trollstigen – cestou za králem trollů
Publikováno: 31.3.2024
Na našich toulkách Skandinávií jsme minule navštívili třetí největší norské město –Trondheim. Dnes se přesuneme do města Dombas a následně budeme pokračovat k Trollí cestě zvané Trollstigen.

Norsko – národní park Jotunheimen
Publikováno: 7.4.2024
Minulý týden jsme opustili klikaté cesty Trollstigenu a vydali se trajektem do neznáma. Proč do neznáma? Asi proto, že dodnes přesně nevíme, kde jsme se vylodili. Důležité ale je, že jsme před sebou měli první opravdu turistický den.

Norsko, Bergen – město deště
Publikováno: 14.4.2024
Poté, co jsme si prohlédli unikátní Borgundský dřevěný kostel, jsme se evropskou silnicí číslo 16 (E16) přesunuli do druhého největšího norského města Bergen, kde jsme strávili noc i celý následující den.

Grónsko – arktická divočina
Publikováno: 4.1.2023
Milovníky věčné zimy a ledu určitě potěší čtení následujících řádků. Tentokrát zavítáme na největší ostrov světa, který je paradoxně nazýván „zelený“ – do Grónska. V místním jazyce se ale tento ostrovní mohykán nazývá Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí.

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami – VIDEO
Publikováno: 4.10.2016
Budete-li cestovat do Norska letadlem a vaším cílem návštěvy bude objevování fjordů, předpokládám, že budete přistávat na letišti v Bergenu (25 min od centra). Já sice nejsem zrovna milovníkem velkoměst, ale i tak doporučuji nějaký čas strávit prohlídkou města.

Norsko: Země fjordů I – VIDEO
Publikováno: 11.10.2016
Norsko se řadí mezi severské státy a společně se Švédskem leží na Skandinávském poloostrově, který zemi udává charakteristické rysy. Hlavním lákadlem jsou překrásné fjordy západního pobřeží, které se zařezávají hluboko do vnitrozemí. Takových fjordů je na území Norska požehnaně. Kde není přítomná mořská hladina, tam zajisté najdete jedno z tisíců jezer či nějakou kopcovitou oblast, náhorní plošinu, hluboké lesy nebo hornatý masiv s ledovcem. Divoká rozmanitost přírody a impozantní výhledy lákají stále více turistů. Za návštěvu stojí nejen příroda, ale i dvě největší města – Oslo a Bergen. Sever země bývá turisty většinou nepovšimnut, pokud tedy toužíte po naprosté samotě, bude skvělou volbou.

Víte, že? Norsko - za krásami severu I.
Publikováno: 8.1.2012
Skandinávie je každoročně cílem mnoha cestovatelů, které láká drsná a netknutá krajina a vody s hojností ryb. Naše cesta však postupně povede až na dálný sever, na samý okraj Evropy, který leží již za polárním kruhem. První díl seriálu putování za nejsevernějším bodem Evropy nás provede uličkami rybářského městečka Bergen.

Víte, že? Norsko - Špicberky I.
Publikováno: 26.2.2012
Ledové souostroví ležící na půli cesty mezi Skandinávií a severním pólem ukrývá možná více pozoruhodných míst, než by se mohlo zdát. Nerostné bohatství a unikátní geomorfologické složení zdejších hornin i drsná krajina sem přilákaly množství expedic, dobrodruhů a v posledních desetiletích i turistů. Dnes se sem podíváme i my.


Souvisejicí fotogalerie

Norsko: Park Vigeland v Oslu
Park Vigeland v Oslu je výjimečným výstavním prostorem pod širým nebem, v němž jsou umístěny soch...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla II
Na poloostrově Bygdøy se všechna muzea nacházejí pěkně pohromadě: Muzeum vikinských lodí, Muzeum ...

Norsko: Bygdøy – největší lákadla Osla I
Bygdøy je vzdálen jen několik minut z centra Osla, ale přesto si zachovává svůj venkovský ráz. No...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem II.
Norské hlavní město a zároveň největší město v zemi se Vám pomalu dostane pod kůži a postará se o...

Norsko: Oslo - klidný den před atentátem I.
Hlavní město v Norsku den před útokem žilo svůj neuspěchaný život. Turisté a místní obyvatelé si ...

Norsko - hory, oceán, fjordy I.
Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a ...


Souvisejicí videa

Norsko, Bergen – velkoměsto mezi sedmi horami
Pokud pojedete objevovat norské fjordy, pravděpodobně přijedete do Bergenu, kde doporučujeme něja...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X