www.infoglobe.cz » ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha

Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

Cesty na Prahu

Na Prahu se dobře dostanete například z Nepomuku. Z vesnice se vydáte po modré turistické značce a u rozcestí u bývalé Jánské boudy se napojíte na žlutou značku a vydáte se po ní směrem doleva. Značka vás dovede přímo k meteorologickému radaru. Pokud se od něho vydáte rovně po lesní cestě, asi po 0,5 km chůze se dostanete ke zbytkům německé radiolokační stanice. Z této cesty také můžete odbočit na lesní pěšinku (je označena symbolem), která vás dovede ke triangulační tyči a značce na stromě označující vrchol Prahy. Pokud se zase od radaru vydáte po žluté značce směrem na Sobenský rybník a nad kamenným mořem zahnete doprava do lesa, dostanete se na Čákovu vyhlídku. Z ní se otevírá nádherný výhled na Rožmitálsko.

stoupání na Prahu

Na Prahu se dobře dostanete i z Teslín. Můžete se vydat buď přes Břízkovec a Padrťské rybníky, nebo po lesní silnici vedoucí kolem boudy Václavka. Z této silnice uhnete na zelenou značku, která vás dovede k rozcestí U Padrťských rybníků. Odtud pokračujte po modré značce až k rozcestí Pod Hubertkou, kde se napojíte na žlutou značku. Ta už vás dovede k objektu meteorologického radaru.

Výhledy nejen na šumavský masiv

Vrchol Prahy je velmi plochý a protáhlý, a proto bývá pro turisty velký problém najít nejvyšší bod. Nádherný výhled se ale otevírá především z jiných míst. Oblíbeným místem je Čákova vyhlídka na vedlejším vrcholu Prahy. Krásný výhled se také otevírá od zbytků německé radiolokační stanice Pegasus‑Y. Odtud za dobré viditelnosti uvidíte celou Šumavu, Slavkovský les, a dokonce i Krušné hory.

Meteorologický radar

Meteorologický radar umístěný na Praze je jeden ze dvou zařízení v naší republice monitorujících srážkovou oblačnost. Druhý radar se nachází na kopci Skalka v Drahanské vrchovině. Vysílač vyrostl na kopci v letech 1999 až 2000 a stal se charakteristickou dominantou vrchu, který je tak díky němu snadno rozpoznatelný už z dálky.

meteoradar

Německá radarová stanice

Německá Luftwaffe si na vrcholu Prahy zřídila za druhé světové války radiolokační stanici. Na západním okraji temene Prahy dnes můžeme najít podivnou stavbu připomínající vysokou kamennou ohradu. Tento zvláštní objekt sloužil jako ochranná zeď pro obsluhu zaměřovače Freya. Ten Luftwaffe začala používat až ke konci války a jeho hlavní výhodou byla skutečnost, že se nedal tak snadno rušit jako dříve používaná zařízení. Kromě toho Luftwafe používala také měřice vzdálenosti pojmenované Hans a zaměřovače nazývané pro změnu Heinrich.

ochranná zeď zaměřovače Freya   Sněžná jáma

Některé z dřevěných věží byly využity naší armádou i po skončení druhé světové války, nakonec ale byly ponechány samovolné zkáze. Jediné, co se z nich dochovalo, jsou betonové patky. Obzvlášť mohutné patky najdete na Malé Praze. Ty podpíraly nejvyšší věž celé základny, která nesla na vrchu zaměřovač Freya EGON. Podobná stavba stála i na místě dnešního meteorologického radaru.

zbytky po věži pro zaměřovač Freya EGON na Malé Praze

Pokud budete na Prahu stoupat z rozcestí Pod Hubertkou, budete přesně v místě, kde asfaltová silnice poměrně ostře zahýbá doleva, procházet kolem objektu nazývaného Sněžná jáma. Dnes se v tomto kamenném objektu uchovávají sazenice stromků, původně byl ale součástí vojenského areálu, ve kterém se nacházelo technické a ubytovací zázemí pro posádku radiolokační stanice.

GPS: 49°40'00.7"N 13°49'01.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Wikimedia Commons: GortynaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C