www.infoglobe.cz » ČR, Koruna a Bor – výlet do srdce Brd

ČR, Koruna a Bor – výlet do srdce Brd

Publikováno: 20.10.2020
Korun se nachází v samém srdci Brd nedaleko Strašic a patří mezi skupinu brdských osmistovek. Místo se kromě krásných lesů a přírody pyšní také zajímavou historií.

Situace kolem Koruny je trochu zmatená, protože při pohledu do některých map uvidíte vedle sebe vrchy s tímto názvem hned dva. Za hlavní vrchol Koruny je ale z historických důvodů považován ten nižší, dosahující nadmořské výšky 832 metrů. Právě přes něj procházela hranice zbirožského panství, později se z něho stal důležitý triangulační bod a vyrostla zde železná zeměměřičská konstrukce. Korozí poničená věž byla už naštěstí stržena a zlikvidována. Vyšší vrchol Koruny dosahuje nadmořské výšky 837 metrů. Dříve se nazýval Bor (dnes se mu říká také Faust), a právě podle něho dostala jméno i myslivna, která pod ním stávala. Nižší vrchol za svůj původní název Bučina také vděčil stromového porostu. Toto pojmenování připomíná dnes už jen nedaleké rozcestí Pod Bučinou směrem na Tři Trubky. V současnosti používaný název Koruna byl odvozen od znamení královské koruny vytesané na hraničních patnících kolem zmíněné hranice v 18. století.

na vrcholu   vyšší vrchol Koruny – Faust

Kudy na Korunu?

Nejblíže je to na Korunu asi ze Strašic, od nichž je vzdálena přibližně 7 km. Odtud vede modrá turistická značka kolem zámečku Tři Trubky až k rozcestníku u louky, kde stávala hájovna stejného jména. Odtud pokračuje zelená turistická značka směrem na Bor. Z tohoto místa je to přibližně kolem 2,5 km k rozcestí Pod Korunou, odkud je k nižšímu vrcholu vyznačena odbočka zelené turistické značky.

na místě bývalé myslivny

Kolem 8 kilometrů je to na Korunu z Lázu. Odtud se dá přes Skelnou Huť po lesní cestě Bahenská dostat na lesní cestu Obecnická, po které vede zelená turistická značka na Bor a dále k zmíněnému rozcestí Pod Korunou. O něco více, kolem 10 kilometrů, je to pak z Bohutína. Na Boru lze také odbočit na lesní cestu Hořovská a přibližně po kilometru chůze zahnout doleva. Po této lesní cestě se také dostanete na nižší vrchol Koruny a vede z ní i několik neznačených odboček k vyššímu vrcholu.

Zajímavosti

Na vrcholu Koruny už sice nestojí zmíněná zeměměřičská věž, ale důležitost místa pro geodetická měření připomínají dva patníky, jeden z roku 1927, druhý z roku 1950. Okolo mladšího patníku lze ještě dodnes najít zbytky lešenářských trubek, které tu z konstrukce zůstaly. Vrchol je zalesněný, a tak výhled neumožňuje. Občas se ale dají najít místa umožňující drobné průhledy, z několika míst mezi Borem a rozcestím pod Korunou se zase otevírají velmi pěkné výhledy na Prahu, snadno rozpoznatelnou podle meteorologického radaru na vrcholu.

zbytky zeměměřičské věže   výhled na Prahu z lesní cesty Hořovská

Luční enkláva Bor

Bor je dnes opuštěnou luční enklávou v samotném srdci Brd, kdysi tu ale stávala reprezentativní myslivna v tyrolském slohu. Jednalo se o vůbec nejvýše položenou usedlost v lesích rožmitálského panství. Z fotografie je vidět, že kdyby dnes stála, mohla by směle konkurovat nedalekým Třem Trubkám, bohužel byla ale v roce 1959 zbořena. Zůstal tu jen rybníček zvaný Borská nádržka a několik ovocných stromů.

Borská nádržka

GPS: 49°41'40.5"N 13°50'38.4"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 14.2.2019
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X